Tänään maakunnan valtalehdessä lukee että Kitinkannus ry ottaa haltuunsa Kotirannan uutena toimijana soiten jälkeen jo kevään aikana. Miten rekisteröity yhdistys voi kyetä pitämään taloudellisesti kannatavasti yli neljäkymmentä paikkaa sisältävää vanhainkotia mihin ei kykene useiden miljoonien eurojen liikevaihtoa kuntien sekä kaupunkien rahoilla pyörittävä soite. Tänään vastaavaa hoitolaitosta tosin pienenpää Kokkolassa pyörittävä rekisteröity yhdistys ilmoitti lopettavansa toimintansa.
Kitinkannus Kotirantaan
Anonyymi
12177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kitinkannuksen ei tarvi rakentaa lisää koko ajan kokkolaan, ehkä se on se syy miksi pärjää. Soite keskittää palveluja kovaa kyytiä kokkolaan ja muu alue ympärillä unohtuu.
Taittaa jäädä aika lyhyeksi kokeiluksi ja sen jälkeen alkaa maakuntamatkailu vanhuksille.
Miksi näin epäilet? Tarvetta on ja hoito tuskin huonompaa mitä nytkään.
Aivan mahtavaa! Nyt ei laitetakaan vanhuksia petiin loppuelämäksi, aletaan antaa virikkeitä, kuntoutusta, liikuntaa. Siis todella hieno uutinen, ei olis paremmin voinu mennä. Kitinkannus on niin erinomainen paikka ja kohta Kotirantakin.
Auttaako kävelyrobotti enään yhdeksänkymppistä dementikkoa vaikka siihen jaloistaan sidotaan, Eriasia on katkokävelyyn "sairastunut" työikäinen joista kuntouttamalla saadaan pitkäikäisiä eläkeläisiä.
Amen.
Ja ruokakin paranee ja saa iltapalat ja muut välipalat laadukkaina.
Mnkälaisessa kunnossa tuo rakennus on ja henkilökunnan rekrytoiminen kunnallista alaa heikommilla työsopimuksilla ainakin jonkin verran herättää keskustelua.
Missä jatkossa valmistetaan koulujen ja päiväkotien ruuat? Nyt ne valmistetaan Kotirannan keittiössä.
Naantalista ainakin sai ennen halvimmalla ja kilpailuttaa pitää.
Sehän on ihan sama miten tässä kylässä asiat järjestetään. Kannuslaiset kitisee kuitenkin.
Tämähän on mahtavaa. Ranta-Pitkäsen Viljo soittaa päivätansseja Kotirannassa ja pian saamme lukea ensinmäisistä hääjuhlista. Kävelyrobotti ulkoiluttaa vanhuksia kahvibaariin ja uimassa vanhukset käyvät kitinkannuksen omassa altaassa.