Kokemuksia kaivataan halppisrenkaista E39 bemuun 18" kokoisena. Rengasliikkeessä on mm. tarjottu Aurora-merkkistä rengasta ja sumitomoa.
Kiitos jo etukäteen
Kiitos jo etukäteen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Teen pienimuotoista autokauppaa, ja olen usein todennut, että ne kalliit renkaat täristävät yllättävän usein. Liekö syy pehmeä seos ja tasapainoittamattomuus? Jos rengas kuluu, kuten pehmeä kuluu, nopeasti, se pitäisi painottaakin usein. Halvat ovat tässä suhteessa siis jopa parempia, jos ne ylipäätään saa painotettua.
Vai ethän vain tarkoita näillä nopeusrajoituksilla pito-ominaisuuksia?
Aurorat tuli viimekesänä ostettua (255/35-18).
Kyllä niitä saakin tasapainottaa, ja painoja menee. Lisäksi sateella ei voi pitoa hyväksi kehua. Melko hiljaiset ovat ja halvat. Siinä se sitten onkin.
Toisessa autossa on 225/45-18 Continental SportContact2:set ja voin sanoa että niitä voi kehumatta kutsua jo renkaiksi.
Jos ajat pikku ajoa kulmilla niin osta halvat. Jos vietät päivät autossa, osta oikeat renkaat.
Kautta maailman sivun renkaissakaan ei ole vielä hyvä ja halpa sattunut samaan tuotteeseen...
Mulla oli Bmw 320d:ssä 215/45-17 W (270 km/h) Auroran renkaat ja ne toimi kyllä ihan hyvin. Esimerkiksi ensiasennusrenkaat jotka oli misukat toimivat paljon huonommin. Aurorat toimi 230 km/h nopeudessakin todella hyvin, että on ihan turhaa maksaa merkkirenkaista ylimääräistä kun halvemmatkin toimii jopa paremmin. Toisessa autossa oli Continentalit ja niissä oli sama kuin misukoissa, eli ne veteli jatkuvasti johonkin suuntaan ja olivat levottomat ajaa. Voi olla että mitä enemmän renkaan kuvioinnissa on pitkittäisuria niin sen herkempiä ne on vetelemään sivuille taas jos on nuolimainen kuvio niin se toimi paremmin. Kertokaa muutkin onko teillä ollut vastaavanlaisia kokemuksia.
Mä ostin viime kesänä 17" Aurorat ja ainakin ne "veteli" ihan tolkuttomasti. Lisäksi jouduin kesässä painottamaan ne 2 kertaa.
Kyllähän tämä 530 farmarin jonkin verran painaakin, eli en tiedä vaikka sillä olisi osuutta asiaan.
Aiemmat renkaat oli Michelinin Sport Pilotit ja ainakin ne oli ihan hyvät.
Ainahan näistä renkaista ja niiden hyvyydestä kinastellaan mutta tosi asia on kuitenkin se että yksikään aurooora tai hankook tai tms. ei ole koskaan voittanut yhtään testiä ja eikä tule voittamaan. Kun rengasta testataan ääriolosuhteissa niin siellä punnitaan se montako eskoa on tuotekehitykseen satsattu.
Jos ajelee kehä ykköstä töihin ja välillä kaupaan on varmaan ihan sama mitkä ostaa.
no, ku halpaa ja hyvää ei oo vielä keksitty niin mieti että millaseen käyttöön renkaat tulee. tärkeää on että rengas on pyöreä! jos renkaan saa täysin pyöreäksi vanteelle sovituksessa niin yleensä ei tarvitse tasapainottaa sitä sitten enään, kun se kuluu tasaisesti. suurin ongelma se että löytääkö paikan jossa rengas pistetään kunnolla vanteelle eikä vaan väännetä päälle ja tasapainoteta.