näyttivät presidentti Niinistö puheellaan, ja pääministeri Marin selvällä johtajan ominaisuuksia omaavalla esiintymisellä televisiossa.
Tuli mieleeni, millaista köhimistä ja rykimistä olisi ollut Rinteen puheet.
Tuli mieleeni, millaista köhimistä ja rykimistä olisi ollut Rinteen puheet.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Yep
Aivan kyllä naisissa on voimaa!
Hän on kaunis,Hän edustaa todella hyvin Suomea.
Rinne aikoinaan alasajoi Jutta Urpilaisen,kun tälle AY pomolle kihahti vahvempaa ainetta nuppiin.
Rinne on alasajanut demareiden kannatusta,toivottavasti ja luultavasti Sanna Marini nostaa työläiset sieltä alhosta,jonne Rinne heidät pudotti
Urpilainen on ylimielinen
Anarkisti persut haluaa poikkeustilan päälle.
Anarkisti pelle vihervammaiset haluaa matukaaoksen!
Marin on työväenluokan soihtu joka Niinistön sytyttämänä johtaa maan uusiin urotekoihin tieteen taiteen kultuurin ja talouden saroilla
Hänessä on presidenttiainesta ja jos eläisin äänestäisin tietysti häntä.
Hän on nuori ja nimenomaan Hän näkee nuorissa tulevaisuuden.
"Asiantuntijoilta kritiikkiä hallituksen koronatoimille – professori: Enemmän pitäisi tehdä
Virologian professori Olli Vapalahti toivoo, että hallitus kaivaa työkalupakistaan pian muita välineitä epidemian hillitsemiseen."
Kauniit puheet eivät riitä.
Sanna Marin on kaunis ja hyvä pääministeri!
Kauneudella ei ole tämänkään koronan kanssa mitään tekemistä, hyvyydestään en tiedä, mutta homma kusee, liian myöhään tehty monia päätöksiä.
Mitä sinä tekisit pääministerinä?
Jaa että sinäkö sohvaltakäsin pystyisit pysäyttämään maailmanlaajuisen epidemian?
Kuuntelisin asiantuntijoita ja tekisin päätöksiä heidän suositustensa mukaan. Pääministeri ei ole asiantuntija missään muussa kuin poliittisessa toiminnassa.
Tämä pääministeri ei ole asian tuntija, pari vuotta sitten vanhana maisteriksi valmistunut pelokas tytteli joka matkusti äsken YK-kokoukseen lässyämään naisasiasta eikä kukaan johtaja sietäpäin halunnut tavata, tämä on finanssikriisissä melkein pahin mahdollinen hallitus, kokematon pääministeri ja kom ja rkp - sekundat mukana hallituksessa
Samaa mieltä,
pääministeri toitottaa, että meillä ei ole poikkeustilaa, se on sinisilmäistä touhua,
kun WHO on julistanut koronaviruksen takia tilanteen koko maailmaa koskevaksi poikkeustilaksi.
Marinilla on kaikki aina niin hyvin ja hanskassa, hallitus hoitaa ja asettaa työryhmän ja tekee selvityksen, voi törky mikä pääkanisteri meillä on.
Kauneus on omituinen kriteeri pääministerin hyvyydelle, niin kuin ase aloittajalla tuntuu olevan, suurin ja tärkein , millä maata johdetaan. Kauneus, voi kakka.
Marin on kuin päiväkotiohjaaja puheillaan, tulkaapas pienet pupuset kyllä tarhan tädit hoitavat, mennäänpäs nyt hallitusneuvottelujen mukaan, pankaapas nyt suut suppuun ja olkaa meidän kanssa samaa mieltä, pikkupupuset.
Mutta presidentti on ihan toisella tasolla,
sieltä tuli eilen niin viisasta puhetta,
siinä haastattelussa saattoi kuulla oikean ja viisaan valtiomiehen puhetta kansalaisilleen.
Niinistö on parasta, mitä meillä suomalaisilla on, pääkanistereista ei nyt niin väliä, samanlaisia pyrkyreitä kaikki.
Uutisoitiin juuri että Brasilian pressa ja pressan sihteeri ovat sairastuneet koronaan.
Muutama päivä sitten olivat Trumpin luona lounaalla. Kuka tartutti ja kenet ?
Pääministeri kuin presidentti eivät ole asiantuntioida tässä epidemiassa.
Terveydenalan asiantuntia ohjeiden mukaan mennään, poikkeustilat tehdään,
Persut yrittää tehdä politiikkaa taudin varjolla, kokoomus meinasi mut tajusi lopulta, ei lähtenyt vaatimaan poikkeustilaa, myös presidentti Niinistö toi esiin ettei vielä tässä vaiheessa.
Samaa mieltä, hehän kuuntelevat asiantuntijoita ja tuovat erinomaisesti tiedot kansan tietoon. Minusta juuri niin kuin pitääkin. Eipä taida maailmassa olla selvännäijää kuinka pitää toimia "oikein". Loppujen lopuksi asiat menee niin kuin menee.
Lisään vielä, maailma on tulevaisuuden ihmisten ja nuoren/ten ihmisten pitää opetella ja oppia johtamaan kansaa, Marin on erinomaisen hyvällä alulla. En halua moittia tulevaisuutta, ite olen jo 69, joten elämän ehtoopuolella olen. Tulevaisuus on aina erilainen kuin menneen sukupolven. Muistelkaamme omaa nuoruuttamme.
