No nyt näyttää olevan vanhojen ketjujen kaivajalla menossa vuosi 2005.
Aloituksina näkyy vain niitä.
Vanhat ketjut
4
147
Vastaukset
- Anonyymi
Osittain sattumaa. Nostin yhden vanhan ketjun koska aihealue sopi siihen mihin haen ratkaisua. Nyt kun tarkistin, niin tosiaankin, ketju on avattu 2005. Mitä haittaa siitä on että hyödyntää vanhoja keskustelunavauksia?
- Anonyymi
"Mitä haittaa siitä on että hyödyntää vanhoja keskustelunavauksia?"
Mielestäni ei yhtään mitään. Paremminkin päin vastoin, kun esiin nostetun asian jo käsitellyt näkökulmat ovat nähtävillä ja voi kysellä uusia. Kaikki asiat ei ihan muuksi muutu 15-vuodessa. Anonyymi kirjoitti:
"Mitä haittaa siitä on että hyödyntää vanhoja keskustelunavauksia?"
Mielestäni ei yhtään mitään. Paremminkin päin vastoin, kun esiin nostetun asian jo käsitellyt näkökulmat ovat nähtävillä ja voi kysellä uusia. Kaikki asiat ei ihan muuksi muutu 15-vuodessa.Toki ymmärrettävää jos uusia juttuja ei ole tulossa niin pitää kaivaa vanhat että tulee täytettä. Mutta ne jotka ne ovat jo kertaalleen lukeneet, ei anna enää kovasti.
Monesti ovat tyyliin olen tilaamassa sitä ja sitä ja sitten joku vastaa 15v kuluttua että tilaa sieltä ja sieltä.
Tekniikkakysymysten nosto voi vielä mennä. Joku kysyy 20v vanhaan lämppäriin osia 12v sitten ja jollain on nyt sama pulma.
Itse avaisin kyllä uuden ketjun enkä kaivelis ikivanhoja. Eihän se kiellettyä toki ole.- Anonyymi
jrsj kirjoitti:
Toki ymmärrettävää jos uusia juttuja ei ole tulossa niin pitää kaivaa vanhat että tulee täytettä. Mutta ne jotka ne ovat jo kertaalleen lukeneet, ei anna enää kovasti.
Monesti ovat tyyliin olen tilaamassa sitä ja sitä ja sitten joku vastaa 15v kuluttua että tilaa sieltä ja sieltä.
Tekniikkakysymysten nosto voi vielä mennä. Joku kysyy 20v vanhaan lämppäriin osia 12v sitten ja jollain on nyt sama pulma.
Itse avaisin kyllä uuden ketjun enkä kaivelis ikivanhoja. Eihän se kiellettyä toki ole.Minusta kannattaa kaivella vanhoja siltä varalta että sieltä löytyy mitä haetaan. Ellei löydy, niin sopivan vanhan otsikon kaappaaminen kertoo että on sentään yritetty löytää vastauksia omin päin, eikä sokkona luoda uusia keskustelunavauksia täytteeksi asiassa mikä on jo kattavasti käsitelty. Vaikka onkin vanha keskustelu pohjalla niin ne uudet viestit on ne ajankohtaiset ja oleelliset. Niistä selviää onko oikeasti jutun aihetta vai pelkkää häröilyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349188"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273666Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi432214Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1042031Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on171870Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121465Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241298- 711187
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168866- 67815