Juu.Mulla on semmonen pikku onkelma että miten koodan eli että saan saan toisen sivun laitettua yhdestä sivusta..Eli nyt olen tehnyt kotisvuja ja nyt sain valmiiksi yhden sivun mutta haluan semmosen että siitä pääsee seuraavalle sivulle tai esim vaikka ois että runot ja siitä likkaa niin aukeis toinen sivu...Siis miten voi laittaa silleen että sais aina erisivun kun vaikka likkais linkit.Ja sitten sinne laittaa ne linkki osoitteet ja kuvat.Vaikka tuolleensa..Tajuatteko mitä asiaa ajaan takaa?
Next pages
5
261
Vastaukset
- no habla
(NT)
- as-keetti
vaikkapa tästä
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/wwwfi.html Kuvauksesi on aika sekava, mutta luultavasti haluat kolmea asiaa:
1) Hakemistosivun, jolla on linkit eri sivuillesi. Tee sivulle lista, jonka alkioina on linkkejä, tyyliin
Runojani:
runon 1 nimi
runon 2 nimi
...
2) Kullekin sivulle linkin tuolle hakemistosivulle. Sivuston kokonaisuudesta riippuu, mikä sopii linkin nimeksi ja minne linkki kannattaa laittaa. Yksinkertainen menettely on panna sivun alkuun esim.
Matti Meikäläisen runoja
jos olet antanut hakemistosivulle nimen index.html.
3) Kullekin sivulle, varmaankin yleensä sen loppuun, linkin "seuraavalle" sivulle. Tällöin määrittelet tietysti itse, mikä on "seuraava" eli mikä on sivujen järjestys. Linkit sinänsä ovat ihan normaaleja, mutta kannattaa huomata, että on fiksua antaa sekä tiedostolle että linkille nimi, joka kertoo jotain sivun sisällöstä, esim.:
Seuraava runo:
Vastaavuuksia
elämän kontrapunktissa- mutta kiitoksia
Mä en oikein nyt ole mukana asiassa vaikka koitankin olla.siis onko se toinen sivu tehtävä ja siitä ottaa se polku tuohon sinun antamaan koodiin vai miten se on. Ei tuolla periaattella toiminnut koska sanoo että sitä että C/runot1 ei löydy.Onko se mun sitten jotenkin laitettava siihen toinen sivu tiedoston polku. Jelppiä jos jouvatta!
- homma hanskassa
mutta kiitoksia kirjoitti:
Mä en oikein nyt ole mukana asiassa vaikka koitankin olla.siis onko se toinen sivu tehtävä ja siitä ottaa se polku tuohon sinun antamaan koodiin vai miten se on. Ei tuolla periaattella toiminnut koska sanoo että sitä että C/runot1 ei löydy.Onko se mun sitten jotenkin laitettava siihen toinen sivu tiedoston polku. Jelppiä jos jouvatta!
Juu...nyt meni jakeluun sittenkin. KIITOKSIA VAAN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2343895Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t462527Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401790Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991671- 1061654
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e471469Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161469Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1681401Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1291143Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251102