Firenze

Päivää porukat!
Löytyykö tietoa Firenzestä. Olen Menossa vaimon kanssa katsomaan DUOMOa. Hotellit ja Matkat ovat kohdallaan. Mutta löytisikö hauskoja Paikkoja?

5

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • italiaan ihastunut

      Hei!

      Firenze on aivan ihana kaupunki. Nähtävää riittää ja kannattaakin ottaa mukavat kengät mukaan! Itse ihastuin aivan valtavasti hieman kaupungin ulkopuolella olevaan näköala/maisema paikkaan(Piazza Michelangelo). Myös tuolla samaisella kukkulalla on erittäin kaunis kirkko, suosittelen. Duomo on myös vaikuttava kokemus.
      Oikein hyvää matkaa!

      • kirsikka

        Firenze on minunkin lempikaupunkejani. Eniten nautin kaupungin ilmapiiristä ja huikaisevista maisemista lukuisine siltoineen - liian täyteen ei siis kannata aikataulua buukata, että jää aikaa siemaista campari soodat jossain kivassa katukuppilassa ;)

        Jos kuitenkin vähänkään pidät taiteesta, niin suosittelen ehdottomasti käymään Uffici-galleriassa. Liput muistaakseni voi varata etukäteen jolloin välttää jonottamisen.

        Tässä linkki:http://www.virtualuffizi.com/uffizi/index.htm


    • kiitos linkistä! meni heti tovi seikkaillessa uffizzin huoneissa

    • Pitääkö nyt, huhtikuussa ,hankkia museon- Uffisi tai taidemuseon-Davidin haluaa nähdä- liput etukäteen netistä? Onko jonoja?

    • eeeee

      ja minkä itse kävin katsomassa Firenzessä on Ponte Vecchion silta. no, onhan siellä vaikka mitä katsomisen arvosta.toi tuli ensimmäisenä mieleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      272
      5089
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      4087
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3599
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2709
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    6. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      19
      1827
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      100
      1669
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1481
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1085
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1063
    Aihe