Kaikki kamppailulajit pelleilyä?

Anonyymi

Kaveri harrasti joskus taekwondoa ja kävin katsomassa niitä kisoja. Oli ne ihan pelleilyä. Kamppailua en nähnyt missään eikä yksikään niistä voittaisi satunnaista narkkaria joka hyökkää kadulla kimppuun.

Vuosia tämän jälkeen päätin alkaa harrastaa jotakin. Menin katsomaan paikallisen karateseuran harjoittelua. Kyllä se riitti. Aivan samaa pelleilyä kuin taekwondo.

MMA on taas naurettava akkojen laji.

Se on oikeaa kamppailua se missä ne mustat miehet laittaa sen jonkun punotun hanskan käteen ja huitoo toisiaan sillä. Se on rajua.

5

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki kamppailu on pelleilyä uhkatilanteiden varalta. Hyvää se on kuntoilumuotona, mutta niin on moni muukin. Kuka tahansa osaa pahoinpidellä kenet tahansa. Pitää vain muistaa että on vastuussa tekemisistään. Oli laji tai tyylisuunta mikä vaan, pelleilyä se on jos sillä koitetaan hakea katu-uskottavuutta. Todellinen väkivaltatilanne sattuu usien perheen sisällä, koulussa, työpaikalla ja sitten siellä kadulla.

    • Anonyymi

      Pelleily sanana tässä vähän outo varsinkin kun kamppailu-urheilijoita ei yleensä katutappelufantasiat kiinnosta? MMA:n kutsuminen akkojen lajiksi kertoo että kirjoittaja on todennäköisesti keyoboard-warrior, jota ei ole koskaan kuristettu tai lyöty.

      Itse en itsepuolustuksen takia en jaksaisi treenata kuutena päivänä viikossa. Ei pelota liikkua ulkona niin paljon ja osaan vältellä tyhmiä tilanteita ja riitoja ilman "uhkatilannekoulutuksen" käymistä. Entisenä itsepuolustuslajien harrastajana ja nykyisenä kamppailu-urheilijana sanoisin kuitenkin, että jos kimppuuni käydään olen mieluummin kymmenien ottelujen kokemuksella varutettu thainyrkkeilijä, bjj/lukkopainija tai vapaaottelija kuin täysin vailla ottelukokemusta oleva itsepuolustuksen teorian ja muodollisen tekniikan "mestari".

    • Anonyymi

      Se vaan täytyy korjata että itsepuolustuksessa ei ole muodollista tekniikkaa. Ainakin itsellä noissa koulutuksissa on aina panostettu siihen, ettei ole oelmasa mitään tiettyä tekniikkaa ja toimintatapaa. Toki siellä käydään läpi ne alueet että millä kohdalla iskeä mihin ettei hajota itseään mutta ei sen kummempaa. Koska laki hätävarjelusta sanoo selvällä suomen kielellä että: Aloitetun tai välittömästi uhkaavan oikeudettoman hyökkäyksen torjumiseksi tarpeellinen puolustusteko on hätävarjeluna sallittu, jollei teko ilmeisesti ylitä sitä, mitä on pidettävä kokonaisuutena arvioiden puolustettavana, kun otetaan huomioon hyökkäyksen laatu ja voimakkuus, puolustautujan ja hyökkääjän henkilö sekä muut olosuhteet.
      Jos puolustuksessa on ylitetty hätävarjelun rajat (hätävarjelun liioittelu), tekijä on kuitenkin rangaistusvastuusta vapaa, jos olosuhteet olivat sellaiset, ettei tekijältä kohtuudella olisi voinut vaatia muunlaista suhtautumista, kun otetaan huomioon hyökkäyksen vaarallisuus ja yllätyksellisyys sekä tilanne muutenkin. <-- Niin ei ole järkeä opettaa mitään muodollista tekniikkaa. Missä olet kouluttautunut?

    • Anonyymi

      "Vuosia tämän jälkeen päätin alkaa harrastaa jotakin. Menin katsomaan paikallisen karateseuran harjoittelua. Kyllä se riitti."

      Tämä on ehkä suhteellisen lyhyt aika loppulausumaan kamppailulajeista, ainakin joku voisi sanoa. Toisaalta löysit mustien miesten punomisia ja ehkä löydät itsesikin sieltä ja sitä kautta tasapainon mma akkojen ja mustien miesten punaisten nyörien pyörittämisen väliltä. Yin & Yang on balanssia mutta myös siinäkin valkoisessa on musta reikä.

    • Anonyymi

      Amati miehenä ja cpesialistina voin väittää, painokkaasti, kaiken pelleilyn olevan kamppailua.Pelet ovat valvasti ali arvostettuja kaikkialla maailmassa, mieti vaikka Ronald McDonald häh? JA turha alkaa mule vituilee yhdys sanoista ja kieli opisto ja kirotusvirheist. Syökkä kaka kaikki, pellet voittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2328
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1583
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1578
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1267
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1267
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      227
      992
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      829
    Aihe