Minun pitäisi nostaa pihan pintaa 40-50 cm. Pihalla on omenapuita, suhteellisen nuoria ja pieniä. Mitä ne tykkäävät jos nostan niiden rungoille maata tuon määrän ?
Ylös en arvaa kaivaa jos vaikka kuolevat siihen, kun juuristoa pahoinpidellään...
Pitäisikö niille kohdille laittaa jokin rengas kehystämään runkoa, jotta se saa olla vapaasti ilmasssa entiseen tapaan ?
Entäs jänöjussit, ylettyvät sitten paremmin oksiinkin ?
OMENAPUUT JA MAAN NOSTO YMPÄRILLÄ
6
4193
Vastaukset
- Juulia-53
Maanpinnan korottaminen puun ympärillä
Maanpinnan korottaminen ja maaston muotoilu aiheuttavat puun juuristolle veden- ja hapensaantiongelmia. Puulajien sietokyky maanpinnan korottamiseen vaihtelee. Syväjuuriset puut kestävät täyttöä kohtalaisesti, mutta pintajuuriset puut ovat sille erityisen arkoja. Erityisen arkoja maanpinnan korottamiselle ovat koivu ja kuusi. Matalaa täyttöä (alle 20 cm) kestävät mm. mänty, lehtikuusi, leppä, saarni ja tammi.
Matala täyttö tehdään karkealla ja ilmavalla soran ja mullan (60/40 %) sekoituksella, joka levitetään puun juuristoalueelle. Savipitoista maata ei saa käyttää huonon ilman- ja vedenläpäisykyvyn vuoksi! Puuta ympäröivää pintamaata ei välttämättä tarvitse poistaa ennen täyttöä.
Yli 20 cm:n korotus juuristoalueella johtaa vähitellen puun kuolemaan, ellei täytön yhteydessä tehdä erityistoimenpiteitä. Puun rungon ympärille kiedotaan kuitukangas. Täytemaana käytetään ilmavaa ja hyvin vettä läpäisevää maa-ainesta. Nurmikko voidaan poistaa puun ympäriltä ennen täytemaan levittämistä. Juuriston hapensaantia parannetaan levittämällä kevytsoraa täytön alimpaan osaan. Ilmava täyte tulee ulottaa koko juuristoalueelle. Pintaan laitetaan 5 cm:n kerros karkeaa soraa. Yli 0,7 m korkeammat täytöt annetaan ammattitaitoisen viherrakentajan tehtäväksi. - tapa..
Todennäköisempää on että tapat puusi tuolla maankohotuksella, kuin että kaivat ne ylös ja istutat uudelleen kohotettuun maahan..
- Klooni
Jos aiot säilyttää puusi hyvänä ja hyvinvoivana niin toimi näin.
Koska ne ovat pieniä niin nosta ne maasta heti kun maa on sulanut ja istuta ne uudelle korkeudelle.
Omenapuulle olisi vielä parempi kohopenkki.
Jos peität ne syvälle niin ne aivan varmasti tulevat kärsimään siitä koko loppuikänsä. Jos maa on tiivistä niin se loppuikä on lyhyt.
Usko minua, tämä on ainoa keino pitää ne hyvinvoivina.- Itse tehnyt näin
Olen uudelleenistuttanut sekä omenapuun että kirsikkapuun, hyvin selvisivät.
Kannattaa todella istuttaa uuteen korkeuteen mahdollisimman aikaisin, kun puu on vielä talvihorroksessa.
Olen samaa mieltä, että jos lisäät maata juuriston päälle, puut kuolevat, ainakin kituvat.
Pitkällä tähtäimellä ei ole järkevä ratkaisu. - anelma
Pelastin muutama vuosi sitten männyn kuolemalta, kun kaivoin sen juurelta mullat pois ja laitoin kiviä tilalle. Se oli hyvä teko, koska sen havut olivat jo pahasti harvenneet, mutta en tiennyt, mikä sitä vaivasi. Kun vertasin muihin havupuihin, oivalsin, että olemme laittaneet tontin lisämaan sen juurelle jossakin vaihessa.
Minäkin suosittelen omenapuulle siirtoa, sillä tyttäreni siirsi 4-metriset katajatkin, ja ne jäi henkiin. Yritä, onhan se varmempaa. Jos ne on liian suuria käsipeleille, onhan pieniä kaivureita keksitty, ota avuksi!
- Keponen
Vanha aihe mutta vastataan nyt. Jos jollain moinen ongelma joskus. Omenapuun voi leikata tapille esim 2- 3 metrin korkeudelta, jättää muutaman nuoren oksan yhteyttämiseen. Kaivaa ylös ja istuttaa uudelleen. Vuoden pari se jurottaa ja lähtee sitten kasvuun kun saa juuriston kuntoon. Homma vaatii kaivinkoneen ja paljon lapiotyötä.
Kaivetaan juuristoa esiin runkoon asti niin paljon kuin suinkin. tämän jälkeen kapealla kauhalla nostetaan varovasti puuta, kaivetaan samalla juuristoa aseiin ja lopuksi täytetään alapuolelta. hyvällä istutusmullalla
Omaani nostin metrin ja 4 vuodessa taas omenoita.
Omenapuuta lannoitetaan ja kastellaan alussa paljon koska juuristo on huono.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262173
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161484- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883