Taudin levittäjät kuriin

Anonyymi

Pari sanaa aiheesta, mikä toki koskee muutakin kuin nykyistä pandemian aikaa: en tiedä, onko Harjavallassa kukaan vielä saanut koronatartuntaa, mutta eräät henkilöt kyllä tekevät parhaansa, jotta joku saisi. Tarkoitan tällä n. puolta tusinaa säännöllisesti Harjavallan keskustassa roskia penkovaa, likaista tyyppiä, useimmat miehiä, joilla on tapana harrastuksensa puitteissa viettää aikaansa kauppojen aulatiloissa ja esim. linja-autoaseman penkeillä muiden ihmisten seuraan tunkeutuen.
Valmiuslakia pitäisi nyt tulkita niin, että poliisilla on oikeus ottaa nämä saastuttajat talteen ja panna karanteeniin.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihme valitusta aloittajalta.

    • Anonyymi

      "Poliisi pysäytti harjavaltalaisen miehen auton ratista Uudessakaupungin Viikaistenkadulla keskiviikkoiltana kello 20.43.

      Miehen kuljettamasta autosta puuttuivat rekisterikilvet, katto ja takaluukku. Lisäksi auton suuntavilkut eivät toimineet. Auton kyydissä oli kolme matkustajaa.

      Harjavaltalainen oli valmiiksi ajokiellossa. Mies puhalsi nolla promillea, mutta huumepikatesti oli positiivinen bentsodiatsepiinille.

      Poliisille kävi ilmi, että autoon oli hieman ennen miehen pysäyttämistä tankattu polttoainetta ja jätetty polttoaine maksamatta Laitilassa.

      Mies vietiin verikokeisiin ja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon. Häntä epäillään rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta, ajoneuvorikkomuksesta sekä näpistyksestä."

      Tässä yksi harjavaltalaisia käsittelevä uutinen viime ajoilta. Autokaahareista, rattijuopoista, vandaaleista, murhia suunnittelevista teineistä ym. saa lukea päivittäin lähialueen lehdistä. Räkäpäisistä työnvieroksujista sen sijaan ei paljon kirjoitella lehdissä, mutta se ei tarkoita, etteikö heitä olisi. Tori ympäristöineen kerää laumoittain näitä juopottelijoita meluavia nuoria. Kunhan ilmat lämpenevät, saattaa alueella olla samaan aikaan lähemmäs sata vessanpytystä alas vedettävää sosiaalipummia pilaamassa Harjavallan mainetta.
      Jotkut väittävät, että ilmansaasteet aiheuttavat sen, että Harjavaltaan ei haluta muuttaa, vaikka työpaikkoja on erittäin paljon tarjolla. Sanotaan, että vanha, 60- ja 70-luvun maine pahanhajuisena asuinympäristönä olisi juurtunut ihmisten mieliin. Ei se näin ole, kyllä valistunut kansalainen tänä päivänä tietää, että teollisuuden päästöt ovat vähentyneet tuntuvasti ja että suurin osa Harjavallasta ei kärsi saasteista.
      Ongelmana on se, että Harjavallassa paskapääkansan osuus koko väestöstä on poikkeuksellisen suuri ja kun tämä paskaremmi on valloittanut kaikkein näkyvimmät alueet kaupungin keskustassa ja tunkee itsensä kauppojen käytäville levittämään saastettaan, niin lopputulos on selvä: kukaan ei halua muuttaa tällaisiin olosuhteisiin, kaikkein vähiten lapsiperheet.
      Harjavallassa pitäisi ottaa kovemmat otteet käyttöön näiden romurallin ajajien ja yleisillä paikoilla juopottelevien paskanuppien saamiseksi kuriin. Torilla maleksijat tulisi useamman kerran päivässä häätää pois vesitykeillä ja autokaaharit pitäisi passittaa telkien taa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      299
      11121
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      28
      3167
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3033
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2731
    5. 89
      2601
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2301
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      270
      2196
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe