1.1 tsh vajaatoimintako

antakaa oma näkemyksenne?
112064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

olla..melko ihanteellinen toi arvo..

Äänestä
  • mut ku ne oireet vaa natsais on miettiny vuosikausia et mul on vajaatoimintaa.mut eikö tyo yks oo alaraja.kumma ko ne oireet on ko lukis itteensä mut ilmotan sen t4v arvon ko saan.oon kuullu et lieväkin vajaus tekee pahojansa...

    Äänestä

  • eihän noit arvoja yksistään lukia koska sanovat et oireitakin pitää kuulostella.mihkä pitäis ottaa yhteys ko haluun kattoo loppuun asti mistä noi mun oireet johtuu

    Äänestä

Uusimmat suositukset tsh:n viitealueesta ovat entistä alempana eli 0,30-2,50. Tämän mukaan arvosi olisi aika ihanteellinen mutta toisilla voi olla vielä tälläkin arvolla vajaatoimintaa. Itselläni sopiva on selvästi alle 1. Joten mikäli sulla on selviä oireita niin kyllä se vajaatoimintaa silloin on melko varmasti.
Onko t4v-arvoa lainkaan mitattu?
Jostain syystä ei aina määritetä vaikka olisi mielestäni lähes välttämätöntä diagnoosin varmistamiseksi.

Äänestä
  • vaikka oisit kuin haudast nousseen näkönen. Mullakin THS4.5 on vaan luulosairaus, paha masennus ja vaihdevuodet. Voi ollakin tietysti. Se selvii ku haen gyneltä hormonilääkityksen.Mul on ainaski niin huonoi kokemuksii lääkäreist, et en voi suositella yrittään lääkityst noil arvoil. Kokeillahan voi ja saahan ainaski mielialalääkkeit. Ja saa lähetteen psykologille.

    Äänestä

  • luulosairas kirjoitti:

    vaikka oisit kuin haudast nousseen näkönen. Mullakin THS4.5 on vaan luulosairaus, paha masennus ja vaihdevuodet. Voi ollakin tietysti. Se selvii ku haen gyneltä hormonilääkityksen.Mul on ainaski niin huonoi kokemuksii lääkäreist, et en voi suositella yrittään lääkityst noil arvoil. Kokeillahan voi ja saahan ainaski mielialalääkkeit. Ja saa lähetteen psykologille.

    itselläsi on huonoja kokemuksia lääkäreistä etkä oikein jaksaisi enää taistella hoidon saamiseksi niin kyllähän aina kannattaa suositella hoidon kinuamista ja hyvän lääkärin etsimistä

    Mielialalääkkeitäkin tietty voi kokeilla jos on varma ettei kilpparissa vikaa ole mutta ne eivät auta jos vajista on

    Äänestä

  • bag_gie kirjoitti:

    itselläsi on huonoja kokemuksia lääkäreistä etkä oikein jaksaisi enää taistella hoidon saamiseksi niin kyllähän aina kannattaa suositella hoidon kinuamista ja hyvän lääkärin etsimistä

    Mielialalääkkeitäkin tietty voi kokeilla jos on varma ettei kilpparissa vikaa ole mutta ne eivät auta jos vajista on

    ei oo mitattu t4v. mut ens viikol käyn otattamas sen.masennuslääkkeitä azonaa oon syöny kohta 8 kk eikä se oo oikeen vaikuttanu mihkään samat oireet on pääsääntösessti.ja mikähän toi t4v oikeen on.kiitoksia näkö kannoista

    Äänestä

  • minäkö kirjoitti:

    ei oo mitattu t4v. mut ens viikol käyn otattamas sen.masennuslääkkeitä azonaa oon syöny kohta 8 kk eikä se oo oikeen vaikuttanu mihkään samat oireet on pääsääntösessti.ja mikähän toi t4v oikeen on.kiitoksia näkö kannoista

    löytyy t4v

    http://www.yhtyneetlaboratoriot.fi/kasikirja/tutkimukset.asp?id=10464&char=t

    löytyy myös muita kilppariin liittyviä kokeita

    http://www.yhtyneetlaboratoriot.fi/kasikirja/tutkimukset.asp?char=t
    kohdista Trijodityroniini/Trijodityroniini vapaa ja tyreoglobuliinista eteenpäin.

    Tuntuisi että jos 8kk ei mielialalääkkeet ole auttaneet niin niistä ei tule apua jatkossakaan olemaan.
    Luulis lääkärinkin ymmärtävän sen.

    Äänestä

  • minäkö kirjoitti:

    ei oo mitattu t4v. mut ens viikol käyn otattamas sen.masennuslääkkeitä azonaa oon syöny kohta 8 kk eikä se oo oikeen vaikuttanu mihkään samat oireet on pääsääntösessti.ja mikähän toi t4v oikeen on.kiitoksia näkö kannoista

    Oletko tietoinen, että Azonan yksi sivuvaikutus on väsymys. Varsinkin silloin jos on vielä muita keskushermostossa vaikuttavia lääkkeitä (rauhoittava,uni).
    Silloin ei tähän väsymykseen auta se, että lääkitystä lisätään, esim. tyroksiinin muodossa. Odota rauhassa mitä tuon T4V:n vastaus on ja sitten katsotte sitä lääkityksen tarvetta.
    Jos se on kunnossa, mutta olet edelleen kovin väsynyt, niin voisi tietysti kokeilla jotain muuta mielialalääkitystä, on monta muutakin serotoiinin takaisinoton estäjää, joita voi kokeilla. Niistäkään ei löydy kuin hakemalla se oikea, me ihmiset kun olemme yksilöllisiä ja jos yksi sopii jollekin, ei se välttämättä sovi toiselle ja voi aih. aivan erilaisia sivuoireita kuin voisi yhtäkkiä kuvitella.
    Toivon, että löytyy hoito vaivoihisi ja et menetä uskoa lääkäriisi, joskus se vain on potilaan ja lääkärin yhteisen salapoliisityön tulos, että saa sopivan lääkityksen.
    Aurinkoista kevättä sinulle :)

    Äänestä

  • Tuulia kirjoitti:

    Oletko tietoinen, että Azonan yksi sivuvaikutus on väsymys. Varsinkin silloin jos on vielä muita keskushermostossa vaikuttavia lääkkeitä (rauhoittava,uni).
    Silloin ei tähän väsymykseen auta se, että lääkitystä lisätään, esim. tyroksiinin muodossa. Odota rauhassa mitä tuon T4V:n vastaus on ja sitten katsotte sitä lääkityksen tarvetta.
    Jos se on kunnossa, mutta olet edelleen kovin väsynyt, niin voisi tietysti kokeilla jotain muuta mielialalääkitystä, on monta muutakin serotoiinin takaisinoton estäjää, joita voi kokeilla. Niistäkään ei löydy kuin hakemalla se oikea, me ihmiset kun olemme yksilöllisiä ja jos yksi sopii jollekin, ei se välttämättä sovi toiselle ja voi aih. aivan erilaisia sivuoireita kuin voisi yhtäkkiä kuvitella.
    Toivon, että löytyy hoito vaivoihisi ja et menetä uskoa lääkäriisi, joskus se vain on potilaan ja lääkärin yhteisen salapoliisityön tulos, että saa sopivan lääkityksen.
    Aurinkoista kevättä sinulle :)

    palasin taas!noista azonoista sen verran että minulla oli jo ennen lääkitystä samat oireet eli toi lääkitys ei oo tuonu oikeastaan mitään muutosta.ja ko itte tietää et ei oo mikään päästä laho ni jostain muusta nuo on johduttava. huomen käyn antamas sen t4v:n. kiitosta kaikil ja hyvää kevättä kas

    Äänestä

  • bag_gie kirjoitti:

    löytyy t4v

    http://www.yhtyneetlaboratoriot.fi/kasikirja/tutkimukset.asp?id=10464&char=t

    löytyy myös muita kilppariin liittyviä kokeita

    http://www.yhtyneetlaboratoriot.fi/kasikirja/tutkimukset.asp?char=t
    kohdista Trijodityroniini/Trijodityroniini vapaa ja tyreoglobuliinista eteenpäin.

    Tuntuisi että jos 8kk ei mielialalääkkeet ole auttaneet niin niistä ei tule apua jatkossakaan olemaan.
    Luulis lääkärinkin ymmärtävän sen.

    joo se oli se t4v 16 ja tsh 1.1

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minäkö kirjoitti:

antakaa oma näkemyksenne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu