Pari sanaa aiheesta, mikä toki koskee muutakin kuin nykyistä pandemian aikaa: en tiedä, onko Harjavallassa kukaan vielä saanut koronatartuntaa, mutta eräät henkilöt kyllä tekevät parhaansa, jotta joku saisi. Tarkoitan tällä n. puolta tusinaa säännöllisesti Harjavallan keskustassa roskia penkovaa, likaista tyyppiä, useimmat miehiä, joilla on tapana harrastuksensa puitteissa viettää aikaansa kauppojen aulatiloissa ja esim. linja-autoaseman penkeillä muiden ihmisten seuraan tunkeutuen.
Valmiuslakia pitäisi nyt tulkita niin, että poliisilla on oikeus ottaa nämä saastuttajat talteen ja panna karanteeniin.
Taudin levittäjät kuriin
2
107
Vastaukset
- Anonyymi
Ihme valitusta aloittajalta.
- Anonyymi
"Poliisi pysäytti harjavaltalaisen miehen auton ratista Uudessakaupungin Viikaistenkadulla keskiviikkoiltana kello 20.43.
Miehen kuljettamasta autosta puuttuivat rekisterikilvet, katto ja takaluukku. Lisäksi auton suuntavilkut eivät toimineet. Auton kyydissä oli kolme matkustajaa.
Harjavaltalainen oli valmiiksi ajokiellossa. Mies puhalsi nolla promillea, mutta huumepikatesti oli positiivinen bentsodiatsepiinille.
Poliisille kävi ilmi, että autoon oli hieman ennen miehen pysäyttämistä tankattu polttoainetta ja jätetty polttoaine maksamatta Laitilassa.
Mies vietiin verikokeisiin ja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon. Häntä epäillään rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta, ajoneuvorikkomuksesta sekä näpistyksestä."
Tässä yksi harjavaltalaisia käsittelevä uutinen viime ajoilta. Autokaahareista, rattijuopoista, vandaaleista, murhia suunnittelevista teineistä ym. saa lukea päivittäin lähialueen lehdistä. Räkäpäisistä työnvieroksujista sen sijaan ei paljon kirjoitella lehdissä, mutta se ei tarkoita, etteikö heitä olisi. Tori ympäristöineen kerää laumoittain näitä juopottelijoita meluavia nuoria. Kunhan ilmat lämpenevät, saattaa alueella olla samaan aikaan lähemmäs sata vessanpytystä alas vedettävää sosiaalipummia pilaamassa Harjavallan mainetta.
Jotkut väittävät, että ilmansaasteet aiheuttavat sen, että Harjavaltaan ei haluta muuttaa, vaikka työpaikkoja on erittäin paljon tarjolla. Sanotaan, että vanha, 60- ja 70-luvun maine pahanhajuisena asuinympäristönä olisi juurtunut ihmisten mieliin. Ei se näin ole, kyllä valistunut kansalainen tänä päivänä tietää, että teollisuuden päästöt ovat vähentyneet tuntuvasti ja että suurin osa Harjavallasta ei kärsi saasteista.
Ongelmana on se, että Harjavallassa paskapääkansan osuus koko väestöstä on poikkeuksellisen suuri ja kun tämä paskaremmi on valloittanut kaikkein näkyvimmät alueet kaupungin keskustassa ja tunkee itsensä kauppojen käytäville levittämään saastettaan, niin lopputulos on selvä: kukaan ei halua muuttaa tällaisiin olosuhteisiin, kaikkein vähiten lapsiperheet.
Harjavallassa pitäisi ottaa kovemmat otteet käyttöön näiden romurallin ajajien ja yleisillä paikoilla juopottelevien paskanuppien saamiseksi kuriin. Torilla maleksijat tulisi useamman kerran päivässä häätää pois vesitykeillä ja autokaaharit pitäisi passittaa telkien taa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1958768
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264988- 524492
- 724013
- 533328
- 513276
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.573096Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262756- 432541
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv422535