Moikka, miten kauan teillä on mennyt että ootte saanut kelasta rahat niistä laskuista mitkä ootte itse jo maksaneet? Myönteinen päätös on voimassa.
Kela/ ttt/ laskujen maksu hakijalle
Anonyymi
10104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
yleensä 8-9 arkipäivää.
Pirun hidasta laskujen käsittely kelaajalla...
tulonsiirtomies
Noin luokkaa 1,5-2 viikkoa, en ole varma käsitteleekö ne niitä laskuja sen 7 arkipäivän rajan mukaisesti, mutta mielestäni ei kannata aikarajoihin luottaa ainakaan yksittäisten laskujen kohdalla. Maksavat kumminkin sen mitä kuuluu maksaa, ei siinä yleensä suurta ongelmaa.
Varsinainen toimeentulotukipäätös kyllä tulee melko hyvin ajallaan aina. Onkin parempi että ne priorisoi nämä tt-hakemukset aina ensimmäiseksi, luulisin ainakin että ovat saajilleen yleensä tärkeämpiä asioita kuin esim. jokin yksittäinen sähkölasku.
Kysyin Kelasta niin väittivät, että laskuissa on sama 7 arkipäivän tavoitekäsittelyaika. Minulla välillä tulee tuossa ajassa, mutta usein menee muutama päivä enemmän.
Siis...jos menee muutaman päivän enemmän sehän on silloin ihan "ajallaan".7 Arkipäivää käsittelyssä ja eihän hillot samantien näy tilillä kun lasku sumplittu vaan siihen pari pankkipäivää lisää...Jos olet saanut rahat nopeammin silloin asia hoitunut nopeammin kuin "tavoitekäsittelyaika"...
Kyseessä ei ole 7 arkipäivän tavoitekäsittelyaika vaan lain määräämä EHDOTON enimmiäiskäsittelyaika, laki ei anna viivytetellä tuota 7 päivääkään vaan päätös ja laskujen maksu jota tuo sama enimmäisaika koskee on tehtävä kiireellisenä. Tuossa ajassa on tuki pantava maksuun joten yksi pankkipäivä tuon yli ja sitten heti kantelu laillisuusvalvojalle ettei taas nuo käittelyajat veny ja toimenpiteet käsittelyaikojen lailliseksi saattamiseksi alkavat mahdollisimman pian.
Hohhoi, no en todellakaan ala kitistä kellekään siitä jos ne mulle maksaa ne laskut myöhemmin kuin viikossa. Oon kuule ihan tyytyväinen että asun maassa jonka yhteiskunta huolehtii että saan tuet elämiseen, sä taas kuulostat todella kiittämättömältä käden ojentelijalta.
Ap
Yli 7 arkipäiväähän niissä menee melkein aina. Ei viitsi joka laskusta alkaa valittamaan. Päivä sinne tai tänne.
Virkanilkit on laiskoja turnakkeita ja on ihan hyvä antaa niille välillä vähän runtua kun sitä runtua itsekin niin helposti antavat. Potut pottuina, sanoi rouva Rosamunda.
Minulla on yleensä toiminut laskujen suhteen tosi hyvin. Yleensä 4 - 7 arkipäivää kun päätös on tehty. Tietysti se pari päivää päätöksestä kun rahat tilillä.
Joo, mulle oli näköjään tänään tehty päätös, eli mun tapauksessa meni 5 arkipäivää.
Ap