Thaimaan autot - ei lammitysta!

Anonyymi

Ajettiin gf'n 2013 Isuzulla Pohjoiseen. Aamulla Loei'ssa oli 14 ja lasit huurussa. Sanoin; "Pane De-Frost" paalle etta kuivuu lasi sisapuoleta. Tytto sanoi "Mika se on? Tarkoitatko AC'ta?" No, ajattelin "naiset tieda mitaan..." ja aloin tutkia kojelautaa mista sen saa paalle. Ei ollut DF nappulaa eika vipuja! Oli vain AC ja puhallin saato.
Sanoin "Pysayta!" Teki niin ja menin ulos, aukaisin konepellin ja katsoin missa se lampparin kenno on. P...kele; eipa ollutkaan kennoa eika letkuja. Uskomatonta.
Sitten tutkin kojelautaa sisalta tuulilasin edessa ja se oli ilman suuttimia ja reikia! Oli pakko uskoa - ei lampparia, ei DF'aa.
Aiemmin olin huomannut ettei ole Air Bagia edes kuskin ratissa.
Thaimaassa ovat alle kaiken arvostelun noi turvalaitteet.
No, 90% Thaimaassa parjaa pelkalla AC'lla.

9

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä vuokraa Isuzua pick up on köyhien auto, ei ole lämmitystä!

    • Anonyymi

      Thaimaassa omistetaan enemmän luksus autoja kuin Suomessa, tosin väkiluku 70m, mene kysymään Bangkokista autoilijoilta onko ikkunat huurussa!

    • Anonyymi

      Eipä näy mullakaan Sitikan konehuoneessa lämppärin kennoa, vaikka auto on pakkasillakin riittävän lämmin. Liekö lähes kaikissa nykyautoissa (ja vanhemmissakin) piilotettu kojetaulun sisälle/alle. Varmaan myös Isuzussa. Joissain 50-60 -luvun taitteen Hillmanneissa taisi tulla vakiona vasta Super Minxiin.

      • Anonyymi

        Paasikivi sai Neuvostoliitosta Zis 1100 edustusauton, joka oli toimintakykyinen -50 asteen pakkasissa, mutta erillistä lämmitintä siinä ei ollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paasikivi sai Neuvostoliitosta Zis 1100 edustusauton, joka oli toimintakykyinen -50 asteen pakkasissa, mutta erillistä lämmitintä siinä ei ollut.

        Meillä Pälkäneellä on tuo Juho Kustin auto . Se lämmittää mystisesti suoraan koneesta ja akkunat eivät mene huuruun koskaan. Tervetuloa katsamaan, kun ajelette Tampereelle tai Tampereelta.


    • Anonyymi

      Mossesta tuli 60-luvulla "Scandinavia" malli jossa oli lammitys hanskalokerossa: 1,5m hyppynarua.

      PS. 1,800 000THB maksavassa perus Toyota Fortuner'issakaan ei ole lampparia :-)

    • Anonyymi

      Taitaa olla mersu-miesten juttuja. Niiden Suomi-mersujen, jotka kasataan valkoiset puuvillahanskat kädessä, ihan omalla linjallaan, kullitetuilla johdoilla ;-)

      • Anonyymi

        Niin, kiinaosista halpatyövoimalla romaniasta


    • Anonyymi

      Kyllä Sika-Amalia lämmittää piereskelyllään auton kun auton.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe