Ovatko skorpioni naiset ujoja?

Anonyymi

Ja vetäytyvät helposti kuoreensa? Ensin ihastuvat sitten pitävät etäisyyttä, eivät avaudu, eivätkä kerro mistään. Onko vaivan arvoista odottaa vaiko parasta unohtaa koko juttu?

5

1372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa olla väärä merkki minulle, vähän liian up and down. Haluaa etäisyyttä mutta taitaa tunteet kuolla kun sitä antaa liikaa?

    • Mun sisko on skorpioni (suvussa on muitakin skorpioneja, näitä on myös isä, mun veli, isän vanhempi sisko ja siskon nyt vähän päälle 2-vuotias tyttö). Skorpionit ovat enemmän tai vähemmän private person eli eivät aina kerro ja näytä itsestään kaikkea ulospäin. Heistä ei ihan aina tiedä mitä he ajattelevat. Ulospäin he saattavat olla hillittyjä, ystävällisiä ja kohteliaita, vaikka sisällä kuohuisi. Myös tunteellisuus ja syvällisyys ovat heille yleensä tavanomaisia. He myös sille päälle sattuessaan saattavat puolustaa omaa reviiriään ja oikeuksiaan hyvinkin vahvasti. Ja joskus skorpionit myös saattavat tehdä yllättäviäkin tempauksia, esim. vaikka yhtäkkiä lähteä johonkin toiseen maahan tai muuttaa toiseen kaupunkiin asumaan tai tehdä jotain muuta tällaista. Mun siskoon sopii monetkin näistä kuvauksista.

      Itse olen rapu ja rapuna ymmärrän niiden skorpionien luonnetta, jotka ovat private person ja tunteellisia, koska rapukin voi olla sellainen enemmän tai vähemmän. Eniten mulla on kuitenkin ollut elämän mittaista sidettä mummoon (äidin äiti), joka on horoskoopiltaan kalat. Kalojen ja rapujen sanotaan sopivan parhaiten yhteen ystävinä/juttukavereina tai puolisoina, koska kummatkin pitävät taiteesta (esim. maalaustaide, musiikki, kirjallisuus), ovat herkkiä, intuitiivisia eli herkkävaistoisia ja mielikuvitusrikkaita sekä ystävälllisiä, lempeitä ja yleensä kohteliaita. Joskus myös ujoja tai sellaisia, joista voi saada ujon kuvan, vaikka ei varsinaisesti olisikaan kauhean ujo. Tosin joskus mulla on menny sukset ristiin niin isän kuin mummonkin kanssa ja vaikka rapukin on enemmän tai vähemmän private person, niin skorppari voi olla vielä enemmän ja siksi joskus vähän harmittaa, kun mun sisko vastaa tekstiviesteihin yleensä vasta usean päivän kuluttua siitä kun laitoin, joskus vasta usean viikonkin.

      -Rapunainen-

    • Skorpioni voi olla myös taiteellinen (isä on maalannut tauluja on taiteesta kiinnostunut ja sisko on hyvä piirtämään, tosin taiteellisuus taitaa olla meillä suvussa eikä ole niinkään horoskooppimerkistä kiinni niin kuin myös ruuanlaitto, jonka sanotaan olevan rapujen ominaisuus, sillä suvussa muitakin hyviä tai vähintään kohtuullisia ruuanlaittajia tai leipojia ja horoskoopilla ei sen kanssa ole tekemistä).

      Skorpionin kanssa horoskooppimielessä parhaiten yhteen sopivat rapu ja kalat ja myös ehkä härkä, kauris ja neitsyt voivat tulla toimeen.

      Muussa mielessä pitää olla pitkä pinna ja ymmärrystä tunteellisuudesta ja siitä mitä on olla private person, jos tämä sinun (ap) tietämäsi/tuntemasi skorpparinainen on tunteellinen ja ei aina anna tai kerro itsestään ihan kaikkea ja suojelee omaa reviiriään.

    • Anonyymi

      Ei ujoja, vaan varautuneita. Ja etäisyyttä tarvitaan aika ajoin. Aikalailla kuten kissat, läheisyyttä halutaan omin ehdoin ja asioista avautuminen voi olla erittäin vaikeaa. Luottamuksen rakentaminen vie erittäin kauan, ja voi romuttua ihan pienestä asiasta. Henkilökemia ja vibat vaikuttaa myös suuresti avautumiseen. Liian takertuvalta tai lässyttävältä vaikuttava kumppani on turn off. Jotain mysteeriä pitää olla. T: Skorpparinainen

      • Anonyymi

        Toinen skopunainen komppaa tätä. Aika hitaasti lämpenevä olen ja liian "innokkaat" tai lässyttävät saavat inho reaktion päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      27
      2251
    2. En halua miestä joka

      Havisee kuin haavan lehti kakat housussa eikä uskalla ottaa ohjia ja lähestyä naista. Niin kuin miehen kuuluu tehdä, oll
      Ikävä
      277
      1911
    3. Arki on paljon tylsempää

      kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva
      Ikävä
      27
      1743
    4. Keskisarja todettiin rasistiksi

      Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Keskisarjan lausunnot Ylen A-Studiossa viime viikolla täyttävät rasismin määritelmän
      Maailman menoa
      461
      1714
    5. Mitähän tapahtuisi?

      Jos meidät tiputettaisiin tunniksi samaan huoneeseen kaksin? 😏
      Ikävä
      160
      1659
    6. Yllättyisit miten iso, paksu ja esteettisesti kaunis minulla on!

      Haluaisin tehdä sillä vaikutuksen sinuun ihana nainen. ❤️❤️🧡💛💚
      Tunteet
      14
      1589
    7. Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa

      Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava
      Maailman menoa
      338
      1173
    8. Olitkohan koskaan

      yhtä optimistinen kuin minä siitä, että jonain päivänä olisimme vielä yhdessä? Vai uskoinkohan minä yksinäni siihen, jos
      Ikävä
      86
      1129
    9. Etkö muka halua

      Et nähdään.
      Ikävä
      93
      1019
    10. Ensitreffit alttarilla: Heti outo ratkaisu uusilta asiantuntijoilta: "On tehty reippaitakin..."

      Ensitreffit alttarilla uudistui ja mukana on kaksi uutta asiantuntijaa: Joonas Pesonen ja Iida Mäkikallio. Kari Kanala j
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1008
    Aihe