minä olla samsukki
kissa jou jou samsukki
11
95
Vastaukset
- Anonyymi
kuinka saada kissa pois kaapin päältä
- Anonyymi
onko tämä vitsi?
- Anonyymi
jei sinä täällä vastaa miten saada kissa pois kaapin päältä
- Anonyymi
"Moikka olen Madame Mimmi ja kiipeily ja poseeraus on mun juttuja, lisäksi arvostan ihmisiä jotka puhuttelee mua molemmilla nimillä"
"Ootko Nero ikinä istunut tuolin selkänojalla, suosittelen !"- Anonyymi
"Onko Nero sun mamma pikkasen höösä....sillä on toi käsilaukku milloin missäkin aina apposen auki...sieltä voi tippua vaikka mitä tavaraa lattialle"
- Anonyymi
Kissa ei pärjää vain lihalla, vaan tarvitsee ehdottomasti seurakseen myös luut ja sisäelimet. Näitä on monipuolisesti tarjolla, varsinkin broilerista. Saatavilla on luista:
-broilerinsiipi
-broilerinselkä
-broilerinkaula
Sisäelimiä mm.
-sydäntä (joka luetaan lihakseksi)
-kivipiiraa (joka luetaan lihakseksi)
-maksaa
-sisäelinseosta (maksaa, kivipiiraa ja sydäntä) - Anonyymi
Kattilassa on kissoja noin 80, joista noin puolet ovat eristyksessä ja toinen puoli kodinomaisessa tilassa, josta näkee, että tämä on kissojen koti. Kissoille löytyy jos jonkinmoista petiä ja koloa. On kiipeilypuita ja tasoja, joissa tassutella. Oikeasti oli varmasti mahdoton edes löytää jokaista kissaa, koska sen verran hyvin osasivat piiloutua. Pääsimme kurkistamaan myös eristyspuolen kissoihin, jotka olivat omissa häkeissään. Nämä kissat olivat jollain lailla sairaita, eikä niitä vielä voinut päästää muiden kissojen kanssa yhteiseen tilaan. Eristyspuolella olivat myös suloiset kissanpennut emoineen.
- Anonyymi
Kissa eli kesykissa tai kotikissa (Felis catus,[1][2] aiemmin Felis silvestris catus) on afrikanvillikissasta (Felis lybica) polveutuva ja petoeläinten (Carnivora) lahkon kissaeläinten (Felidae) heimoon kuuluva kesy nisäkäslaji. Kissat ovat suosittuja lemmikkieläimiä, ja etenkin maaseudulla ne ovat aina olleet hyödyllisiä hiirten ja muiden tuholaisten pyydystäjinä.
Ihminen alkoi pitää villikissoja viljavarastojen suojelijoina Lähi-idässä pian maanviljelyksen keksimisen jälkeen yli 10 000 vuotta sitten. Ensimmäisinä kissojen suurimittaista kesyttämistä harjoittivat muinaiset egyptiläiset, joille kissat olivat tärkeitä myös uskonnollisesti. Egyptistä kissojen pito levisi muuallekin Välimeren alueelle. Keskiajalla kissat kärsivät Euroopassa katolisen kirkon suorittamista vainoista. Kissat nousivat suosioon lemmikkieläiminä 1800-luvulla, ja vuosisadan lopulla aloitettiin myös kissojen jalostaminen eri roduiksi, joita nykyisin lasketaan järjestöstä riippuen olevan noin 50.
Kissalla on voimakas saalistusvietti, ja sillä on erittäin tarkka kuulo ja hyvä hämäränäkö. Kissat viihtyvät yksin ja muodostavat oman elinpiirin, jolla ne liikkuvat ja saalistavat. Kissa nukkuu paljon ja puhdistaa itseään ahkerasti. Kissa elää tavallisesti 14–20-vuotiaaksi, joskus yli 30-vuotiaaksi.
Sisällysluettelo
1 Fysiologia
1.1 Luusto
1.2 Lihakset ja liikkuminen
1.3 Hampaat
1.4 Turkki
1.5 Aistit
1.5.1 Näkö
1.5.2 Haju ja maku
1.5.3 Kuulo
1.5.4 Tunto
2 Terveys
2.1 Elinikä
2.2 Tartuntataudit
2.3 Hampaiden terveys
2.4 Kuurous
3 Rodut ja jalostus
4 Käyttäytyminen
4.1 Viestintä
4.2 Sosiaalisuus
4.3 Leikki, äly ja oppiminen
4.4 Elinpiiri
4.5 Ravinto ja saalistaminen
4.6 Lepo ja puhtaus
4.7 Lisääntyminen
4.8 Ikääntyminen
4.9 Vaikutus luontoon
5 Historia
5.1 Kesyttäminen
5.2 Lemmikiksi
5.3 Muinaisessa Egyptissä
5.4 Leviäminen koko maailmaan
6 Kissa ja ihminen
6.1 Hoito
6.1.1 Kastrointi ja sterilointi
6.1.2 Terveydenhoito
6.1.3 Ruokijvuzi<v<ud- Anonyymi
eli siis...
- Anonyymi
Tällä sivustolla käytetään Googlen evästeitä palveluiden toimittamiseen ja liikenteen analysoimiseen. IP-osoitteesi ja käyttäjäagenttisi jaetaan Googlelle. Google saa myös suorituskyky‑ ja suojaustiedot, joiden avulla voidaan varmistaa laadukkaat palvelut, luoda käyttäjätilastoja, havaita väärinkäyttöä sekä reagoida siihen.
- Anonyymi
Ps. Omia henkilökohtaisia kissasaavutuksiani vuonna 2016 olivat:
Sellaisen kissaystävällisen joulukasvin löytäminen, joka pysyy allekirjoittaneenkin vajaavaisella viherpeukalolla hengissä (joulukaktus)
Olin loppuvuodesta elämäni ensimmäistä kertaa tuomarin assistenttina kissanäyttelyssä. Oli avartava kokemus, enkä mokaillut pahasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986348KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555865Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602833Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072268Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071958- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331108