Eikö Pyhäjärvellä ymmärretä laittaa kouluja kiinni??
Haloo päättäjät
Anonyymi
36<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Haloo aloittaja! Onko typerämpää paikkaa laittaa kysymys päättäjille kuin S24 keskustelupalsta? No ei ole! Tosin on tuo kysymyskin varsin idioottimainen...
Haloo klo 13.19 anonyymi. Onko typerämpää paikkaa vastata, kun ei edes sulta kystyy kuin S24 keskustelupalsta? No ei ole! Tosin tuo vastauskin on varsin idioottimainen...
Missä lie päättäjät? Onko joku nähnyt?
Ei täällä ainakaan!
on on, ja jos ei itse mukamas ilkeä alentua (asenne on lapsellista muuten) käydä turkimassa palstaa, niin heillä on trollinsa, ihan varma on tieto! Että antaa vaan ajatuksen rallattaa, kyllä anonyymien sana siirtyy jos ei sanasta sanaan, niin jotain lisättynä tai pois otettuna.
Teillä on varmaan joku peruste miksi ei voi kysyä suoraan päättäjiltä? Minusta tyhmää laittaa kysymys tänne ja toivoa että joku välittäisi sen päättäjille!
Päättäjät lukee näitä etkö tajua tollo!!!
Kihupäivillä näin kaksi puheenjohtajaa lavalla. Heille uskottu tehtävä. Toinen oli hiljaa toinen luki paperista mutisemalla. Siinä nähtiin viimeksi. Silti on niin mukava olla päättäjä.
Päättäjät lukee ja kirjoittaa tänne. Mitä se sinua liikuttaa nämä kirjoitukset luki tai ei päättäjät niitä.
Tyhmää roikkua jokaisen kirjoituksen perässä, ehkä olet juuri niitä jotka vie ja tuo viestejä suuntaan jos toiseen.
Tämä kenttä on täällä vapaa,vai mitä ?
Tekipä päättäjät mitä tahansa niin TE itkette täällä joka asiaa! Edelleenkin ihmettelen miksi ei kysytä suoraan päättäjiltä "mieltä painavista" asioista!
Tahtoo ollan niin ettei päättäjä kuuntele suoria kysymyksiä, alkaa väistelemään ja vastakysymyksillä vastailemaan. Kas siinäpä ongelma. Onko PHJ:n tapa? Namon nettiähetyksetkin jostain syystä tukittu ja paria tuolia saliin lisätty. Onhan noita perusteita.
Mitä koronaviruksen hillitsemiseksi sitten tulisi tehdä? Suomessa on viime päivinä käyty vilkasta keskustelua siitä, pitäisikö koulut ja päiväkodit sulkea. Haitat saattaisivat kuitenkin nousta hyötyjä suuremmiksi.
– Päätös ei ole niin suoraviivainen kuin kuvittelisi. Kysymystä on myös kansainvälisesti pohdittu paljon, punnittu haittoja ja hyötyjä ja tehty malleja ja laskelmia. Ratkaisut voivat myös muuttua epidemiatilanteen mukaan, Kantele sanoo.
– Yhdysvaltalaistutkimus arvioi, että 15 prosenttia terveydenhuollon työntekijöistä joutuisi jäämään kotiin hoitamaan lapsia, mikäli koulut suljettaisiin. Se olisi valtava menetys terveydenhuollolle. Toisaalta esimerkiksi lukiolaiset voisivat opiskella etänä.
Koronavirusinfektion erityispiirre näyttäisi Kanteleen mukaan olevan se, että perusterveillä lapsilla tauti on yleensä lievempi.
– Jos lapset eivät levitä tautia niin herkästi, niin koulujen sulkemisen merkitys vähenee.
Koulut kiinni. Mutta opettajille ei palkkaa makseta siltä ajalta kun lomailevat
Ei toki lomailusta vaan tekemästään työstä kuten loppulukukauden töistä.
Palkkaa ei makseta kun eivät ole töissä.
höpö höpö vaikka itse en ole pahemmin opiskellut, käynyt seminaarin seminaaaria niin totta hitossa opettajale kuuluu palkka kyllä jämpti on näin
Varsinkin kun koulutyö jatkuu etäopetuksena! Siitähän saa etäopetuslisän kun joutuu käyttämään omia nettejä jne...
Kyllä ei tarvi opettajille maksaa jouten olosta palkkaa. Se on FAKTA
Etäopetuksen järjestämisestä tulee täysi palkka. Sinä et sille mitään voi ja se todella on FAKTA.
Kesällä opiskelu jatkuu normaalisti,sen jälkeen taas lomalle Tiroliin.
Ennuste on että virus jyllää kevääseen 2021.
Kunnan palkkalistoilla oleville juoksee täysipalkka vaikka hommat tehdään monessa tapauksessa puolivaloilla. Tämä on työehtosopimuksen mukaista varmaankin. Mutta kun tästä samasta tilanteesta johtuen monen tulot pienenee ja se pienentää verokertymää ja taas kunnan talous heikkenee. Pienennetäänkö kuluja vai lisätäänkö verotuloja? Vieläkö tätä tarvihtee märehtiä vai eikö mikään hälytyskello kilkata?
Noin puolet internetissä olevista koronauutisista on valheita, kuten tuo ennuste edellä! Asioita tutkiva professori ennusti juuri tänään että korona vaikuttanee joitakin kuukausia!
Paras tilanne kärvistellä kevääseen 2021 ja kärvistelläänkin myös.
Ensimmäinen aalto ja kaaos kestää kuukausia.
"kärvistellä kevääseen 2021 ja kärvistelläänkin myös"!
Luppaatko?
Opettajille ei tarvitse maksaa mitään tästä pikku lomasta. Ei muittenkaan alojen työntekijöille makseta kotia. FAKTA
Kaikille muillekin jotka tekevät työtään kotona maksetaan palkka.
Koulunkeskeyttäjä huutelee. Sinun koulun loppuminen johtui sinun tyhmyydestä ei opettajista.
Mitä työtä he tekevät kotona? Kirjoittavat wilmaan läksyjä.
Lähtisivät vaikka ulkomaille, se tuntuu onnistuvan😓
Työnantajan määräämiä.
Voi pyhä yksinkertaisuus😅 työnantajan määräämiä🤦🏼♂️🤦🏼♂️
Hymiöpelle ei tainnut ymmärtää! Työntekijät tekee AINA työnantajan määräämiä työtehtäviä!
Opettajat voi lähteä vaikka nyt ulkomaille🥵
Vastahan he tulivat ulkomailta.
Ja ilman karanteeniä töihin,hyvä opettaja!!!!
NIMI OIS HYVÄ TIETÄÄ