Joko ihmiset välttelee julkisia kulkuneuvoja, ravintoloita, uimamalleja, kuntosaleja, kirjastoja, teatteria, urheilutapahtumia? Tänään aika mielenkiintoinen uutinen että virus elää 9 vuorokautta esimerkiksi kuntosalilaitteen kahvoissa tai ravintolan kauhoissa, ja paljon on varmaan muitakin pintoja joihin ei kannattaisi koskea.
https://yle.fi/uutiset/3-11249645
Näkyykö coronavirus jo Kouvolan arjessa?
3
168
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa vielä sen verran vähän tartuntoja että tuskin tänne on vielä paniikki levinnyt, eikä Kouvolassa ole taidettu vielä uutisoida yhtään tapausta.
Joku väitti että kohun alussa olisi Kiinalaisessa ravintolassa ollut lounaalla vähemmän porukkaa, mutta eiköhän tuokin ole jo tasaantunut.
Veikkaan kyllä että tämä tauti tulee vielä näkymään Kouvolassakin kunhan ensimmäiset tartunnat tänne saapuu, sitten voikin olla moni yritys kusessa asiakaspulan takia kun ihmiset alkaa välttelemään paikkoja missä toiset koskee pintoja tai köhii ympärilleen tuota virusta. - Anonyymi
Prismassa näkee kyllä jonkun verran ihmisiä jotka selvästi ostaa varastoon reilummin kuivatuotteita ja pakasteita, selviävät sitten neljän seinän sisällä jos helvetti aukeaa Kouvolankin kaduille.
Matkailuala ottaa Suomessa varmaan kovinta iskua tällä hetkellä. Kouvolassa ei tuolla sektorilla paljon mitään ole, mutta jos tauti jyllää kovasti ensi kesänä niin silloin voi Tykkimäessä olla aika hiljaista, kuten kotimaan huvipuistoissa ja muissa vastaavissakin.
Kouvolassa taitaa olla Tykkimäellä joku sisäpuistokin, tuo kyllä hiljenee kun tauti tänne saapuu, huolestuneet vanhemmat ei lapsiaan tuonne laske. Koulut muuten olisi syytä myös laittaa tauolle jos tauti tänne tulee, noissa ne leviää kulovalkean tavoin. Samalla saataisi säästöjä lomauttamalla opettajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa213255Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.162229Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1291857Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101236Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631127Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501012- 37862
- 54778
- 67721
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30705