Vilkut kevarissa?

Mitä seurauksia siitä tulee jos poliisi pysäyttää ja kevarissa ei ole vilkkuja? Tuleeko sakkoa vai huomautus vai lähteekö kilvet samantien?
3190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarkoitatko, ettei pyörässä ole laisinkaan vilkkuja, vai vilkut ovat rikki? Jälkimmäisessä pääsee rikesakolla tai huomautuksella plus korjauskehoituksella, ensimmäisessä tapauksessa saattaa lähteä kilvet (siis jos pyörä on tyyppihyväksytty vilkullisena, mutta vilkut on poistettu).

Äänestä
  • Vilkkuja ei ole ollenkaan meinasin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vilkkuja ei ole ollenkaan meinasin.

    Noh, jos pyörä on katsastettu vilkuttomaksi, ei tietenkään ole ongelmia. Mutta jos vilkut pitäisi olla, sakkoa tulee, ja pahimmillaan kilvet voi lähteä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä seurauksia siitä tulee jos poliisi pysäyttää ja kevarissa ei ole vilkkuja? Tuleeko sakkoa vai huomautus vai lähteekö kilvet samantien?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu