Apple-peeloille tärkeä tiedoitus

Anonyymi

Steve Jobs elämäkerta televisiossa, katsokaa ja kuolatkaa suupielet vaahdossa.

Steve Jobs
TV5 Ma 23.03.2020 klo 22.15

10

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuolaatko sinäkin?

      • Anonyymi

        En tietenkään, sillä en ole tehnyt mistään nykyajan vempaimesta uskonnonkorviketta itselleni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tietenkään, sillä en ole tehnyt mistään nykyajan vempaimesta uskonnonkorviketta itselleni.

        Mistä harhaluulosi juontaa juurensa että iPhonen omistajat olisi tehnyt niistä jonkin uskonnonkorvikkeen?
        Täysin samoin varmaan ajattelet myös Androidista, Windowsista, Linux jakeluista, MacOs, iPadOs jne.


    • Anonyymi

      Syntinen leffa.

    • Anonyymi

      Applen tietokoneilla sekä MacGyver OS X -käyttöjärjestelmällä on alati kasvava joukko itsetietoisia käyttäjiä, joihin lukeutuu taiteilijoita, trendikkäitä city-sinkkuja sekä Hollywood-näyttelijöitä. Useimmat on aivopesty erilaisten alitajuisten viestien, kuten hypnoottisten omenasymbolien, avulla suhtautumaan kritiikittömästi kaikkiin yhtiön valmistamiin tuotteisiin. Erilaisten uskonlahkojen entisten jäsenten vertaistukiryhmä Uskontojen uhrien tuki ry (UUT) luokittelee nykyisin Mac-käyttäjät vaaralliseksi kultiksi, ja Suomessa on raportoitu tapauksia, joissa käyttäjä on ollut välittömän sairaalahoidon tarpeessa jouduttuaan käyttämään esimerkiksi työpaikallaan kaksinäppäimistä hiirtä. Käyttäjiltä huijataan myös huomattavia summia aina uusista päivityksistä ja laiteversioista, joita ilman valaistumista ei yhtiön mukaan tapahdu.

      Humpuukia

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Kaikki Applen päivityksen ovat ilmaisia mitä itse käytin edellistä iPhonea 5 vuotta.
        Pahin virhe oli se että erehdyin rahapulassa ostamaan Samsungin joka maksoi 700 euroa ja kyseessä on A80 malli.
        5 vuotta vanha iphone aukaisee yhtä nopeasti sovellukset kun tämä Samppa sekä on varmasti turvallisempi ja ennenkaikkea helpompi käyttää.
        iPhone on laadukasta alumiinia ulkokuoresta ja muut ovat muovia jossa ohut lasi päällä joka rikkoontuu heti kun pudottaa.
        Kyllä se niin on että iphone on Mersu ja android Toyota tuulipukukansa vittuilee aina kun ei ole varaa edes makaroniin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki Applen päivityksen ovat ilmaisia mitä itse käytin edellistä iPhonea 5 vuotta.
        Pahin virhe oli se että erehdyin rahapulassa ostamaan Samsungin joka maksoi 700 euroa ja kyseessä on A80 malli.
        5 vuotta vanha iphone aukaisee yhtä nopeasti sovellukset kun tämä Samppa sekä on varmasti turvallisempi ja ennenkaikkea helpompi käyttää.
        iPhone on laadukasta alumiinia ulkokuoresta ja muut ovat muovia jossa ohut lasi päällä joka rikkoontuu heti kun pudottaa.
        Kyllä se niin on että iphone on Mersu ja android Toyota tuulipukukansa vittuilee aina kun ei ole varaa edes makaroniin.

        Vapusella ei ole varaa kuin makarooniin.


    • Anonyymi

      Apple luo on markkinoinnin, median ja designin keinoin rakennettuja mielikuvatuotteita. Tällä keinolla luodaan harhakäsitys ns. paremmasta tuotteesta. Ts. maksat aineettomasta ja vähempimerkityksellisistä asioista ekstraa. Ja tämä mielikuvamanipulointi oikeasti toimii. Minäkin olen sille altis, ja huomaan sen vaikutuksen itsessäni, vaikka olen n. 25 vuotta ollut mainostoimistoissa psykologisen vedättämisen ammattilaisena.

      Ihmisen psyykelle virikkeet on tärkeitä. Esim. trendit, design, brändiuskonto, värit, muotoilut, glamour (eli sosiaalinen kateus) yms. tarjoaa ihmisille mielenruokaa, yhteenkuuluvuutta yms. asioita. Kun vedät oikeista naruista, ihmiset jopa ryntää kaupoille maksamaan mielikuvatuotteesta enemmän kuin kilpailijan jopa identtisestä tuotteesta. Huomaamme sen esim. somessa, jossa perusjullit esittelee ostoksiaan. Yksi tällainen ilmiö on näyteikkunaPCkotelot, joita jullit sijoittelee pöydälle ja ottaa niistä kuvia, niin että isot ledipornologot yms. on näkyvissä. Ja tuntee suurta ylpeyttä omistaessaan jotain ältzin muka-arvokasta.

      Oma mielipiteeni ihmisistä on, että ihmiset ovat heikkotahtoisia surkimuksia, jotka uskoo ns. tekevänsä aina oikeita valintoja ja olevansa järkeviä rahankäyttäjiä, mutta kun se käytöksen ohjaaminen johtaa siihen, mihin myyjä haluaakin: haluaa ostajan kokevan tekevänsä järkevän päätöksen, vaikka järkevämpi päätös olisi ollut ostaa kilpailijan jopa identtinen tuote halvemmalla ja rumemmalla grafiikalla ja logolla. Idiooteimmat jopa sanoo "en usko mainontaan, ostan vain parhaita merkkituotteita". Voi jeesus että tässä kohtaa leukanivelet on nyrjähtää pois paikoiltaan. "Paras merkkituote" kun on manipuloinnin keinoin aikaansaatu. Että hassatkaa vaan rahanne Applen tuotteisiin ja eläkää nautinnollisissa harhoissa, joita myyjät teihin hakkaa. Kukaan ei oikeasti tarvitse Applen logoa työpaikalleen tai -pöydälleen. Samat asiat, nopeammin, edullisemmin, muilla laitteilla.

      PS: tunnetko ylpeyttä omistaessasi Apple-näytöllesi tarkoitetun tuhannen euron jalustan?

      • Anonyymi

        Tiestitkö sellaista faktaa että IOSia tai Macia ei saa Halpis paskoihin?
        Itse en katso koskaan brändiä, minulla oli iPhone 5 vuotta ja se toimii edelleen niin hyvin etten raaski edes luopua siitä.
        Adroid kuraa ostin sen jälkeen ja kadun sitä joka ikinen päivä ja odon kuumeisena koska tulee uusi iPhone marrkinoille.
        Selkeästi parempi ja valkoisempi näyttö, huippu käyttis joka ei tuhlaa resursseja turhaan, nopein prossu, laadukas alumiininen kuori, täydellinen sormenjälkitunnistin (ei muuten toimi Sampassa), todella hyvät kaiuttimet jotka peittoaa jokaisen merkin ym...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      324
      1846
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1294
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      80
      967
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe