No nyt näyttää olevan vanhojen ketjujen kaivajalla menossa vuosi 2005.
Aloituksina näkyy vain niitä.
Vanhat ketjut
4
188
Vastaukset 4
- Anonyymi
Osittain sattumaa. Nostin yhden vanhan ketjun koska aihealue sopi siihen mihin haen ratkaisua. Nyt kun tarkistin, niin tosiaankin, ketju on avattu 2005. Mitä haittaa siitä on että hyödyntää vanhoja keskustelunavauksia?
- Anonyymi
"Mitä haittaa siitä on että hyödyntää vanhoja keskustelunavauksia?"
Mielestäni ei yhtään mitään. Paremminkin päin vastoin, kun esiin nostetun asian jo käsitellyt näkökulmat ovat nähtävillä ja voi kysellä uusia. Kaikki asiat ei ihan muuksi muutu 15-vuodessa. Anonyymi kirjoitti:
"Mitä haittaa siitä on että hyödyntää vanhoja keskustelunavauksia?"
Mielestäni ei yhtään mitään. Paremminkin päin vastoin, kun esiin nostetun asian jo käsitellyt näkökulmat ovat nähtävillä ja voi kysellä uusia. Kaikki asiat ei ihan muuksi muutu 15-vuodessa.Toki ymmärrettävää jos uusia juttuja ei ole tulossa niin pitää kaivaa vanhat että tulee täytettä. Mutta ne jotka ne ovat jo kertaalleen lukeneet, ei anna enää kovasti.
Monesti ovat tyyliin olen tilaamassa sitä ja sitä ja sitten joku vastaa 15v kuluttua että tilaa sieltä ja sieltä.
Tekniikkakysymysten nosto voi vielä mennä. Joku kysyy 20v vanhaan lämppäriin osia 12v sitten ja jollain on nyt sama pulma.
Itse avaisin kyllä uuden ketjun enkä kaivelis ikivanhoja. Eihän se kiellettyä toki ole.- Anonyymi
jrsj kirjoitti:
Toki ymmärrettävää jos uusia juttuja ei ole tulossa niin pitää kaivaa vanhat että tulee täytettä. Mutta ne jotka ne ovat jo kertaalleen lukeneet, ei anna enää kovasti.
Monesti ovat tyyliin olen tilaamassa sitä ja sitä ja sitten joku vastaa 15v kuluttua että tilaa sieltä ja sieltä.
Tekniikkakysymysten nosto voi vielä mennä. Joku kysyy 20v vanhaan lämppäriin osia 12v sitten ja jollain on nyt sama pulma.
Itse avaisin kyllä uuden ketjun enkä kaivelis ikivanhoja. Eihän se kiellettyä toki ole.Minusta kannattaa kaivella vanhoja siltä varalta että sieltä löytyy mitä haetaan. Ellei löydy, niin sopivan vanhan otsikon kaappaaminen kertoo että on sentään yritetty löytää vastauksia omin päin, eikä sokkona luoda uusia keskustelunavauksia täytteeksi asiassa mikä on jo kattavasti käsitelty. Vaikka onkin vanha keskustelu pohjalla niin ne uudet viestit on ne ajankohtaiset ja oleelliset. Niistä selviää onko oikeasti jutun aihetta vai pelkkää häröilyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361760Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38576- 63548
- 30546
- 66536
- 45533
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27512En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.24511