Multia vaihdettu

Anonyymi

Hyvä aika, kevät jo koittanut.
Vaihdoin mullan joulukaktukselle ja santpaulialle.
Tossa santpaulian purkissa elelee itse asiassa kolme santpauliaa, mutta sopu sijaa antaa ja kukintaa on paljon.
Jokos muut on toimeen tarttuneet?

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvällä mallilla on kukkien keväthuolto. Paavalinkukkia minulla on montaa eri väristä ja niille vaihdoin mullat. Poistan paljon lehtiä ja jätän jokaiseen vain noin 10 lehteä. Santpaulia alkaa lehtipistokkaasta, helppo lisätä.
      Samalla kun vaihdoin multia otin kirjavista juoruista ja isokirjopeipeistä pistokkaita. Minulla on tapana tökätä pistokkaat suoraan kosteaan multaan, juorun pistokkaita laitoin n 15 aina samaan ruukkuun, tulee tuuheita kasveja. Juoru vihtyy hyvin ulkoistutuksissa, laitan niitä isojen ruukkujen reunoille, kasvavat kauniisti alaspäin muiden kukkien seurana.
      Kesäkukkien simeniä on jo kylvetty, erilaisia samettikukkia, astereita sekä ahkeraliisoja. Huhtikun alussa sitten yrttejä sekä paprikaa ja huhtikuun puolivälissä kesäköynnöksiä. Mustasilmäsusanna, kellköynnös ja elämänlangat kasvaa honteloiksi jos kylvän liian aikaisin.

      • Anonyymi

        Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
        Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
        Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa.

        Ihmiset usein sekoittaa kaksi eri kasvia toisiinsa. Aitoelämänlanka on se yksivuotinen köynnös, kylvetään siemenestä eikä tosiaankaan leviä.

        Se toinen jota kansankielellä kutsutaan elämänlangaksi on karhunköynnös ja siitä todellakin saa riesan puutarhaan jos ei ole rajattu tarkasti. Tämä karhunköynnös kasvaa villinä joissain paikoissa ja on kaunis, kun kukkii joko valkoisin tai vaaleanpunaisin kukin.

        Karhunköynnöksen taimia myydään puutarhoilla ja helposti leviävänä sitä tarjoavat puutarhaharrastelijat tuttavilleen. Puolustaa paikkaansa , koska kaunis ja kestävä, mutta vaatii sellaisen paikan, että siitä ei muodostu iänkaikkinen riesa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9518
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      54
      4136
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      55
      3737
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      129
      2724
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      110
      2565
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      154
      2345
    7. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1997
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      19
      1724
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1497
    10. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1317
    Aihe