Multia vaihdettu

Anonyymi

Hyvä aika, kevät jo koittanut.
Vaihdoin mullan joulukaktukselle ja santpaulialle.
Tossa santpaulian purkissa elelee itse asiassa kolme santpauliaa, mutta sopu sijaa antaa ja kukintaa on paljon.
Jokos muut on toimeen tarttuneet?

3

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvällä mallilla on kukkien keväthuolto. Paavalinkukkia minulla on montaa eri väristä ja niille vaihdoin mullat. Poistan paljon lehtiä ja jätän jokaiseen vain noin 10 lehteä. Santpaulia alkaa lehtipistokkaasta, helppo lisätä.
      Samalla kun vaihdoin multia otin kirjavista juoruista ja isokirjopeipeistä pistokkaita. Minulla on tapana tökätä pistokkaat suoraan kosteaan multaan, juorun pistokkaita laitoin n 15 aina samaan ruukkuun, tulee tuuheita kasveja. Juoru vihtyy hyvin ulkoistutuksissa, laitan niitä isojen ruukkujen reunoille, kasvavat kauniisti alaspäin muiden kukkien seurana.
      Kesäkukkien simeniä on jo kylvetty, erilaisia samettikukkia, astereita sekä ahkeraliisoja. Huhtikun alussa sitten yrttejä sekä paprikaa ja huhtikuun puolivälissä kesäköynnöksiä. Mustasilmäsusanna, kellköynnös ja elämänlangat kasvaa honteloiksi jos kylvän liian aikaisin.

      • Anonyymi

        Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
        Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä juttu, että olet ajoissa. Tuli vain tuosta "elämänlangasta" mieleen, että se ryöstäytyy helposti puutarhaan juurillaan. Itsellä se meni aivan huomaamatta vattumaahan ja sen jälkeen se (elämänlanka) nimettiinkin kuolemanlangaksi. Pystyy hyvin tukehduttamaan muun kasvuston, kietoutuu ympärille. Ja on sitten valtava juuristo. Vaikea hävittää, paitsi jos kaivaa kaiken pois. Juurenpalojakaan ei saa jäädä, muuten on taas sama tilanne.
        Olen muutamia muitakin, juurista harmillisesti leviäviä kasveja, istuttanut maahan upotettuun astiaan (reiät pohjassa). Näin pysyy kasvimaat kunnossa.

        Ihmiset usein sekoittaa kaksi eri kasvia toisiinsa. Aitoelämänlanka on se yksivuotinen köynnös, kylvetään siemenestä eikä tosiaankaan leviä.

        Se toinen jota kansankielellä kutsutaan elämänlangaksi on karhunköynnös ja siitä todellakin saa riesan puutarhaan jos ei ole rajattu tarkasti. Tämä karhunköynnös kasvaa villinä joissain paikoissa ja on kaunis, kun kukkii joko valkoisin tai vaaleanpunaisin kukin.

        Karhunköynnöksen taimia myydään puutarhoilla ja helposti leviävänä sitä tarjoavat puutarhaharrastelijat tuttavilleen. Puolustaa paikkaansa , koska kaunis ja kestävä, mutta vaatii sellaisen paikan, että siitä ei muodostu iänkaikkinen riesa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      5806
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      3948
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      266
      3666
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      301
      3603
    5. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3228
    6. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      357
      2856
    7. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      38
      2400
    8. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      344
      2114
    9. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      92
      2081
    10. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      154
      1891
    Aihe