Sanna Marin on ihmeen itsevarma ja päättäväinen, ei mikään hölöttäjä jos alkaisi esittämään asioita vaikka kuten persunjen Purra ja hymyilisi irvistys ilme päällä rasisti sanojen välissä, ei ei onnistuisi sillä olemuksella,
Sanna Marin pääsee vielä pitkälle, SDP:n kannatustus tulee lepämään hänen varassa.
Sanna Marin on ihmeen itsevarma ja päättäväinen, ei mikään hölöttäjä jos alkaisi esittämään asioita vaikka kuten persunjen Purra ja hymyilisi irvistys ilme päällä rasisti sanojen välissä, ei ei onnistuisi sillä olemuksella,
Sanna Marin pääsee vielä pitkälle, SDP:n kannatustus tulee lepämään hänen varassa.
Ilman muuta kahteen kertaan kun ylläpito halusi.
Tulen aina vastaamaan persuiluun, tuolla ylempänä halveerataan Marinia ilman perusteita, minä halveeraan persuiluun kanssa vastavetona.
Persu suuttuu jos kirjoittaa totuuksia, toimikaa siten että löytyy kehumista, onko Sanna Marinin älykäs olemus liikaa rasistille.
Tilanteeseen nähden, sekä presidentti, että hallitus on toiminut ihan hyvn.
Marin toisti monta kertaa, että asiantuntijoita kuunnellaan ja sen mukaan mennään.
Aamulla seurasin THL:n tiedotustilaisuutta. Homma on ihan hyvällä tolalla, siihen suhteutettuna, että vihollinen on näkymätön.
Harri Holkeri käski aikoinaan silakkaa syömään,kun rahat oli tiukalla.
Nyt ei taida silakansyönti auttaa,kun kulkutauti iskee kansaan.
Sitä ollaan maalla viisaita,kun merellä haveri käy,siis laiva tai vene uppoaa
Tilanteen mukaan se silakansyöntikin on sovitettava.
On noita kulkutauteja ollut ennenkin, ero on vaan siinä, ettei ollut tv:tä ja nettiä.
Lääkäri+Pekka+Reinikainen:
"SUOMEN+SAAMATTOMAT+VIRANOMAISET
aikaansaivat+suunnattoman+vahingon.+Koronavirusepidemia+käynnistyi+maassamme+11.3.+Se+OLISI+VOITU+välttää,+jos+olisi+toimittu+samoin+kuin+Israelissa,+missä+kaikki+Italiasta+palanneet+henkilöt+laitettiin+karanteeniin+jo+maaliskuun+alkupäivinä."
"Koska+väestöllä+ei+ole+immuniteettia,+70%+tulee+sairastumaan."
"Hallituksen+ratkaisu+päälle+kaatuvaan+koronaepidemiaan+oli+täysin+hampaaton.+Suositus,+"ettei+matkusteta,+ja+ettei+yli+500+henkilön+tilaisuuksia+järjestetä".+Hallitus+esittää+myös,+että+epidemia-alueelta+tuleva+"sopisi+työnantajan+kanssa+töihin+tulosta".+5+miljoonaa+euroa+rokotteen+kehittämiseen+menee+Kankkulan+kaivoon,+sillä+sen+tekeminen+vaatii+leveämpiä+hartioita+ja+pahin+on+joka+tapauksessa+ohi,+jos+ja+kun+rokote+saadaan+käyttöön.+Nämä+hallituksen+toimet+ovat+pelkkää+silmänlumetta:+toivotaan+-+toivotaan+-retoriikkaa.
THL+vaikeroi,+että+epidemiaa+ei+voi+enää+estää,+mutta+jättää+mainitsematta,+että+se+johtuu+heidän+saamattomuudestaan.+Suomalaisten+asiantuntijoiden+osaamattomuutta+kuvaa,+että+epidemia-alueen+naapurista+tullut+lääkäri+päästetään+töihin+sairaalaan+ja+altistamaan+potilaat+ja+henkilökunnan+virukselle!+"
https://luominen.fi/pekan-blogi/kulttuurien-sota
Jälkiviisaus on parasta viisautta.
Eikä ole.
Parempi olla viisas kuin jälkiviisas.
Olisivat kuunnellet minua ja laittaneet karanteeniin kaikki tartuntamaista tulevat jo heti alkuunsa niinkuin minä ehdotin vaikka eivät vielä oireilleetkaan.
Myöhäistä se nyt on pyllistellä, kun tauti tarttuu jo hulvattomasti muistakin kuin matkoilta saapuneista.
Tukholmassa ja Skånessa ei enää edes testata, kun ei meinaa olla millä testata ja alkoi tartuntaluvut näyttämään liian rumilta.
Nyt aletaan vain laskemaan kuolleita eikä enää tartunnan saaneita.
Pekka Reinikainen on konepesun kestävä kreationisti. En ymmärrä lääkäriä, joka tunnusta evoluutiokehitykseen maapallollamme.
Presidentti Niinistö on yhtä oikeassa kuin Pihtiputaan mummokin tässä viruksisessa maailmassa; kun ne jylläävät, ei vasiten sitä pyritä levittämään.
Pekka Reinikaisen kirjoitukset ei ole tästä maailmasta, hänen raamatulliset kirjoitukset suorastaan utopiset, teoriat hölyn pölyä.
THL tekee arvokasta työtä nyt olevassa tilanteessa,