Hyvä aika, kevät jo koittanut.
Vaihdoin mullan joulukaktukselle ja santpaulialle.
Tossa santpaulian purkissa elelee itse asiassa kolme santpauliaa, mutta sopu sijaa antaa ja kukintaa on paljon.
Jokos muut on toimeen tarttuneet?
Multia vaihdettu
3
168
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvällä mallilla on kukkien keväthuolto. Paavalinkukkia minulla on montaa eri väristä ja niille vaihdoin mullat. Poistan paljon lehtiä ja jätän jokaiseen vain noin 10 lehteä. Santpaulia alkaa lehtipistokkaasta, helppo lisätä.
Samalla kun vaihdoin multia otin kirjavista juoruista ja isokirjopeipeistä pistokkaita. Minulla on tapana tökätä pistokkaat suoraan kosteaan multaan, juorun pistokkaita laitoin n 15 aina samaan ruukkuun, tulee tuuheita kasveja. Juoru vihtyy hyvin ulkoistutuksissa, laitan niitä isojen ruukkujen reunoille, kasvavat kauniisti alaspäin muiden kukkien seurana.
Kesäkukkien simeniä on jo kylvetty, erilaisia samettikukkia, astereita sekä ahkeraliisoja. Huhtikun alussa sitten yrttejä sekä paprikaa ja huhtikuun puolivälissä kesäköynnöksiä. Mustasilmäsusanna, kellköynnös ja elämänlangat kasvaa honteloiksi jos kylvän liian aikaisin.- Anonyymi
Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa.Ihmiset usein sekoittaa kaksi eri kasvia toisiinsa. Aitoelämänlanka on se yksivuotinen köynnös, kylvetään siemenestä eikä tosiaankaan leviä.
Se toinen jota kansankielellä kutsutaan elämänlangaksi on karhunköynnös ja siitä todellakin saa riesan puutarhaan jos ei ole rajattu tarkasti. Tämä karhunköynnös kasvaa villinä joissain paikoissa ja on kaunis, kun kukkii joko valkoisin tai vaaleanpunaisin kukin.
Karhunköynnöksen taimia myydään puutarhoilla ja helposti leviävänä sitä tarjoavat puutarhaharrastelijat tuttavilleen. Puolustaa paikkaansa , koska kaunis ja kestävä, mutta vaatii sellaisen paikan, että siitä ei muodostu iänkaikkinen riesa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1787272Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793710"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1223629Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma772906Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.462459Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni762354- 1351971
- 541348
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3771319Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a591290