Sanonnan; ensimmäiset tulevat viimeisinä ja viimeiset ensimmäisinä?
Miten käsitätte
???
7496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minulla ei ole tarpeeksi viisautta ja ymmärrystä.
Varmasti joku uskovainen osaa vastata tähän todella viisaasti.
Tulee mieleeni esim. sellainen, että uskovainen kipuilee jatkuvasti oman syntisyytensä, vähän uskonsa ja heikkoutensa kanssa ,hän kokee usein olevansa viimeinen, laitimmainen uskovaisten joukossa.
Näin siis viimeiset tulevat lopulta ensimmäisiksi.
Väärin epäuskoiset ihmiset käsittävät sen, että me paukuttelisimme jotenkin henkseleitä oman uskomme suhteen.
Itselläni on sellaista kokemusta tästä asiasta,taikka ainakin näin käsitän.Eräs henkilö,joka oli kokenut kovasti vastoinkäymisiä niin siinä jotenkin sivuttiin hänen uskoaan,kertoi vaatimattomasti,sitä olevan vain vähän. Ajattelin ,vaikka en uskovainen olekkaan,että tämä on niitä,jotka siirretään ensimmäisiksi.
että juuri vaatimattomuus.
Se joka odottaa eniten, saakin sitten vähiten, ja se joka odottaa vähiten saakin eniten.
Eikö siinäkin synny synnillistä kilvoittelua tyyliin "kuka se meistä onkaan vaatimattomin".
lähtee kilvottelemaan kuka on vaatimattomin, niin silloinhan se on kaukana vaatimattomuudesta.
Eikö siinä silloin käy juuri niin, että jos ajattelee että olen vaatimaton kaikessa, niin silloin olen parampi kuin he jotka ajattelevat olevansa hyviä, ja vaativat enemmän?
Myöskin jos ajattelee, että olen hyvä ja en tee syntiä, niin olen parempi kuin he jotka tekevät syntiä. Silloin voi sitten käydä niin, että juuri tämä ensimmäinen siirretäänkin sinne viimeiseksi.
Ei siis pitäisi yrittää olla paras kaikessa, ei myöskään vaatimattomuudessa.
Kun koitamme jättää elämme Jumalan käsiin ja elää elämme siten kuin sen parhaana näemme ilman kilvoittelua paremmuudesta, koska ei se kilvoittelu auta, sillä Jumalle tärkeintä ovat sydäntemme teot, ja vain Hän näkee totuuden. Ja kukaan meistä ei kuitenkaan ole täydellinen Jumalan silmissä, jokainen meistä tekee syntiä, mutta koitaismme kuitenkin elää siten että emme tekisi tietoisesti vasten Jumalan tahtoa.
Vl.t uskovat nyt olevansa ensimmäisiä Jumalan mielisuosiossa, mutta joutuvatkin viimeisenä päivänä pettymään kun tulevat viimeisiksi!
jaaa..mistäs niin ajattelet?? kaikki ihmiset ovat saman arvoisia, kukaan ei ole erityis suosiossa. muista sanasi kun sitten joskus ollaan viimeisellä tuomiolla.!!