Pysähdy ja mieti

Anonyymi

Pyydän kauniisti. Pyydän ilman mitään syyttelyä tai ivaa.
Ole kiltti ja pysy kotona. Nauti auringosta ja luonnosta yksin tai perheesi kanssa. Jos on yksinäistä niin tartu puhelimeen ja soita kaverille älä mene kahville. Pidä se turvaväli kun kohtaat vastaan tulijan. Täällä maalla on helppoa katkaista tartuntaketju jos vain haluamme. Jos tänään tai eilen palasit Lapista tai mistä ikinä palasitkaan niin muista käyttäytyä sen mukaisesti. Vanhemmat nyt on aika ottaa oma lapsi haltuun ja välittää siitä missä hän liikkuu. Toivottavasti ei nähdä hetkeen missään! Toivon koko sydämestäni että juuri sinä pysyt terveenä❤

13

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Emme voi loputtomasti välttää taudin tarttumista jossain vaiheessa. Siirrämme ainoastaan taudin tartuntahuippua myöhemmäksi ja kevennämme terveydenhuollon kuormitusta taataksemme hoidon niille, jotka sitä OIKEASTI tarvitsevat.

    • Anonyymi

      Aah, makaan poterossani viltin alla, siis olen pelastettu!

    • Anonyymi

      Totta on, juuri näin toimimme K.järvellä, ulkoilemme, pilkimme. soittelemme kavereille ja yksinäisille vanhemmille, vieläkin vanhemmille ! itse 64v. PAKOLLISET RUOKAOSTOKSET vaan. Turvavälit. PERHEET ulkoilevat ,pyöräilevät ym omissa jutuissaan. Siivoilemme, mitkä olisi pitänyt ja aikoinaan,keittelemme välillä päiväkahvit. Autamme tarvitsevia, kun jos mahollista. Järjenkäyttö on hyvin yksinkertaista ,jos välittää ja haluaa kaikkien eduksi. Ja jos sit sattuu kohdalle kaikesta huolimata ,sitten sairastamme ? paremmalla, tai huonommalla menestyksellä ! Mut yritäämme yhes ja toivomme kaikille onnistumista. Eikö ole yksinkertaista , Jaha se on illalla taas saunan paikka . Ilmat lämpenee, aurinkoa ja d vitamiinia kaikille. TV, eräs ,joka vain on ja asuu ja elää.

      • Anonyymi

        Kiitos.. Juuri tuollainen asenne on sitä Talvisodan henkeä..


    • Anonyymi

      Kannattaa ostaa kuonokoppa pala-aitasta ja mennä Nättiin kuuntelemaan diskomusaa ja laulaa viruskoronaa

    • Anonyymi

      Pyrin miettimään koronasta kauniisti, mutta hirmuinen se on kun keuhkompohjia se rassaa.

    • Anonyymi

      Mikään epämukava ei ole koskaan kivaa, eikä mukavaa ! Rauhallisesti se on otettava- sanottiin tuntemattomassakin- Panikoida ei kannata. SE tulee,on ja menee . JOKU SAIRASTAA ,JOKU EI. Kauan sitten eräs vanha ,jo poismennyt naapurini sanoi,kun piti kuivia heiniä latoon ajaa ,voi ku ei nyt vähään aikaan sataisi, no! Satoihan se, hän tuumasi muistan vielkin hyvin 70 luvulla olin hälle heinänteossa. Mitä jumalaton pelkää,se hällen tapahtuu, älkää siis peljätkö, poutakin koittaa aina sateen jälkeen. Tällasta tällä kertaa . Lähen hakee postin. tsemppiä.

    • Anonyymi

      Paljon tuntuu olevan jumalattomia kun ennen niin ylpeät, ylimieliset ja itsensä toisia paremmiksi tunteneet tyypit nyt ovat kauhuissaan oman surkean henkiriepunsa takia.

    • Anonyymi

      Älkää puhuko mitään talvisodan hengestä tälle anustulppasukupolvelle

    • Anonyymi

      Jeesuksen sanat tuovat rohkaisua juuri sinulle elämän eri tilanteissa. Hänen sanansa ovat rakkauden sanoja, lohdutuksen sanoja ja rohkaisun sanoja, jotka me saamme vastaanottaa. Jeesuksen sanat vievät sinut Jumalan maailmaan. Jeesus sanoo: 'Jos te pysytte minussa ja minun sanani pysyvät teissä, voitte pyytää mitä ikinä haluatte, ja te saatte sen' Joh. 15:7.

      • Anonyymi

        Jospa nää rukoilijat pysyisi omissa porukoissaan sillä tuo ei nyt auta..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jospa nää rukoilijat pysyisi omissa porukoissaan sillä tuo ei nyt auta..

        Päinvastoin kokoontuvat seuroihin suurena laumana.


    • Anonyymi

      Älähän ole niin varma, saatat olla viel itsekin yllättäen samalla asialla?? Elämä on yllättävää,niinkuin äkkiä huomaamme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2358
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      180
      2010
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      1985
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1698
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1620
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      157
      1335
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      188
      1289
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1176
    9. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      80
      991
    10. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      982
    Aihe