Rajat on kiinni, mutta elintarvikkeita tulee vielä ulkomailta. Mitäs punikit sitten syövät kun ei tuoda enää ruokaa ulkomailta ja viljelijät menevät lakkoon. Minulla on sukulaisilla maatiloja joilta saan maitoa viljaa ja lihaa
Punikkihan käy hakemassa leipää kaupasta ja saa sähköä pistorasiasta
Korona jyllää
12
298
Vastaukset
- Anonyymi
Vihreät laittaavat vihreät silmalasit ja syövät sammalta.
- Anonyymi
Oman pakastimen ja kellarin elintarvikkeet on kaiken a ja ö selviytymisen kannalta virus saattaa elää ties miten pitkään, elintarvikkeet ?? kuka pystyy takaamaan niiden puhtauden. Oma arvaukseni " puhdistus on alkanut". Mongolit ja eskimot on parhaassa asemassa.
- Anonyymi
Punikki käy lahtarin navetasta mullikan ja syö sitten sitä.
- Anonyymi
Meillä täällä kotomaassa on syömistä yllin kyllin. On kotimaista perunaa, porkkanaa, lanttua, kaalia. Eiköhän sovita, ettei osteta Espanjassa tuotettu bataatteja ,parsakaalia, paprikoita ym. Kaivellaan pakastimista marjat ja kaikki syötäväksi kelpaava ja ehdottomasti vältellään kaikkea ulkomailta tuotua evästä..Ehkä näilläkin toimenpiteillä voimme ehkäistä pandemian leviämistä.
- Anonyymi
Vihreiden haavisto ei kerkiä murehtia nyt syömisestä , on parempaa "tekemistä".
- Anonyymi
Ottaa käyttöön avustajansa elintarvikkeen ja antaa omansa avustajan käyttöön.
Punikin rasvamaha pienenee ja nälkä kurnii varsassa kun ei ole ruokaa ja rasset tutkii rajalla.
- Anonyymi
Asiantuntija karanteenissa? Onneksi sentään hydrauliikka laitteet toimii.
- Anonyymi
Lieksan Lehti kirjoittaa: "Ukko-Kolin rinteiden laskettelukausi 2019-2020 on päättynyt tänään 22.3. Pohjois-Karjalan Osuuskauppa (PKO) teki päätöksen sulkemista ennen varsinaisen rinnekauden päättymistä koronavirustilannearvion jälkeen. PKO halusi reagoida nopeasti muuttuneeseen tilanteeseen välittömästi. Vielä tänään Yle uutisoi, että rinnekausi jatkuisi huhtikuun puoliväliin saakka."
- Anonyymi
PKO:lle tuli kiire panna rinteet kiinni kun pohjoisen keskuksetkin tekivät niin. Lisää painetta maakunnan hyvätekijöille tuli myös asiakassomistajien... asiakasomistajien (osasimpas kirjoittaa) taholta.
Nyt puuttuu vielä päätös ABC asemien sulkemisesta. Tulosvaatimus on varmaan niin kova, ettei niitä suljeta vapaaehtoisesti, vaikka olisi kovempikin epidemia. Vaan odotelleenpa vielä. Voihan sen Eskortin palauttaa myöhemminkin.
Lieksan Leipomo ilmoitti jo huomattavan paljon lyhennetystä aukiolosta. Siitä heille kiitosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
PKO:lle tuli kiire panna rinteet kiinni kun pohjoisen keskuksetkin tekivät niin. Lisää painetta maakunnan hyvätekijöille tuli myös asiakassomistajien... asiakasomistajien (osasimpas kirjoittaa) taholta.
Nyt puuttuu vielä päätös ABC asemien sulkemisesta. Tulosvaatimus on varmaan niin kova, ettei niitä suljeta vapaaehtoisesti, vaikka olisi kovempikin epidemia. Vaan odotelleenpa vielä. Voihan sen Eskortin palauttaa myöhemminkin.
Lieksan Leipomo ilmoitti jo huomattavan paljon lyhennetystä aukiolosta. Siitä heille kiitosta.Se on ktastrofi jos ABC asemat menee kiinni, koska sitten on nuorille laitettava jonnekkin uusi räkimispaikka? Jonnekkin on laitettava pariovet pystyyn vaikka keskustaan ja väliaikaisiin karmeihin jonka edustalle voi mennä kakoutumaan ja räkimään, sekä purukumeja oksentamaan? Onhan meillä kyllä se nuokkarin oven edusta, miten lie se jo limainen?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500