Turkki vai kypros?

Hei!
Ensiksi kiitos kaikille neuvoista ja vinkeistä koskien Gran Canariaa ja Maspalomasia. Vietimme erittäin onnistuneen ja kelien siunaaman viikon auringossa. Mutta vaikka matka on vasta takana, hamuaa mieli jo syksyyn ja suunnitteilla matka Turkkiin tai Kyprokselle. Siispä kokemuksia,kommentteja,ehdotuksia, hotellivinkkejä?
Kaikki asiallinen tieto joka auttaa päätöksenteossa on tervetullutta. Kiitoooooss..
1432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen käynyt molemmissa, tosin Turkissa 5-vuotiaana ja Kyproksella 16-vuotiaana. Turkista nyt lähinnä jäi mieleen kauhukuvat miehistä jotka ihastuivat vähän liiankin tulisesti vaaleaan suomalaislapseen, ottivat syliin ja pusuttelivat. Lapselle se voi olla sangen pelottava kokemus :D Muuten varmasti ihan hyvä paikka..

Kyproksesta voin sitten sanoa jo hieman enemmän. Olimme viikon Limassolissa hotelli Kapetanioksessa lähellä kaupungin keskustaa (useimmat hotellit ovat hotellialueella kauempana..) Alempien kerroksien huoneissa oli kaiken maailman ötököitä mutta ylemmissä kerroksissa niitä ei näkynyt. Joten huone vähän ylemmästä kerroksesta kannattaa ottaa!
Keskustaan vievä rantakatu on erittäin vilkasliikenteinen ja ranta on heti tien vieressä. Hotellialueella lienee rauhaisampia rantoja...(?) Muuten kyllä ihan hyvä ranta mutta ei kovin rauhallinen eikä kovin leveä vaikkakin pitkä. Rantatuoleista saa maksaa aika paljon ja hintataso muutenkin on Suomen luokkaa.
Limassolia voisi oikeastaan sanoa kaupunkikohteeksi sillä ihan kunnollisen kokoinen kaupunkihan se on ja kauppojakin jonkin verran. Mielestäni ei kuitenkaan kovin persoonallinen paikka.. Pafos ehkä enemmänkin lomakohde rauhallisempaan makuun, sinne tahtoisin vielä päästä sillä vaikuttaa mukavalta paikalta.
Mutta kyllä Limassolkin käymisen arvoinen oli.
Vesipuisto vähän kaupungista kauempana oli hyvä (muistaakseni joku mustekala - octopus tms. niminen)!!
Lokakuussa ilmat olivat kyllä peruslämpimät, välillä tihrautti sadetta ja saattoi mennä pilveen mutta tämä oli hetkittäistä.
Toivottavasti oli jotain apua sekavasta viestistä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kastari kirjoitti:

Hei!
Ensiksi kiitos kaikille neuvoista ja vinkeistä koskien Gran Canariaa ja Maspalomasia. Vietimme erittäin onnistuneen ja kelien siunaaman viikon auringossa. Mutta vaikka matka on vasta takana, hamuaa mieli jo syksyyn ja suunnitteilla matka Turkkiin tai Kyprokselle. Siispä kokemuksia,kommentteja,ehdotuksia, hotellivinkkejä?
Kaikki asiallinen tieto joka auttaa päätöksenteossa on tervetullutta. Kiitoooooss..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu