Kyllä Oksettaa

Anonyymi

Takasin autoiluun, ajoin hetken Helsingissä pyöröllö vaan en aja enään ! reittini kulki mm Mechelininkatua jossa sellainen reunus pyöräilijöille autojen joukossa. Ihan KAMALA pakokaasun käry, valot vaihtuu mun mielestä hitaasti ja pakokaasun käry risteyksissä TODELLA kamala. Kenen sisäkalut tätä kestää ?
Eipä ihme kun aasialaisia tuli sippen monumentin kohdalla vastaan laput suunedessä, nyt ymmärrän. Tsekkasin, että autoja kulkee 25 tuhatta vuorokaudessa, eli aika kaasuttamo. Yritin kulkee sellaista raanempaa jossa kans pyörille oma kaista, mutta se oli enempi kun vaarallinen. Siellä huudetaan, tönitään altapois. onneksi mulla vielä auto jonka otin jo käyttöön. Ihan kuin kohtalosta kylläkin jo toinen pyöräkin varastetiin, lukossa ja kaupan edessä. Et näin hesassa pyöräillään saasteiden keskellä ja tätä kehataan vielä mainostaa, käytä pyörää, mutta mun sanottava käytä järkeä ja aja autolla.

10

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän autoissakaan mitään kunnolisia suodattimia ole, eli se sama käry tunkeutuu kyllä autoihinkin.

      • Anonyymi

        Jep, voihan ajella ikkunat avoinna. Avo autoja ei ihan kaikilla


    • Anonyymi

      Fiksut asuvat muualla.

    • Anonyymi

      Aloittaja ei ole kaupunkiympäristössä todellisia saasteita haistanut tai nähnytkään. Sellaisia mitä oli vielä 70-/80-luvulla.

      • Anonyymi

        Suotta pöpötät, 70 luvulla autoilu alkoi yleistyä, tällä aloittajan mainitsemalla kadulla oli kadunvarressa autokauppiaiden autoja, niin hiljaista oli liikenne. Jos nyt yl 20 tuhatta vuorokausivauhtia, kaikilla mittareilla mitattuna ei ole ihmisen paikka jos haluu terveydestään peittää huolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suotta pöpötät, 70 luvulla autoilu alkoi yleistyä, tällä aloittajan mainitsemalla kadulla oli kadunvarressa autokauppiaiden autoja, niin hiljaista oli liikenne. Jos nyt yl 20 tuhatta vuorokausivauhtia, kaikilla mittareilla mitattuna ei ole ihmisen paikka jos haluu terveydestään peittää huolta.

        70-luvulla bussit lähtivät itäsuuntaan rautatientorilta. Ruuhka-aikaan ei Kaisaniemenkadun alkupään talojen seiniä tahtonut nähdä ilmassa olleen kuran keskeltä.

        Totta on, että Länsiväylä ( -65 ) ja Jätkäsaaren asuntoalue on lisännyt Meklun liikennettä hurjasti. Asuin 60-70 -luvun Meklun ja Arkadian kulmassa.


    • Anonyymi

      Saako siellä fillarilla ja mopedilla salaman välähtämään?

    • Anonyymi

      Meklu on se katu jossa kaupungin vihreät toteuttu ilmasto tekoja, yksi kaupungin hienoin lehmus bulevardi silputtiin pyörätien nimissä. Japanilaiset turistit kysyivat Sippen monumentilla, onko puut sairastuneet ku ne on kaadettu, sanoin, ei vaan ihmiset jotka niistä päättää. Nyt uudet puut jotka kai kasvaa ihan nopeasti entisen veroisiksi, siis ihan nopeaa kasvu. Maajussien kaatamat metsät taas vastaavasti kasvavat hitaasi ja metsiä ei näin voisi kaataa, mutta ne vähäiset kaupungin lehmukset kyllä ! Sietää mennä pakokaasujen joukkoon, saa mitä on tilattu.

      • Anonyymi

        Tuo Meklun puidenkaato kyllä johtui vesi-ja viemäriputkien vaihdosta, ei mitään tekemistä vihreiden piiperryksellä.


    • Anonyymi

      Valittaa pakokaasunkärystä, ratkaisu:
      vaihtaa pyörän autoon ja aiheuttaa lisää pakokaasunkäryä.

      Ihminen on kovin epäjohdonmukainen toiminnassaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4974
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1762
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      288
      1622
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1574
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1448
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1207
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1180
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1129
    9. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      69
      1111
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1064
    Aihe