Loppuu hyysääminen niiden lapsenlapsien pikku pieruhousujen kanssa, kun laki määrää! ""Rajuja koronatoimenpiteitä luvassa: mummoa ei saa enää pyytää hoitamaan sairasta lapsenlasta Tänään klo 17:02 Koronavirustilanne huononee Suomessa nopeasti. Se tulee vaikuttamaan kaikkien elämään.""
No niin mummot, se on loppu nyt!
Anonyymi
874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi vaan mummot, entä papat?
Kerran näinkin päin. Yleensä se on "eikös mummu voisi hoitaa, niin pääset töihin".
Eipä ole koskaan pyydetty sairaita lapsia hoitamaan, vaan vanhemmat ovat hoitaneet itse tehden etätyöpäiviä. Iloinen olen kun kelpaan muuten välillä hoitamaan, se on mielestäni aika luottamuksen osoitus kun antavat pikkupilttinsä tällaisen mummelin hoiviin ;) Lasten kanssa kesäisin reissataan aika paljon ja ovat kanssamme mökillä.
Höpö höpö. Kukapa se muu ne hoitais kun päiväkodit ja koulut menee kiinni. Ei se ole mikään määräys, pelkkä suositus.
Eikös siinä ollut myös suositus ettei vanhuksia mentäisi nyt katsomaan esim hoivakoteihin jos on vähääkään flunssan oireita. Virus on vaarallinen erityisesti hauraille ikäihmisille. Vielä ei hoivakotien osalta ole menty vierailukieltoihn mutta sekin voi vielä tulla käytäntöön.
Kyllä tämä suomi suljetaan kesään mennessä. Ei mitään asiaa leirintäalueiden makkara grilleille, ei mitään massa tapahtumia. Etenkin festivaalit ovat vaarallinen yhdistelmä koska niissä käy väkeä ulkomaita myöten.
Thaimaalaiset mussukanpoimijat eivät pääse maahan. Suomalaisia lasketaan metsiin yksitellen äiti ja ämpäri, pappa ja peilari periaatteella. Sienet jäävät sateeseen mikäli apajille on menossa enemmän kuin kaksi. Ne kaksikin oltava kahden metrin päässä toisistaan. Mukana mittakeppi.
Niiiiiii. Tuo jäänee nähtäväksi.
Suljetaan todennäköisesti jo ennen vappua, virus on ällistyttävän nopea.