sairastuneita. kiellot voimaan aikaisintaan perjantaina. olisikohan päätökset voinut tehdä kolme päivää aikaisemmin, niin päätös olisi ollut voimassa tänään. tämä hallitus tulee jäämään suomen historiaan kaikkien aikojen surkeimpana.
taas tulee lisää
6
78
Vastaukset
- Anonyymi
Hallitus on onnitunut muuten hyvin, mutta auttamattomasti liian myöhään. Valmiuslakia on jatkettava tässä vallitsevassa tilanteessa mielestäni ainakin toukokuun loppuun asti. Jos näin ei tehdä niin olen silloin todella todella pettynyt hallitukseen.
- Anonyymi
miten niin on toiminut hyvin, ulkomailta jo nähtiin, että kriisin hoitamisen edellytys on ollut toimia ajoissa. koulut kiinni, koulut auki. suosituksia, suositusten perään. suositukset nyt vaan ei toimi kaikkiin, ei missään maailmalla. kovat otteet olisi pitänyt ottaa heti käyttöön. virhe tehtiin jo alussa, kun thl johtaja satuili teeveessä sanoen, että suomessa tuskin monikaan sairastuu. hallitus uskoi tähän sokeasti, ja katastrofi oli valmis.
- Anonyymi
"kun thl johtaja satuili teeveessä sanoen, että suomessa tuskin monikaan sairastuu. "
Milloin tämä tapahtui, voit varmaankin todistaa väitteesi. Palstalla on useasti kysytty todistetta tälle väittteellesi, vaan jostain syystä ei ole näkynyt.
Taidat itse olla se Satusetä?
- Anonyymi
jos ymmärrys ei riitä niin väännetään rautalangasta. thl tammikuun lopulla, pieni riski sille että virus leviäisi suomeen etenkin epidemiana. thl tapausten todennäköisyys suomessa hyvin pieni 20.1. 2020. löytyy kyllä monesta mediasta esim iltasanomien julkaisu 14.3 2020. historia ei vaan netistä poistu, vaikka kuinka yrittää vääntää.
- Anonyymi
Minua ei Satusedän satuilut kiinnosta, laita asiaankuuluvat linkit esiin, siis jos satut osaavan. Ymmärryksesi ei näytä riittävän termiin "todiste" tai "lähdeviite" saakka. Mistä ihmeen todisteesta luulet käyvän itse pikku kätösilläsi 2-sormijärjestelmällä kirjoitetut sepustukset?
Btw; Maailman terveysjärjestö WHO julisti epidemian pandemiaksi vasta 11. maaliskuuta 2020 .
Kaltaisesi jälkiviisastelijat olisivat mitä suurimmalla todennäköisyydellä kirkuneet nettifoorumeilla hallituksen panikoimisesta ennenaikaisilla ja perusteettomilla tomenpiteillä jos tammikuulla oltaisiin alettu rajoja sulkemaan ja Uuttamaata eristämään.
Jälkiviisaus on maailman helpoin sairaus, mutta siihen ei kyllä edes nykyinen hallitus löydä keinoja, se kun on parantumatonta sorttia. Tämän koronan se kyllä tulee selvittämään, jos mikään hallitus koskaan. Hatunnosto Viisikon toimille!
- Anonyymi
jollet osaa googlettaa niin ongelma on omasi. totuus ei pala tulessakaan sanoi siirakki. onneksi nyt hallitus on ottanut antamani neuvot käyttöönsä, ja sulkee alueet joissa on eniten tartuntoja. kyseiset viisaudet kerroin jo ensimmäisen suomessa todetun koronakuoleman jälkeen. halituksella ei vaan kantti riittänyt tekoihin kannatuksen menettämisen pelossa, ei tosin tehnyt mitään päätöksiä ennen koronaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh402344Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat371928Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli60170541000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.501574Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit501571- 1111503
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691475- 911413
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai1311282Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411254