Kun katselee kauppakeskus Cetrumin naurettavaa näytelmää kun pennut vetää tupakkia, energiajuomia ja ties mitä koska seuranneena tiedän että paikalla on pari ulkomaalaistaustaista huumeidenvälittäjääkin...
Nyrkit oli äsken pystyssä jollain pojalla, posket vielä kuin vauvan pylly ja siitä tietää että ikää ei vielä varmastikaan yli 15 ole!
Rupeanko minä pitämään näille kuria vai otatteko te joensuulaiset "vanhemmat" vai mitä lienettekään niin vastuun lapsistanne ja tulette nyt juurikin hakemaan nämä pennut vittuun täältä hillumasta kaljojen ja huumeiden parista?
Terveisin. Johannes Max Julkea Mikkonen
Nyrkit oli äsken pystyssä jollain pojalla, posket vielä kuin vauvan pylly ja siitä tietää että ikää ei vielä varmastikaan yli 15 ole!
Rupeanko minä pitämään näille kuria vai otatteko te joensuulaiset "vanhemmat" vai mitä lienettekään niin vastuun lapsistanne ja tulette nyt juurikin hakemaan nämä pennut vittuun täältä hillumasta kaljojen ja huumeiden parista?
Terveisin. Johannes Max Julkea Mikkonen
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kerrot laajasta ongelmasta, mikä vaivaa nykisiä vanhempia. Lasta ei valmenneta elämää varten. Se on nyt nähty ja siitä pitäisi olla huolissaan, vaan kun ei olla. Eräässä ravitsemusliikkeessä näin lounasaikaan tapauksen, jossa vanhemmat tulivat lounaalle kahden pienokaisensa kanssa. Toinen syöttötuolissa ja toinen tavallisessa tuolissa. Vanhemmat hakivat syötävää kaikkien neljän lautaselle, ottivat kännykkänsä esille ja alkoivat siinä sivussa haarukoida itselleen syömistä. Mitä tekivät lapsoset? Alkoivat leikkiä ruualla eli heitellä sitä lattialle, toistensa päälle - eikä mitään suuhunsa. Kukaan ei pitkään aikaan edes katsonut tilannetta, paitse me lukuisat ulkopuoliset. Henkilökuntakin arasteli puuttua asiaan - eivätkä puuttuneetkaan. - No nyt kysynkin, että miten kummassa tämä pieni esimerkki olisi malli hyvästä vanhemmuudesta - ja vastaan ettei mitenkään. Lapsille ei nykyisin anneta valmiuksia kohdata eläminen kaikkine haasteineen. Tämän näemme kouluissa, joissa opettajalta odotetaan ihmetekoja kullanmurujen valmentamiseksi elämään. Kotoa ei olla luotu pohjia, jolle normien mukaisen ohjauksen voisi liittää. - Haloo vanhemmat - rakastakaa lapsianne ja antakaa heille kunnon kasvatus eli eväät elämään. Näin turvaatte myös sen, että he välittävät Teistä vielä silloinkin, kun olette vanhuksia.
Pitää ymmärtää vanhempia. Kännyssä löytyy niin paljon kiintoisaa ettei siinä nyt ainakaan lapsiaan ehdi vahtimaan tai opettamaan.
Ei vanhempien saamattomuus ole "laaja ongelma".
Nyt ryhtiä ja toimiin!
Uusavuttomat vapaan kasvatuksen saaneet vanhemmat eivät osaa opastaa lapsiaan, vaikka tuossa jo ennen kouluikää lapsi oppii lähes kaiken peruskäyttäytymisen elämäänsä varten. Suuri virhe vanhemmilta on syyttää koulua lapsensa mahdollisesta väärästä käyttäytymisestä, koska he itse eivät ole osanneet antaa elämän peruseväitä.
Huume kauppaa laajentaa vihreät edelleen ja se on heidän päätavoitteittaa maahanmuuttajien tuomisen ohella Suomeen. Ilmastokysymys globaalisti etenee vaihtelevalla menestyksellä.
jospa kävisit juttelemassa peloistasi,
jonkun ammattilaisen kanssa,
helpottaisi sinun ja ympäristösi oloa...
Kaikki kolme kauppakeskusta on täynnä pentuja jotka valloittavat istumatilan vanhemmilta ihmisiltä, retkuilevat pitkin lattioita ja porukoivat ties kenen kanssa. Ei siellä aina jaffaa juoda ja karkkia syödä 🙄
Päivitystä:
Samana iltana kun tämän aloituksen tein pysäytin kaksi poliisipartiota samoilla asioilla tiedustellakseni kauppakeskus Centrumin tivolista.
Poliisit eivät myönnä tällaista ongelmaa olevan ja jopa yksi heistä virnuili huvittuneena kun alkoi itselläni palamaan käpy siihen kun parkittelevat autojansa keskustassa tietysti auto käynnissä ilman mitään tekemistä tivolin pyöriessä selän takana.
Toisen partion auton lampun osoittivat teinityttöjen perseitä ja sääriä.... Ja katseet missäs muuallakaan kuin niissä. Huomautin asiasta ja johan pojat ryhdistäytyivät.
Näemmä poliisikin on täysi tossukka hoitamaan näytä ilmiselviä ongelmia eikä kiinnostusta löydy.
Vanhemmilta ei löydy kiinnostusta.
Eikä kaupungin päättäjiltäkään kun olen käynyt kyselemässä.
Mitä vittua oikeesti?
Älkää viitsikö valittaa Myyn taikka Centrumin tulevista narkkareista ja juopoista jotka näemmä jo 12 vuotiaina siellä harjoittelevat koska ette saa mitään kukaan asialle tehtyä eikä näemmä edes kiinnosta.
Seuraava vaihe varmaankin on se että menen näille vauvanpylly poskille kertomaan ettei heistä kukaan piittaa, mitä jos alettaisiin heittelemään kiviä kohti poliisiautoja että saisivat edes jotain hommaa Joensuussa niitten teinipyllyjen kyttäämisen ja turhanpäivästen auton käynnissä pitämisen ohelle.
Mutta Kuinkas muutenkaan maailmassa jossa oma napa on tärkein ja lähimmäinen epäilty vihollinen.
Haistakaa paska :DD
Hyvää perjantaita!
Hyvää perjantaita!
Opettakaa samalla kerrostalossa asumaan niinkuin ihmiset.Kaikenmaailman paukkajia ja ovia hakataan kiinni kuin idiootit.Rasvatkaa ne lukot jos ei muuten toimi,noin vain rikotte oven!! Tollot!
Centrumin aulasta on tullut tosiaankin jokin white trash juniorilauman kokoontumispaikka. En ymmärrä kauppakeskuksen omistajien (Laakkosten) toimintaa sikäli, että viihtyisyys ja halu asioida ei tosiaan nouse näistä pennuista. Vartijat voisi ohjeistaa pitämään aulan tyhjänä maleksijoista.