Tarkoituksenani on rakentaa aurinkopaneelijärjestelmä kerrostalokaksiooni lähinnä harrastusmielessä. Ajatuksena mm. ottaa virtaa puhelimen lataukseen ja valaistukseen. Paneelit ja akku olisi tarkoitus sijoittaa parvekkeelle. Minkälaista kokonaisuutta suosittelette?
Aurinkopaneelijärjestelmä kerrostaloasuntoon
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Parasta on laittaa paneelit olohuoneeseen kattolampun alle. Silloin on virrantuotto varmempaa.
Ihan ensin kannattaa keskustella isännöitsijän kanssa saako parvekkeelle sijoittaa paneelia ja akkua.
90-asteen kulmaan eli pystyyn - tai melkein - asennetut paneelit voivat olla yllättävän tehokkaitakin syksy/kevät aikaan, kun aurinko on vielä kohtuullisen matalalla.
Itse olen käyttänyt jo vuosia ja rahaa on säästynyt rutosti .
Parveke on etelään ja paneelit sijoitettu sekä parvekkeen itäseinälle ja länsiseinällä ja pääpaneeli suoraan etelään. Lataa heti tammikuusta eteenpäin. Joulukuussa vähemmän kuin muin aikoina mutta lataa kuitenkin.
Aurinkosähkö - ratkaisuista on jatkuvat keskustelut käynnissä tällä palstalla:
https://keskustelu.suomi24.fi/koti-ja-rakentaminen/rakentaminen-ja-remontointi/lammitys-ja-sahko/aurinkosahko
Kannattaa siis kysyä sieltä. Jos kysymyksesi liittyisi aurinkopaneeleihin liitettävän elektroniikan rakenteluun niin sitten se liittyisi tämän ele - palstan aiheisiin.
Jokainen saa kysyä missä haluaa. Ei siinä jonninjoutavilla saivartelijoilla ole mitään sanomista.