Valmiustilalain ollessa voimassa ette varsinaisesti enää ole isäntiä tiloillanne, mikäli kansalaisten esim. ruokahuolto olisi vaarassa: siiloin teette ja tuotatte juuri sitä mitä viranomainen käskee. Mahdollisissa ämpyilytapauksissa pari rotevaa varusmiestä taluttavat teidät kainaloista kiinnipitäen pois tilaltanne, aseistautuneen kolmannen varmistaessa takana poisviemistä. Kannattaa pysyä nyt ihan hissukseen ja tehdä juuri niinkuin käsketään.
Varoitus isännille - poikkeustila
22
190
Vastaukset
- Anonyymi
Onpas tyhmäntyperä provo.
Haluaisitko kokeilla uudestaan?
Väärän tiedon levittäminen on rangaistava teko. - Anonyymi
Suap tuotella jokainen ite itselleen.
Valmistako oottelette, ei tuu.
Tiloja on myytävänä, siitä vaan hihat heilumaan.
On tuoreessa muistissa kaikki kirjoitukset, herjaukset, panettelut maatalousväestöä kohtaan.
Alkaen A-P Pietilä kirjoitukset Iltasanomissa kun liittyttiin EU :iin. Nuorena emäntänä soitinkin hänelle silloin suoraan, terveisiä! Tähän on tultu
nyt.
Aloittaja terveisiä sinulle, mitään ei tuoteta ainakaan meillä, se on asennemuutoksen aika nyt "teikäläisillä".
Kynsistä saa mineraaleja ja se on hyvää kierrätystä ;) ja ympäristöystävällistä, tsemppiä! - Anonyymi
Päinvastoin, nyt jos alkutuottajat sairastuu, kaupunkien joutilaista pikakoulutetaan parissa tunnissa lantaritilän putsaajia ja ruokintapöydän lakaisijoita, jotta oikeasti ammattitaitoiset maatalousihmiset saavat keskittyä enemmän ammattitaitoa vaativiin alan tehtäviin. On tärkeää, että kaikille riittää ruokaa tämän kriisin aikana ja sen jälkeenkin. Mielellämme pidämme Suomen ruoassa, kun vain terveinä pysymme, ja se sairastumisen riskihän on täällä itsekseen ja perheen kesken väljässä ilmanalassa pyöriessä huomattavasti pienempi kuin tiheämmillä joukkopaikoilla.
- Anonyymi
Ottaako noin koville Jopalla?
VIESTIT POISTETAAN KUN ITSE KERTOO KUU-UKKELIEN TUOVAN RUOKAA.
On melkoinen hame ukko hesasta kun takki kääntyy jälleen. - Anonyymi
Samoin on jos maajussi ei pärjää tilallaan vaan tarvitsee apua nniin kaupunkilaispoikakin sinne lapioimaan sontaa tai tulee pamppua ja varusmiehet hakkaa kunnolla ja sen jälkeen itket ja lapioit sontaa.
- Anonyymi
eihän se koskaan pärjää,
ainahan se vinkuu lissee tukkee... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eihän se koskaan pärjää,
ainahan se vinkuu lissee tukkee...Miksi maksat? Oletko vähän uubelo vai eikä tule kuu-ukkeleilta puoleen hintaan?
- Anonyymi
Yksi Wesilahden vanhaisäntä toivoo kovasti epäonnea toisille viljelijöille. On tää vaan ihmeellinen maailma kun poikkeustilakaan ei katkaise yhden eläkevaarin katkeruutta.
- Anonyymi
pari rotevaa varusmiestä --- hahhaa, narukätiset läskimahat Isäntiä mihkää taluttele.
- Anonyymi
narukätinen, möhömahainen isäntä,
kun laitetaan kentälle selälleen niin se on siinä,
maha estää pyörähtämisen,
ja kun 30 vuotta kaikki on tehty koneen päällä istuen,
tönkköhän se on,
ei lähde kentältä ilman apua (tukea) mihinkään... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
narukätinen, möhömahainen isäntä,
kun laitetaan kentälle selälleen niin se on siinä,
maha estää pyörähtämisen,
ja kun 30 vuotta kaikki on tehty koneen päällä istuen,
tönkköhän se on,
ei lähde kentältä ilman apua (tukea) mihinkään...Hesalaiset varusmiehet. Nyt tuli vitsi pelkkiä sivareita vasemmistosta.
Oman kylän äijät ei ketään taluttele maaseudulla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hesalaiset varusmiehet. Nyt tuli vitsi pelkkiä sivareita vasemmistosta.
Oman kylän äijät ei ketään taluttele maaseudulla.narukätinen, möhömahainen isäntä,
kun laitetaan kentälle selälleen niin se on siinä,
maha estää pyörähtämisen,
ja kun 30 vuotta kaikki on tehty koneen päällä istuen,
tönkköhän se on,
ei lähde kentältä ilman apua (tukea) mihinkään... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
narukätinen, möhömahainen isäntä,
kun laitetaan kentälle selälleen niin se on siinä,
maha estää pyörähtämisen,
ja kun 30 vuotta kaikki on tehty koneen päällä istuen,
tönkköhän se on,
ei lähde kentältä ilman apua (tukea) mihinkään...Itsesikö kuvasit, kaupunkilainen työtä pelkäävä kaljanjuoja kuulostaa tuollaiselle möhömahaiselle narukädelle.....tietämyksesi siitä, miten fyysisesti vaativaa maataloustyö, vaikka koneillakin, on, kuulostaa vajavaiselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsesikö kuvasit, kaupunkilainen työtä pelkäävä kaljanjuoja kuulostaa tuollaiselle möhömahaiselle narukädelle.....tietämyksesi siitä, miten fyysisesti vaativaa maataloustyö, vaikka koneillakin, on, kuulostaa vajavaiselle.
kerroppas sitten,
missä kohtaa maataloustyö on fyysisesti vaativaa...?
- Anonyymi
Jos kriisiin oikeasti mennään, niin kyllä nämä perusammatit eli jotain konkreettista ja elämisen kannalta välttämätöntä tuottavaa on ne joiden osaaminen ja edellytykset varmistetaan kaikin keinoin. Maatalous ja metsätalous on niistä yksi tärkeimpiä, joiden toiminta varmistetaan kaikin keinoin.
Jo nyt koronaepidemian vuoksi on noussut esiin omavaraisuuskysymykset, vaikkei varsinaista puutetta olekaan näköpiirissä. Suomen omavaraisuusaste on 80% yksi maailman parhaista, mutta esim Ruotsissa se on vain 50%. Muuten esim Ruotsista on jo oltu yhteydessä Suomeen liittyen omavaraisuusasteeseen ja tuskinpa vain onnitellakseen Suomen hyvää tilannetta. Ja tulihan tuo omavaraisuus esille myös valmiustilainfossakin eli varmistetaan, että omavaraisuusvarastot pysyvät Suomessa eli tavaraa ei myydä ulkomaille.
Ehkä ymmärrys maataloustukiin kasvaa näin kriisien myötä. Tuethan ovat juuri siksi, että maatalous on mahdollista Suomessakin ja omavaraisuutta kyetään ylläpitämään. Kyllä nytkin tämän epidemian vallitessa kylmäisi, jos kaikki ruokaraaka-aineet olisivat pelkästäön tuonnin varassa eli muiden maiden myytävänä olevien ylijäämien varassa. Suomihan ei olisi edes ainoa ostaja noille ylijäämille.- Anonyymi
Ruotsi itkee nyt ruokaa, ja palstan pelle kertoili juuri miten Ruotsissa pärjätään ja tuotetaan hurjia määriä ruokaa.
Kyllä hesalainen teki itsestään täys pellen.
- Anonyymi
Pakko-otot tekisivät hyvää jo sukupolvia yhteiskunnan tukia nauttineille maajusseille
- Anonyymi
onko sulla housut jalassa?
- Anonyymi
Mitä pakko-ottoja tarkoitat? Eihän maatiloilla ole mitää pakko-otettavaakaan. Varmuusvarastot ovat kyllä ihan muualla kuin maatiloilla.
Maatilojen toiminta poikkeusoloissa varmistetaan aivan varmasti kaikin keinoin. Pelkät nykyiset tuet, joilla on varmistettu maatilojen toiminta normaalioloissa ei varmasti enää riitä poikkeusolojen aikana. Tarpeen tullen maatiloille komennetaan poikkeusoloissa ’vähemmän tärkeissä’ töissä olevia maatiloille aputöihin, jos esim polttoaine tms syistä ei koneita voitaisi käyttää, sota-aikana näin tehtiin työvelvollisten ja mm sotavankien osalta. Nyt sotavankeja ei ole.
- Anonyymi
Varus miehiä ei tarvita kuin töihin sinne ei tämä ikuisuutta kestä.
- Anonyymi
"Maatilojen toiminta poikkeusoloissa varmistetaan aivan varmasti kaikin keinoin. Pelkät nykyiset tuet, joilla on varmistettu maatilojen toiminta normaalioloissa ei varmasti enää riitä poikkeusolojen aikana"
Tuet kasvavat merkittävästi.
Yhteiskunnan kannalta kriittiset alat on lueteltu, valistuneimmat tämän listan jo tietävät. Ilmeisesti eivät kaikki. - Anonyymi
Jotkut haluaa rahastaa koronalla
Kunta-alan sopimusneuvottelut ovat keskeytyneet – KT ja Juko: Hoitajat vaativat 10 prosentin palkankorotusta
KT Kuntatyönantajien mukaan hoitajajärjestöt haluavat käyttää vakavaa tautitilannetta hyödykseen ja saamaan sen varjolla pysyvän, yli kymmenen prosentin palkankorotuksen
https://yle.fi/uutiset/3-11265991
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512432- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per55979- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731