OMENAPUUT JA MAAN NOSTO YMPÄRILLÄ

PETSKUALI

Minun pitäisi nostaa pihan pintaa 40-50 cm. Pihalla on omenapuita, suhteellisen nuoria ja pieniä. Mitä ne tykkäävät jos nostan niiden rungoille maata tuon määrän ?
Ylös en arvaa kaivaa jos vaikka kuolevat siihen, kun juuristoa pahoinpidellään...
Pitäisikö niille kohdille laittaa jokin rengas kehystämään runkoa, jotta se saa olla vapaasti ilmasssa entiseen tapaan ?
Entäs jänöjussit, ylettyvät sitten paremmin oksiinkin ?

6

4563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juulia-53

      Maanpinnan korottaminen puun ympärillä
      Maanpinnan korottaminen ja maaston muotoilu aiheuttavat puun juuristolle veden- ja hapensaantiongelmia. Puulajien sietokyky maanpinnan korottamiseen vaihtelee. Syväjuuriset puut kestävät täyttöä kohtalaisesti, mutta pintajuuriset puut ovat sille erityisen arkoja. Erityisen arkoja maanpinnan korottamiselle ovat koivu ja kuusi. Matalaa täyttöä (alle 20 cm) kestävät mm. mänty, lehtikuusi, leppä, saarni ja tammi.

      Matala täyttö tehdään karkealla ja ilmavalla soran ja mullan (60/40 %) sekoituksella, joka levitetään puun juuristoalueelle. Savipitoista maata ei saa käyttää huonon ilman- ja vedenläpäisykyvyn vuoksi! Puuta ympäröivää pintamaata ei välttämättä tarvitse poistaa ennen täyttöä.

      Yli 20 cm:n korotus juuristoalueella johtaa vähitellen puun kuolemaan, ellei täytön yhteydessä tehdä erityistoimenpiteitä. Puun rungon ympärille kiedotaan kuitukangas. Täytemaana käytetään ilmavaa ja hyvin vettä läpäisevää maa-ainesta. Nurmikko voidaan poistaa puun ympäriltä ennen täytemaan levittämistä. Juuriston hapensaantia parannetaan levittämällä kevytsoraa täytön alimpaan osaan. Ilmava täyte tulee ulottaa koko juuristoalueelle. Pintaan laitetaan 5 cm:n kerros karkeaa soraa. Yli 0,7 m korkeammat täytöt annetaan ammattitaitoisen viherrakentajan tehtäväksi.

    • tapa..

      Todennäköisempää on että tapat puusi tuolla maankohotuksella, kuin että kaivat ne ylös ja istutat uudelleen kohotettuun maahan..

    • Klooni

      Jos aiot säilyttää puusi hyvänä ja hyvinvoivana niin toimi näin.
      Koska ne ovat pieniä niin nosta ne maasta heti kun maa on sulanut ja istuta ne uudelle korkeudelle.
      Omenapuulle olisi vielä parempi kohopenkki.
      Jos peität ne syvälle niin ne aivan varmasti tulevat kärsimään siitä koko loppuikänsä. Jos maa on tiivistä niin se loppuikä on lyhyt.
      Usko minua, tämä on ainoa keino pitää ne hyvinvoivina.

      • Itse tehnyt näin

        Olen uudelleenistuttanut sekä omenapuun että kirsikkapuun, hyvin selvisivät.
        Kannattaa todella istuttaa uuteen korkeuteen mahdollisimman aikaisin, kun puu on vielä talvihorroksessa.
        Olen samaa mieltä, että jos lisäät maata juuriston päälle, puut kuolevat, ainakin kituvat.
        Pitkällä tähtäimellä ei ole järkevä ratkaisu.


      • anelma

        Pelastin muutama vuosi sitten männyn kuolemalta, kun kaivoin sen juurelta mullat pois ja laitoin kiviä tilalle. Se oli hyvä teko, koska sen havut olivat jo pahasti harvenneet, mutta en tiennyt, mikä sitä vaivasi. Kun vertasin muihin havupuihin, oivalsin, että olemme laittaneet tontin lisämaan sen juurelle jossakin vaihessa.

        Minäkin suosittelen omenapuulle siirtoa, sillä tyttäreni siirsi 4-metriset katajatkin, ja ne jäi henkiin. Yritä, onhan se varmempaa. Jos ne on liian suuria käsipeleille, onhan pieniä kaivureita keksitty, ota avuksi!


    • Keponen

      Vanha aihe mutta vastataan nyt. Jos jollain moinen ongelma joskus. Omenapuun voi leikata tapille esim 2- 3 metrin korkeudelta, jättää muutaman nuoren oksan yhteyttämiseen. Kaivaa ylös ja istuttaa uudelleen. Vuoden pari se jurottaa ja lähtee sitten kasvuun kun saa juuriston kuntoon. Homma vaatii kaivinkoneen ja paljon lapiotyötä.
      Kaivetaan juuristoa esiin runkoon asti niin paljon kuin suinkin. tämän jälkeen kapealla kauhalla nostetaan varovasti puuta, kaivetaan samalla juuristoa aseiin ja lopuksi täytetään alapuolelta. hyvällä istutusmullalla
      Omaani nostin metrin ja 4 vuodessa taas omenoita.
      Omenapuuta lannoitetaan ja kastellaan alussa paljon koska juuristo on huono.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      452
      3373
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      114
      2597
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2132
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      162
      1940
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      146
      1765
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      93
      1580
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      38
      1471
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      349
      1308
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      32
      1275
    10. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      4
      1093
    Aihe