Miksi joissain kerrostaloissa on järkyttävät vesimaksut. Asun Nuhjalassa ja täällä vesimaksu kuukaudessa 30 euroa.
kerrostalojen vesimaksut
13
187
Vastaukset
- Anonyymi
onkos tuo kovinkaan iso maksu maailman arvokkaimmasta hyödykkeestä.
- Anonyymi
Kyllä 30 euron vesimaksu on jo todella kova. kelan asumistuki hakemuksessa vesimaksu huomioidaan 12 euroa joka on kuulemma kelan mukaan normaali vesimaksun suuruus, että sillai.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä 30 euron vesimaksu on jo todella kova. kelan asumistuki hakemuksessa vesimaksu huomioidaan 12 euroa joka on kuulemma kelan mukaan normaali vesimaksun suuruus, että sillai.
Normitasoa, ehkä hiukan yläkanttiin muttei mitään ihmeellistä.
- Anonyymi
Eräässä Naantalilaisessa kerrostalossa on vesimaksu kuulemma 42 euroa ja se on jo sellainen summa että kannattaa varmasti miettiä muuttoa johonkin toiseen talonyhtiöön.
- Anonyymi
kerroppas nyt että mistä talonyhtiöstä on oikein kysymys jotta voidaan tarkistaa kirjanpidosta että onko talonyhtiöllä tilinhoitajalla sormensa pelissä.
- Anonyymi
Samaan kassaan vesimaksut ja vastikkeet menee. Yleensä jos vesimaksu on korkea, vastike on hieman pienempi.
Paras olisi että jokaisessa asunnossa oma vesimittari ja sen perusteella laskutus. Vanhemmissa taloyhtiöissä näin ei ole ja siellä on perheitä joilla hanat auki aamusta iltaan. Tunnin suihkuissa ei mitään järkeä, valtava vedenkulutus ja koko taloyhtiö maksaa. Toinen hölmöys on juoksevan veden alla tiskaaminen kun astianpesukone vie niin paljon sähköä.... - Anonyymi
Meillä on 40 e kuussa vesimaksu, joka tasataan asukkaalle 2x vuodessa. Eli itselläni on hyvitys noin 160 e x 2 vuodessa.
Terveisin Tampereen mies 45v. - Anonyymi
Juo kustasi ja nuhjaile vessassasi...
- Anonyymi
Joku 10-20 euron vesimaksu kuukaudessa on vielä normaali.
- Anonyymi
Jos vesimaksu on kuukaudessa yli 20 euroa niin silloin ollaan selvästi jo inhimillisyden rajoissa, mutta jos menee yli 25 euroa niin sitten kannattaa jo miettiä että mikä talonyhtiössä oikein mättää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos vesimaksu on kuukaudessa yli 20 euroa niin silloin ollaan selvästi jo inhimillisyden rajoissa, mutta jos menee yli 25 euroa niin sitten kannattaa jo miettiä että mikä talonyhtiössä oikein mättää.
Jos hurjan kallis vesimaksu, niin kannattaisi keskustella asiasta isännöitsijän / hallituksen kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos hurjan kallis vesimaksu, niin kannattaisi keskustella asiasta isännöitsijän / hallituksen kanssa.
Taloyhtiön hallituksessa toivottavasti on henkilöitä, jotka haluavat keskustella asioista.
- Anonyymi
Kuitenkin KELA hyväksyy vain 18 euroa kk vesimaksua.
Piää varmaan laittaa kaikki omaisuus myytynä muovikassiin janyhtää tältä paskamaalta kaikki irti mitä lähtee kun tällaista peliä on ja samalla yritykset vinkuu lisää rahaa sekä yrittäjätkin päsevät toimeentulonpiiriin.
Törkeätä sikailua, ei kannata tukea firmoja ainakaan yhdenkään työttömän latillakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee833265Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."372074Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1691850Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?3041403Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki351308- 1131254
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin931229En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711110Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201094- 281071