kaksimielinentarkoitus

olen ajatellut antaa tyttärelleni Lotta-nimen mutta olen kuullut että se tarkoittaa joissain kielissä ilotyttöä/huoraa (?) pitääkö tämä paikkansa?
4687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sota-aikaan oli lottia ja pahat kielet puhuivat heistä ilotyttöinä.(lotta)tutki Suomen historiaa, ootko ollu hereillä hissan tunnilla?

Äänestä

Ei kannata miettiä kaikkia kieliä.
Marketta kuulemma tarkoittaa viroksi huoraa, Juha on jollain kielellä joku elin alapäästä,
Kreikassa Perse on yleinen sukunimi..

Jos pidät jostakin nimestä, anna se lapsellesi. Suomeksi jos tarkoittaa jotain, kuten Yrjö-nimi mielletään oksennukseksi, kannattaa miettiä uudestaan, mutta jos käy kaikki maailman kielet läpi, niin eiköhän meidän jokaisen nimi saada kuulostamaan vähintään yhdessä kielessä jotenkin rivolta.

Äänestä
  • olen samaa mieltä.kyllä se jokaisesta nimestä varmaan
    joku tarkoitus jostain löydetään.
    Meidän monen mummot ja isomummot on ollut sota-aikana Lottia,jotka auttoivat siinä minkä pystyivät.se tulee lähinnä mieleen nimestä Lotta.

    Äänestä

Mielestäni Lotta on aivain ihana nimi. Miltä kuulostaisi esim. Lotta Emilia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äippä kirjoitti:

olen ajatellut antaa tyttärelleni Lotta-nimen mutta olen kuullut että se tarkoittaa joissain kielissä ilotyttöä/huoraa (?) pitääkö tämä paikkansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu