Astmalääke ja äänen käheys

Anonyymi

Moi,
mulla alkoi kortisonipitoinen astmalääkitys (Pulmicort) reilu viikko sitten. Sinänsä mahtavaa, että hengitysoireet loppuivat kuin seinään. Yöllisiä yskäkohtauksia ei ole ollut kertaakaan eikä rasituksessakaan ole toistaiseksi mitään ahdistavaa tunnetta.

Mutta sivuoireena tuli hillitön äänen käheys. Puhe on semmoista pihinää että ##tuttaa. Eikä yskimälläkään oikein lähde lima liikkeelle niin kuin ennenvanhaan. Ennen tosiaan jos rupesi hengitys vinkumaan, niin henkäys Ventolinea niin 30s ja lähti semmoset limat liikkeelle että oksat pois.

Onko kohtalotovereita? Neuvoja kaipaisin. Tuleeko lääkkeen vaihtaminen johonkin toiseen kysymykseen?

1

3843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kurkku täytyy kurlata kunnolla vedellä lääkkeen ottamisen jälkeen. Useampaan kertaan. Muute lääke takertuu kurkkuun/äänihuuliin ja tosiaan vie äänen. Hengitettävä kortisoni voi aiheuttaa myös ikävän hiivatulehduksen, ellei kurkkua huuhtele kunnolla.

      Kurlaustekniikka siis ensin haltuun. Kyseinen lääke on pelkkää kortikosteroidia. On olemassa myös eri vahvuisia inhaloitavia astmalääkkeitä, joissa on hoitavan kortisonin lisäksi avaava lääke mukana.

      Jos kurkku on kovin herkkä, vahvimmat hengitettävät lääkkeet saattavat viedä äänen päivittäin käytettynä huuhtelusta huolimatta. Etenkin astman pahenemisvaiheessa, kun lääkettä joutuu käyttämään paljon.

      Pystyn esim. itse käyttämään vain keskivahvaa Symbicortia. Pahenemisvaiheissa käytä lisänä tuota samaa Pulmicorttia. Vaihtoehtoja lääkityksessä on. Mutta niitä kannattaa harkita vasta jos huolellinen huuhteleminen ei auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      222
      6702
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5598
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      299
      3672
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      23
      2230
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2054
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1564
    Aihe