Ei tullu sitten kalatelttaakaan.Jää siten syömättä herkullinen mätimuikkuannos.
Kamarimusiikki peruttu
Anonyymi
512115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
no siinä ei kyllä mitään menetä.
Taas olivat minun vastauksen poistaneet, vaikka asian olen ilmaissut usein lehtienkin palstoilla...
Tämän sivuston valvoja taitaa olla kytköksissä Kamarimusiikkiyhdistykseen. Punakynä käy kaikkiin kamariherroja koskeviin arvosteluihin.
Herkulliset mätimuikut! Yleensä nämä markkinoiden muikkupannujen ylihinnoitellut ''aarteet'' ovat lähinnä härskillä voilla ja suolalla pilattuja likisattuisia kalankuvatksia.
Ei ole peruttu.
Se on fakta.
kyllä sen varmaan joutuu perumaan.tutustu tosiasijoihin. nyt ei ole leikkimisen aika.
ehkä joutuu, mutta ei ole peruttu vieläkään.
Se on fakta
Korona virusta on liikkeellä vielä heinäkuussakin...
Kävihän se Ahtisaaren pariskuntakin konsertissa. Molemmat saivat korona-tartunnan ja moni muu samassa konsertissa käynyt. Taisi olla n. 1000 kuulijaa. Siinä teille kamarihörhöille esimerkki. Ottakaa jo lopultakin aivot narikasta ja perukaa konserttitapahtuma.
Eeva kävi, Martti ei.
Kyllä me molemmat olimme siellä juhlissa,valitettavasti!.
Mätiä saa kaupasta tai Oulujärven kalastajilta. Konsertti ja viulunvingutus musiikkia saa levykaupoista. Sitten ei muuta kun pukua päälle, rusettia kaulaan ja vaimokkeelle parasta retonkia ja eikun kamariin istumaan. Cd koneeseen niin eiköhän musiikki kamarissa ala soimaan. Sitten ymmärtävä ilme kasvoille vaikka ei ymmärtäisikään mitään soitosta.
Klassisen musiikin ymmärtäminen vaatii saman aivokapasiteetin kuin muidenkin vaikeiden asioiden ymmärtäminen. Joillakin kapasiteettia on ja joillakin ei.
Kuhmolaiset taputtavat ja mylvivät samaanaikaan kun vierailevat sivistyneet asiantuntijatkin sitä tekevät.
Kyllä se siitä!.
Juu, konserteissa osien välissä ei taputeta. Sen omaksuminen ottaa aikansa, mutta palkitsee myöhemmin.
Ja kaikki kuvittelee ymmärtävänsä...
Eräs kuhmolainen nukahti kesken konsertin. Se siitä junttikuntalaisten kamarimusiikin ymmärtämisestä.
Kuhmolainen mies kuuli kapakassa, että kamarimusiikki on peruttu: Hän löi nyrkillä pöytään. Kun naapuripöydän mies kuuli: Hän löi tuopilla pöytään.
Harmi jos Kamarimusiikin perutaan. Asuntojen ja mökkien vuokratuloista jää verottajaltakin saamatta isot summat.
Ei niitä vuokratuloja oo verottajalle ennenkään ilmoteltu.
Tottakai festivaali pitää perua, niinkuin muutkin kesätapahtumat.
Huvitti kun Paavi ilmoitti että,-Pääsiänen on peruttu.
Kuinkas käy Sommelon, Kesämuusikoiden esiintymisen, Hilpeän heinäkuun ja Mobilisti juhlien..?
Kaikki nämä hörhötykset täytyy lopettaa ikiajoiksi.
Kyllä siperia opettaa ja korona lopettaa,kertoo vanha Kuhmolainen sananlasku.
Hömppä pois ja kaikki hömpälläelävät tuottavaan työhön tai tutkioiksi kuinka joku sittiäänen lisääntyy. Vois aloottaa ????.
Näitä sittisontiaisten tutkijoita ja pökkelöiden laskijoita on tuolla Tönölän harjulla ennestäänkin. Niistä ei ole ollut muuta kuin harmia. Painuisivat kehä kolmosen sisäpuolelle kaikki ja samoin tein karanteeniin.
Jotain hyvää koronastakin
Perkaamattomia muikkujahan nuo on siellä kalateltalla ainakin muina kesinä myyneet,"-kitkan viisaaita."Vähemmästi korona tullee ja tappaa.
Nyt pitäisi ilmoittaa kamarimusiikin järjestäjien tapahtuman perumisesta tältä vuodelta. Tajuuhan tuo jokainen perukan ukkokin, mikä riski on koronan suhteen kun sakkia tulee ympäri maapallon. Jättäkää nyt kuhmolaiset rauhaan tautipelon tiimoilta!
Onko kukaan laboratoriotestein varmennetusti kuollut kamarimusiikin puutteeseen, tämä olisi mukava tietää.
Heipä hei vatipäät siellä kaukaisten sukulaisteni asuinsijoilla. Ja muut faktanhuutajat. Kamarimusiikkiväkeä saapuu paljon lentoteitse.
Jos koneet ei lennä, niin siinä on jo yksi syy.
Nyt Suomessa harkitaan jo elokuun puolella olevien tapahtumien, esimerkiksi Kuninkuusravien peruuttamista.
Kaikki on nyt siitä kiinni, että minnepäin huhti-toukokuun vaihteessa tautitilanne kääntyy.
Typerää, jos Kamarimusiikki on vain rusasten ja eläkeläisopettajien eliittikerho, kuten joku aiemmin kirjoitti. Olisihan Kuhmossa muitakin, vai eikö päästetä mukaan? Huonoa Kuhmo-henkeä on tuollainen.
Aika pieni asia kuitenkin yhden festivaalin peruminen... Ja sen kalateltan voisi vaikka jättää pystyttämättä ihan lopullisesti, se ei jotenkin sovi koko touhuun muutenkaan.
Osoittaa, miten iso merkitys kamarimusiikkifestarit on kuhmolaisille. Tuo iloa ja valoa synkkyyteen
Ihanaa!Tulee rauhallinen kesä!Juokoon kaljaveikot kaljansa muualla kun ei kaljatelttakaan tule!
Vai tuleeko kaljateltta ilman festivaalia...?
Kuhmon kaljatelttafestivaalit. 🍺
Ja kaupungin työntekijöille joillekin jaetaan ilmaisia lippuja, jotkut tahot saavat ostaa pienellä palkalla itse, missä tasa-arvo. Kaupungintalon väki istuu jo muutenkin, niin eiköhän tasapuolisuuden nimissä jaeta myös muille. Ilmankos sitten liihotellaan konsertista toiseen kukahan ne maksaa, ne jotka tekevät työt. Kalateltta on kokenut inflaation, alkaa olla juopuneiden rellestäjien suojamaja sateelta, kun muusikot ei lentele ympäri maapalloa niin saasteetkin vähenee, voihan soitella ilman rahallista soittoa ihan missä vaan, eikä tarvitse liihottaa ympäri palloa. Ja ne kamarimusiikkipaidat, halvempia hyviä t paitoja saa ihan urheiluliikkeistä. Ja parempaan tarkoitukseen Kuhmo-talon kattoremottirahat, vaikka vähävaraisille afrikan maille, siellä soittavat sentään paikassa kuin paikassa ja elävää musiiikkia.
Ilokseni sain kuulla, että ainakaan Kuhmon peräkamarimusiikkifestivaalia ei ole vielä peruttu. Siispä heinäkuussa taas kerran perukan peräkammareissa pieru laulaa ja suolistokaasu hunajoi. Ja mikäs sen mukavampaa?
Pintaliito ihmisille voi aiheuttaa peruuntomattomia ongelmia, josta selviää vain näkkiä soittamalla
Laittakaa seuraavaan kamarimusiikkifestivaalin ohjelmistoon "Niccolo Paganinin Saatanallisia Säkeitä". Sopisi hyvin kamarimusiikin pakkopullan syöttöön.
Saattaapi olla hiljaisin heinäkuu Kuhmon torilla 50 vuoteen, jos festivaali perutaan. No, pällistellään toisiamme.
Terv PerukanPate
Retroa.Vintage tori.
Kamarmussiikki on peruttu ja kalateltta kans.
Mitä mä sanoin.Tätä mun uneni tiesi kuukausi taapäin.
Jäi talonvuokrausrahat saamatta ja kakaroilta meni kesätyömaa. Kyllä kyrsii, mutta haetaan katiskasta särvintä.
Ei ole kamarimusiikin verkkosivuilla vielä ilmoitettu peruuntumista vaikka äsken teeveessä siitä toimittaja ilmoittikin.
https://kuhmofestival.fi/ajankohtaista?n=2020-04-22&fbclid=IwAR1G4jnfzVakkWQ7RJQa7BcFsPZeN2UuoeoxZSN5WP5ENtYW2aIO8wCMKk0
Tuolta löytyy.
Onhan tässä se hyvä puoli, että muikkujen hinta romahtaa ostajille. Hakekoot kalastajat kompensaatiota ELY-keskukselta, jos tuntuu, että ei enää kannata muikunpyynti.
MTK kehoitti viljelijöitä hakemaan koronatukea, koska muutkin yrittäjät sitä saavat. Hekin kun ovat yrittäjiä. Mielestäni tämä on vain kateuden lietsontaa.