Firenze

Päivää porukat!
Löytyykö tietoa Firenzestä. Olen Menossa vaimon kanssa katsomaan DUOMOa. Hotellit ja Matkat ovat kohdallaan. Mutta löytisikö hauskoja Paikkoja?

5

1076

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • italiaan ihastunut

      Hei!

      Firenze on aivan ihana kaupunki. Nähtävää riittää ja kannattaakin ottaa mukavat kengät mukaan! Itse ihastuin aivan valtavasti hieman kaupungin ulkopuolella olevaan näköala/maisema paikkaan(Piazza Michelangelo). Myös tuolla samaisella kukkulalla on erittäin kaunis kirkko, suosittelen. Duomo on myös vaikuttava kokemus.
      Oikein hyvää matkaa!

      • kirsikka

        Firenze on minunkin lempikaupunkejani. Eniten nautin kaupungin ilmapiiristä ja huikaisevista maisemista lukuisine siltoineen - liian täyteen ei siis kannata aikataulua buukata, että jää aikaa siemaista campari soodat jossain kivassa katukuppilassa ;)

        Jos kuitenkin vähänkään pidät taiteesta, niin suosittelen ehdottomasti käymään Uffici-galleriassa. Liput muistaakseni voi varata etukäteen jolloin välttää jonottamisen.

        Tässä linkki:http://www.virtualuffizi.com/uffizi/index.htm


    • kiitos linkistä! meni heti tovi seikkaillessa uffizzin huoneissa

    • Pitääkö nyt, huhtikuussa ,hankkia museon- Uffisi tai taidemuseon-Davidin haluaa nähdä- liput etukäteen netistä? Onko jonoja?

    • eeeee

      ja minkä itse kävin katsomassa Firenzessä on Ponte Vecchion silta. no, onhan siellä vaikka mitä katsomisen arvosta.toi tuli ensimmäisenä mieleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      581
      1392
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      753
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    5. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      519
    6. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      474
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      150
      435
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      422
    Aihe