Onko mitään tietoa, kauanko Suomessa vielä FM-radio kuuluu vai pitäisikö jo siirtyä DAB-radioon?
Radiota ostamassa
Anonyymi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
DAB Suomessa on pantu jäihin ja mahdollisesti pysyvästi nettistriimauksen nykyään viedessä kuuntelijoita radioltakin.
Kiitos tiedosta. Googlasin itse tällaista: https://www.jocka.fi/?p=6946
Hankin siis edelleen FM-radion.
Hanki vaan ULA-radio eli tämä FM. Niitä ei tulla ajamaan alas vielä vuosiin ja jostain Biltema-Motonet-Halpahalli-Kärkkäinen liikkeestä saat sen noin 10 - 30 euron hintaluokassa. Katso kuitenkin että toimii myös paristoilla.
kannattaa harkita myös nettiradiota. Saa kuuluville tuhansia radiokanavia ympäri maailman. nyt toki on tilanne ollut parinpäivan ajan semmoinen ettei ylen kanavat kuulu nettiradiosta (käyttää tunein palvelua).
Mutta joo. FM-radion kyllä uskaltaa ostaa.....
Kaikki YLE:n radiokanavat toimii, nyt ja ennenkin...
https://livetaajuus.fi/
Ei fm radio ikinään häviä. Itsellä ip-vastaanotin myös niin pätkii verkkoyhteys jatkuvasti puhumattakaan netin oikullisuudesta eikä netti aina mukana oo katvealueita on ...Puhumattakaan että hallitukset voi kriisioloissa katkaista nettiyhteydet.Korona on lisännyt radionkuuntelun suosiota maailmalla kuin myös amatööriradioon....
FM-radio on järkevä ostos edelleen. Nykyiset kaupallisten radioasemien toimiluvat alkoivat vuoden 2020 alusta ja ovat voimassa seuraavat kymmenen vuotta, joten ainakin sen aikaa FM-lähetykset jatkuvat varmuudella. Itse veikkaisin että lähetykset jatkuvat vielä 2030 jälkeenkin, mutta se on toki valtiovallan päätettävissä aikanaan.
Ei Suomessa koskaan ole ollutkaan muita kuin Ularadioita.
Pöljäkö olet, vai kovin, kovin nuori...?
Kyllä 60 luvulla radiossa oli pitkät, keskipitkät ja muistaakseni lyhyet aallot. Yleensa
kuunneltiin lahdesta lähetystä pitkiltä aalloilta. Myöhemmin tuli ula-radio, jotka varsin nopeasti peittosivat vanhan ajan radiot.
Ei tuollaisilla vanhan ajan radioilla tehnyt mitään kun niistä ei kuulunut mitään. Suomessa yle lopetti lähetykset maamme lauluun klo 22.00 joka päivä.
Eikös se Radio Aunuksen Aallot tullut jostain keskipitkiltä aalloilta
http://www.suomensotilas.fi/sakkijarven-polkka-eli-elsoa-jatkosodan-ajoilta/
Säkkijärven polkka suojasi Viipuria radiopommituksilta
Kyllä ainakin -70 luvulla lähetys kesti klo 24 asti. Lähetys päättyi maamme lauluun. Mutta tämänkin jälkeen yle lähetti musiikkia, mielestäni tarkoitus oli estää muiden pääsy ylen taajuudelle Hyvin muistan, että Olavi Virran Lukki tuli joka yö, muistaakseni Sinitaivaskin
taisi tulla. Kuka muistaa paremmin?
Muistaakseni V1984 yöradiokokeilu kesäaikaan ja sen jälkeen alkoi 24h lähetystoiminta. Perusteltiin valmiusnäkökohdilla, tosin aiemminkin oli lähettimissä leposähköt päällä 24h. Lukki ja Sinitaivas sekä muita soivat päättymättömällä väestönsuojelunauhalla ainakin yleiradiolakon aikaan v1988.
Mieluummin kuuntelisin tauotonta musiikkia 24/7 sen sijaan että kaikenkarvaiset typerät hölöttöjät önisevät mitä milloinkin suurimman osan aikaa musiikin välissä. Jos ei kuulu typeryksien mölinää niin sitten kuulee vielä typerämpiä mainoksia tuon tuostakin.
Koita siinä sitten nauttia jostain kuuntelusta!
Suurin osa radio-ohjelmista on täyttä tuubaa.
Oli kanava mikä hyvänsä.
Puhutaan musiikin päälle,mainoksia,mainoksia,mainoksia.
Hoetaan vähänväliä radioaseman nimeä.
Juontajat nauraa omille vitseilleen.
Musiikkikappaleet kaikki samaa paskaa,3,men soinnun jumputusta.
Tossa nettiradio palveluita.
https://livetaajuus.fi/
http://www.nettiradiomaailmalla.com/
https://www.traficom.fi/fi/viestinta/tv-ja-radio/radioasemat-suomessa
https://www.mediamonitori.fi/index.php/tietosivut/taajuuslista
Jos ostat niin osta Bauer media jotta saataisiin sen taajuuksille jokin formaattivapaa radioasema.
Jos ostat autoon radon ja aiot ajella Norjassa, osta sellainen autoradio, joka osaa sekä fm että dab -modulaatiot. Jos taas pysyt kotona, fm radiolla pärjäät vielä pitkään ja niitä saa nyt todella halvalla. Koekuuntele radio aina kaupassa. Laatu ja hinnat vaihtelevat todella rajusti. koti/matkaradioiden hinnat 10-200 eur. autoradioiden 20-500 eur.