Suunnistus kilpailuun Kaupungin Johtaja olis antanut tosta vaan 60000 euroa muttei Enduron MM Kilpailuun 10000 euroa. Nyt ei sitten tule kumpikaan. Mistä johtuu suunnistuksen suosiminen. Kyllä enduro kilpailu olis jättänyt Jämsään sievoisen summan rahaa. Tasapuolisuutta rahan jakoon.
Suunnistus on tärkein
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suunnistus tapahtumassa olisi ollut 10 kertainen osallistuja/yleisöjoukko.
Enduro väki olis käyttänyt kymmen kertaisen määrän enemmän euroja
Eikös se ala olemaan taas kohta se aika, että heitetään rahaa Kankkulan kaivoon, kun enduroporukalle stipendejä jaetaan.
Itse olen suunnistaja henkeen ja vereen, mutten nää mitään aihetta parjata enduroväkeäkään. Kovaa kuntoa vaativa laji ja aito enduroväki näyttää tänä päivänä ymmärtävän ja minimoivan lajinsa haitat. Vieläpä melko kovalla sisäisellä joukkokurillakin. "Villejä" tulokkaita tulee tietysti joka lajin mainetta mustaamaan, mutta moottoriurheilijat reagoivan nopeimmasta päästä riviensä oikomisessa.
Kiitos tästä kommentista. Olenkin aina pitänyt suunnistusta älykkäiden ihmisten urheilulajina.
Olen myös innokas suunnistaja. Ja EM-endurossa oli tosi mukava olla suunnistajaporukalla hoitamassa "Nokkamäen EK:n" tulospalvelua ja samalla tutustumassa tarkemmin lajin kuvioihin!! En pidä vastakkain asettelusta, koska kun eri lajeissa järjestetään suurempia tapahtumia: em-enuroa, Jukolan viestiä, mm- rallia... On näistä yleensä varsinkin näin pienellä paikkakunnalla vaikea ihan oman seuran porukalla selvitä.
Toivottavasti yhteistyötä löytyy myös jatkossa ja samalla kaikki liikutamme kansaa!!
Vaikka en lue kuuluvani viherpiipertäjiin, niin minua ihmetyttää tuo enduron suosio.
Nyt korona-aikaan on tullut liikutuksi mm Jämsän vedenottamon ympäristön metsissä. Järkyttävää on se ympäristön tuho, mikä aiheutuu enduropyörien ajoreiteistä ja roskista, joita reittien varrelle on jätetty. Alue on kuitenkin pohjavesialuetta. Pyörät ovat kyntäneet kangasmetsän paikoin syviä ajouria,
En harrasta suunnistustakaan, mutta harrastuksena se on monin verroin luontoa säästävämpi kuin saastuttava ja meluisa enduro.Käykääpä vilkaisemassa vedenottamon revittyä kangasmetsää!
Kiitos vinkistä, täytyy käydä katsomassa, mitä seudulle kuuluu! Olen muuten samaa mieltä, tuota pyörillä rälläämistä luonnossa en osaa kutsua urheiluksi. Tiedän sen vaativan hyvää kuntoa, mutta siihen se anti sitten typistyykin.
Taitaa olla ne roskat peräisin koronan vuoksi tänä vuonna metsään eksyneiltä ulkoilijoilta: ) ja kyllä se suunnistuskin tuhoa aiheuttaa kun satapäin porukkaa ryntää metsään, siinä kangasmetsä kääntyy :) ...molemmat lajit ja kaikki muukin urheilu kunniaan ja yleensä nämä negatiivisten kommenttien kirjoittajat eivät ymmärrä urheilusta juurikaan.
Enduro on saatanasta!! T: eläväy kivet seurakunta
elävä kivet piti kirjoittaa!
Hyvä, viisaita valintoja kaupunginjohtajalta 👍