Hyvä aika, kevät jo koittanut.
Vaihdoin mullan joulukaktukselle ja santpaulialle.
Tossa santpaulian purkissa elelee itse asiassa kolme santpauliaa, mutta sopu sijaa antaa ja kukintaa on paljon.
Jokos muut on toimeen tarttuneet?
Multia vaihdettu
3
119
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvällä mallilla on kukkien keväthuolto. Paavalinkukkia minulla on montaa eri väristä ja niille vaihdoin mullat. Poistan paljon lehtiä ja jätän jokaiseen vain noin 10 lehteä. Santpaulia alkaa lehtipistokkaasta, helppo lisätä.
Samalla kun vaihdoin multia otin kirjavista juoruista ja isokirjopeipeistä pistokkaita. Minulla on tapana tökätä pistokkaat suoraan kosteaan multaan, juorun pistokkaita laitoin n 15 aina samaan ruukkuun, tulee tuuheita kasveja. Juoru vihtyy hyvin ulkoistutuksissa, laitan niitä isojen ruukkujen reunoille, kasvavat kauniisti alaspäin muiden kukkien seurana.
Kesäkukkien simeniä on jo kylvetty, erilaisia samettikukkia, astereita sekä ahkeraliisoja. Huhtikun alussa sitten yrttejä sekä paprikaa ja huhtikuun puolivälissä kesäköynnöksiä. Mustasilmäsusanna, kellköynnös ja elämänlangat kasvaa honteloiksi jos kylvän liian aikaisin.- Anonyymi
Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa.Ihmiset usein sekoittaa kaksi eri kasvia toisiinsa. Aitoelämänlanka on se yksivuotinen köynnös, kylvetään siemenestä eikä tosiaankaan leviä.
Se toinen jota kansankielellä kutsutaan elämänlangaksi on karhunköynnös ja siitä todellakin saa riesan puutarhaan jos ei ole rajattu tarkasti. Tämä karhunköynnös kasvaa villinä joissain paikoissa ja on kaunis, kun kukkii joko valkoisin tai vaaleanpunaisin kukin.
Karhunköynnöksen taimia myydään puutarhoilla ja helposti leviävänä sitä tarjoavat puutarhaharrastelijat tuttavilleen. Puolustaa paikkaansa , koska kaunis ja kestävä, mutta vaatii sellaisen paikan, että siitä ei muodostu iänkaikkinen riesa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694919KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923860- 1913649
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783299Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502989- 252004
- 241981
- 1871857
- 301706
HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ
Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus981406