Miksi joissain kerrostaloissa on järkyttävät vesimaksut. Asun Nuhjalassa ja täällä vesimaksu kuukaudessa 30 euroa.
kerrostalojen vesimaksut
13
139
Vastaukset
- Anonyymi
onkos tuo kovinkaan iso maksu maailman arvokkaimmasta hyödykkeestä.
- Anonyymi
Kyllä 30 euron vesimaksu on jo todella kova. kelan asumistuki hakemuksessa vesimaksu huomioidaan 12 euroa joka on kuulemma kelan mukaan normaali vesimaksun suuruus, että sillai.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä 30 euron vesimaksu on jo todella kova. kelan asumistuki hakemuksessa vesimaksu huomioidaan 12 euroa joka on kuulemma kelan mukaan normaali vesimaksun suuruus, että sillai.
Normitasoa, ehkä hiukan yläkanttiin muttei mitään ihmeellistä.
- Anonyymi
Eräässä Naantalilaisessa kerrostalossa on vesimaksu kuulemma 42 euroa ja se on jo sellainen summa että kannattaa varmasti miettiä muuttoa johonkin toiseen talonyhtiöön.
- Anonyymi
kerroppas nyt että mistä talonyhtiöstä on oikein kysymys jotta voidaan tarkistaa kirjanpidosta että onko talonyhtiöllä tilinhoitajalla sormensa pelissä.
- Anonyymi
Samaan kassaan vesimaksut ja vastikkeet menee. Yleensä jos vesimaksu on korkea, vastike on hieman pienempi.
Paras olisi että jokaisessa asunnossa oma vesimittari ja sen perusteella laskutus. Vanhemmissa taloyhtiöissä näin ei ole ja siellä on perheitä joilla hanat auki aamusta iltaan. Tunnin suihkuissa ei mitään järkeä, valtava vedenkulutus ja koko taloyhtiö maksaa. Toinen hölmöys on juoksevan veden alla tiskaaminen kun astianpesukone vie niin paljon sähköä.... - Anonyymi
Meillä on 40 e kuussa vesimaksu, joka tasataan asukkaalle 2x vuodessa. Eli itselläni on hyvitys noin 160 e x 2 vuodessa.
Terveisin Tampereen mies 45v. - Anonyymi
Juo kustasi ja nuhjaile vessassasi...
- Anonyymi
Joku 10-20 euron vesimaksu kuukaudessa on vielä normaali.
- Anonyymi
Jos vesimaksu on kuukaudessa yli 20 euroa niin silloin ollaan selvästi jo inhimillisyden rajoissa, mutta jos menee yli 25 euroa niin sitten kannattaa jo miettiä että mikä talonyhtiössä oikein mättää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos vesimaksu on kuukaudessa yli 20 euroa niin silloin ollaan selvästi jo inhimillisyden rajoissa, mutta jos menee yli 25 euroa niin sitten kannattaa jo miettiä että mikä talonyhtiössä oikein mättää.
Jos hurjan kallis vesimaksu, niin kannattaisi keskustella asiasta isännöitsijän / hallituksen kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos hurjan kallis vesimaksu, niin kannattaisi keskustella asiasta isännöitsijän / hallituksen kanssa.
Taloyhtiön hallituksessa toivottavasti on henkilöitä, jotka haluavat keskustella asioista.
- Anonyymi
Kuitenkin KELA hyväksyy vain 18 euroa kk vesimaksua.
Piää varmaan laittaa kaikki omaisuus myytynä muovikassiin janyhtää tältä paskamaalta kaikki irti mitä lähtee kun tällaista peliä on ja samalla yritykset vinkuu lisää rahaa sekä yrittäjätkin päsevät toimeentulonpiiriin.
Törkeätä sikailua, ei kannata tukea firmoja ainakaan yhdenkään työttömän latillakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.38113526Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524286S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094103Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364050Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko633891- 853344
- 1053222
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643218IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1453169Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602931