Sinun näkeminen viikon jälkeen tuntui kerrassaan hyvältä. Kiireen vuoksi en ehtinyt pahemmin jutella kanssasi, mikä oli harmi.
Koin kuitenkin hetkeä ennen kotiin lähtöä erikoisen lämpöaallon: Tulit yllättäen mieleeni ja näin sinut silmieni edessä hehkeänä hymyilemässä minulle. Tuntui kuin kuuma hellepäivän tuuli olisi samalla puhaltanut lävitseni. Niin vahva tuo mielikuva oli. Se hymyilytti minua koko loppupäivän. Olet kyllä melkoinen ☀️🌀.
m->n, PP
Koin kuitenkin hetkeä ennen kotiin lähtöä erikoisen lämpöaallon: Tulit yllättäen mieleeni ja näin sinut silmieni edessä hehkeänä hymyilemässä minulle. Tuntui kuin kuuma hellepäivän tuuli olisi samalla puhaltanut lävitseni. Niin vahva tuo mielikuva oli. Se hymyilytti minua koko loppupäivän. Olet kyllä melkoinen ☀️🌀.
m->n, PP
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuuma hellepäivän tuuli saa mieheltä pään sulamaan. Vaikka sitä välillä yöpakkaset jäädyttäisikin.
Saat vieläkin minulta ajatukset sekaisin pelkän katseesi ja hymysi voimalla. Kuin yrittäisi taistella luonnonvoimaa vastaan: lopulta taivut kuitenkin ja myönnät pitäväsi tuulesta enemmän kuin peilityynestä. Ja niin pidänkin, paljon. Ja sinusta enemmän kuin uskallan myöntää.
"Anna tuulesi puhaltaa hattuni vinoon, liehuttaa punaista kaulahuiviani kuin viiriä viimassa, ja värisyttää porkkananenääni. Se on hyvä, kuin elämän energian tuulahdus viileille valkoisille kasvoilleni. Ole päivieni tuulenvire ja pimeyteni täysi kuu."
Lumisateen jälkeen maailma näyttää puhtaan valoisalta. Minunkin valkoinen pintani on kuin vitivalkoisen viitan peittämä, mustan hattuni lieri loistaa hiutaleista kuin hopeaheloin koristeltuna, ja kaulahuivini punainen villa hehkuu lämpöään kaiken valkean keskeltä.
Kaikki puhdas valkoinen saa kivistä tehdyn suuni hymyn leviämään, aivan kuin sinun lämmin hymysi tekee jokaisella kerralla, kuten sen vain nähdä saan. Ei ole niin mustaa päivää, ettet pelasta sitä loisteellasi. Muistathan sen, lumisateeni ja loisteeni.
Itse petelius vai sittenkin klovni?
Hei se oli korona joka vaelsi tundralle porona.
Porolla ei ole kaulahuivia tai porkkananenää.
Tällainen runoileva "talven ukko" olen. Sellaisia näkee usein pihoilla seisomassa, tai lentämässä yötaivaalla.
Alla pöytä korona nyt sitä kaasua tai palan ihan porona
Tästä ei puutu enää kuin se Corolla, ajaa ohi vaikka porolla. Onneksi voin liitää ilman poroa tai corollaa, ihan mielikuvituksen voimalla. I'm walking in the air...
-ap
Sama tänäänkin, vaikka tilanteissa ei ollutkaan mitään henkilökohtaista. Olisin halunnut jäädä kanssasi juttelemaan, mutta ennemmin paremmalla ajalla ilman kiirettä. Jos kysyn huomenna jotain henkilökohtaista, vastaatko minulle? Tunniste hänelle: redrum 😉
-ap