Kyllä Oksettaa

Anonyymi

Takasin autoiluun, ajoin hetken Helsingissä pyöröllö vaan en aja enään ! reittini kulki mm Mechelininkatua jossa sellainen reunus pyöräilijöille autojen joukossa. Ihan KAMALA pakokaasun käry, valot vaihtuu mun mielestä hitaasti ja pakokaasun käry risteyksissä TODELLA kamala. Kenen sisäkalut tätä kestää ?
Eipä ihme kun aasialaisia tuli sippen monumentin kohdalla vastaan laput suunedessä, nyt ymmärrän. Tsekkasin, että autoja kulkee 25 tuhatta vuorokaudessa, eli aika kaasuttamo. Yritin kulkee sellaista raanempaa jossa kans pyörille oma kaista, mutta se oli enempi kun vaarallinen. Siellä huudetaan, tönitään altapois. onneksi mulla vielä auto jonka otin jo käyttöön. Ihan kuin kohtalosta kylläkin jo toinen pyöräkin varastetiin, lukossa ja kaupan edessä. Et näin hesassa pyöräillään saasteiden keskellä ja tätä kehataan vielä mainostaa, käytä pyörää, mutta mun sanottava käytä järkeä ja aja autolla.

10

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän autoissakaan mitään kunnolisia suodattimia ole, eli se sama käry tunkeutuu kyllä autoihinkin.

      • Anonyymi

        Jep, voihan ajella ikkunat avoinna. Avo autoja ei ihan kaikilla


    • Anonyymi

      Fiksut asuvat muualla.

    • Anonyymi

      Aloittaja ei ole kaupunkiympäristössä todellisia saasteita haistanut tai nähnytkään. Sellaisia mitä oli vielä 70-/80-luvulla.

      • Anonyymi

        Suotta pöpötät, 70 luvulla autoilu alkoi yleistyä, tällä aloittajan mainitsemalla kadulla oli kadunvarressa autokauppiaiden autoja, niin hiljaista oli liikenne. Jos nyt yl 20 tuhatta vuorokausivauhtia, kaikilla mittareilla mitattuna ei ole ihmisen paikka jos haluu terveydestään peittää huolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suotta pöpötät, 70 luvulla autoilu alkoi yleistyä, tällä aloittajan mainitsemalla kadulla oli kadunvarressa autokauppiaiden autoja, niin hiljaista oli liikenne. Jos nyt yl 20 tuhatta vuorokausivauhtia, kaikilla mittareilla mitattuna ei ole ihmisen paikka jos haluu terveydestään peittää huolta.

        70-luvulla bussit lähtivät itäsuuntaan rautatientorilta. Ruuhka-aikaan ei Kaisaniemenkadun alkupään talojen seiniä tahtonut nähdä ilmassa olleen kuran keskeltä.

        Totta on, että Länsiväylä ( -65 ) ja Jätkäsaaren asuntoalue on lisännyt Meklun liikennettä hurjasti. Asuin 60-70 -luvun Meklun ja Arkadian kulmassa.


    • Anonyymi

      Saako siellä fillarilla ja mopedilla salaman välähtämään?

    • Anonyymi

      Meklu on se katu jossa kaupungin vihreät toteuttu ilmasto tekoja, yksi kaupungin hienoin lehmus bulevardi silputtiin pyörätien nimissä. Japanilaiset turistit kysyivat Sippen monumentilla, onko puut sairastuneet ku ne on kaadettu, sanoin, ei vaan ihmiset jotka niistä päättää. Nyt uudet puut jotka kai kasvaa ihan nopeasti entisen veroisiksi, siis ihan nopeaa kasvu. Maajussien kaatamat metsät taas vastaavasti kasvavat hitaasi ja metsiä ei näin voisi kaataa, mutta ne vähäiset kaupungin lehmukset kyllä ! Sietää mennä pakokaasujen joukkoon, saa mitä on tilattu.

      • Anonyymi

        Tuo Meklun puidenkaato kyllä johtui vesi-ja viemäriputkien vaihdosta, ei mitään tekemistä vihreiden piiperryksellä.


    • Anonyymi

      Valittaa pakokaasunkärystä, ratkaisu:
      vaihtaa pyörän autoon ja aiheuttaa lisää pakokaasunkäryä.

      Ihminen on kovin epäjohdonmukainen toiminnassaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      190
      1323
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      720
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe