Ei kukaan työtä saa

siinähä oot vaan
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sitä nuo kuitenkin TE toimistojen taholta odottavat työttömiltä.Erikoiseksi on mennyt. Kuvittelisi tuon työn järejestäminen kuuluvan heille ,sen sijaan että kyselevät tuota työtä työtömilta . Toiminta on muutoinkin hämärän rajamailla. Olettaisi Te virkailijalta rehellisyyttä toimissaan ,sen sijaan että puhuu puutaheinää asiakkaalle ja harhauttaa tietenn tahtoen palveluiden piiriin ohjauksissa vilpillisessä tarkoituksessa saadakseen henkilön toimiin joiden piirin joista hänelle ei ole kätännössä apua vaan pelkkää kulua. Luulisi Te toimistossakin toimittavan jonkin laisen virkavastuun alaisena ,vaan ei .Työtä näistä ei saa irti millään ,mutta jotkut ottaa leipänsä tuosta pyörityksestä. Se mitä nyky yhteikunnassa on työ sijaan tarjolla on viimesijaisen toimeentulon menettämisen uhka .

Äänestä
  • Tyypillistä laiskan sohvaperunan ajattelua, työ pitäisi tulla automaattisesti laiskurin tykö. Jos oikeasti ryö kiinnostaa niin sen etsimiseen täytyy myös nähdä vaivaa eikä odotella ehdotus/osoitus tipahtaa postiluukusta.

    Minua tosin ei enää duunit kiinnosta, tarpeeksi paiskinut menneisyydessä.

    tulonsiirtomies

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

siinähä oot vaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu