Yhdyntä ennen avioliittoa

Olaan kihlapari 22v ja 18v
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Siittä vaan.

Äänestä

Mun puolesta. Eiköhän jumalalla ole näinä päivinä kädet täynnä Koronan kanssa, kuin vahdata nuorten sekstailua.

Äänestä

Ok, kunhan ette käytä ehkäisyä.

Äänestä
  • Käyttäkää ehkäsyä,jos toinen jättääkin alttarille.Nykyaikaan harva menee naimisiin ettei oo pylsinyt.Kysyn kuitenkin oisko se avioliitto vanhentunut asia nykyään,seksi taas kuuluu biologiseen lisääntymiseen.Aikansa kutakin, kiinnostus siihenkin asiaan laantuu.Jokainen kohallaan tehköö kuitenki päätökset iha ite.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Käyttäkää ehkäsyä,jos toinen jättääkin alttarille.Nykyaikaan harva menee naimisiin ettei oo pylsinyt.Kysyn kuitenkin oisko se avioliitto vanhentunut asia nykyään,seksi taas kuuluu biologiseen lisääntymiseen.Aikansa kutakin, kiinnostus siihenkin asiaan laantuu.Jokainen kohallaan tehköö kuitenki päätökset iha ite.

    Tuohan oli hyvä neuvo. Kaikilla on oma vapaus tehdä niin kuin parhaaksi kokee. Uskot, papit ja tiukkapipot, älkää puuttuko kenenkään elämään. Se ei kuulu teille.

    1Äänestä

Aatami yhtyi vaimoonsa ja heistä tuli pari. Ei siellä ollut pappia vihkimässä, ei ryynisateita eikä hääkakkua. Ihmiset ja kirkko ovat keksineet ettei saa harrastaa seksiä ennen vihkimistä ja vihkiminen on rituaali. Jollei ole provo niin kai ymmärrät ettei kukaan kiellä seksiä. Se on parin oma valinta eikä siihen ole kellään mitään naputtamista.
Milloin ihmiset pääsevät irti kirkon ja ihmisten keksimistä säännöistä.

1Äänestä

Läheiset suhteet ovat tarkoitetut pysyviksi.

Jos vain haluaa kokeilla seksiä ilman aikomustakaan jatkaa liittoa, joku tulee haavoitetuksi.

Ei saa pettää luottamusta!

Jos siis todella haluatte elää yhdessä, omapa on asianne!

Raamattu ei kiellä rakastamasta, vaan hylkäämästä!

Äänestä
  • Mutta jos kumpikin haluaa seksiä niin kuka siinä haavoittuu? Se on kahden välinen asia ja jos sänkyyn mennään niin se on sovittu. Mitä tulee vihkimiseen niin sen tarkoitus on vain virallistuttaa yhteiselo ja se turvaa lakisääteisiä asioita puolin ja tosin kuten perintö ym. Ei sillä muuta merkitystä ole.

    1Äänestä

Voitte yhtyä.
Yhtyminen vaatii kuitenkin SRK:n johtohenkilöstön läsnäoloa.
Yhtymisen vaiheet kuvataan ja kirjataan myöhempää tarkastelua varten.

1Äänestä

Kyllä minä odottaisin avioliittoon asti, milloin on suuri päivä? Jotkut epäuskoiset on kihloissa vuosikausia,menemättä koskaan naimisiin. Uskovalla asia on toisin, kihlaus on lupaus avioliitosta. Jos avioitumispäivä on tulossa, miksette odota siihen asti?

Äänestä
  • Minua vähän huolettaa:
    Luoja on suonut minulle erittäin ISON työkalun.
    Entäpä jos se ei mahdu eli sovi tulevan vaimoni lisääntymiselimeen?
    Eikö olisi siksi parempi ajaa ne koeajot ennen vihkimistä?
    Jos se ei mahdu sinne, ei tule uusia Jumalan lapsia. Ja sekös se vasta Jumalaa vihastuttaisikin.
    Lisääntyminen on kuitenkin tärkeintä.

    Panenko siis Päivämieheen seuranhakuilmoituksen, jossa haen väljää sisarta, vai miten etenen tämän asian suhteen?

    1Äänestä

  • Juuri niin. Se onkin näiden uskontoonsa ja kirkkoon hirttäytyneitten vaatimus. Se ei perustu mihinkään muuhun kuin luutuneeseen tapakristillisyyteen ja tekopyhyyteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minua vähän huolettaa:
    Luoja on suonut minulle erittäin ISON työkalun.
    Entäpä jos se ei mahdu eli sovi tulevan vaimoni lisääntymiselimeen?
    Eikö olisi siksi parempi ajaa ne koeajot ennen vihkimistä?
    Jos se ei mahdu sinne, ei tule uusia Jumalan lapsia. Ja sekös se vasta Jumalaa vihastuttaisikin.
    Lisääntyminen on kuitenkin tärkeintä.

    Panenko siis Päivämieheen seuranhakuilmoituksen, jossa haen väljää sisarta, vai miten etenen tämän asian suhteen?

    Tuo nyt on huolista pienin kun ajattelee niitä ihmisentoukkia jotka samasta raosta tungetaan ulos.

    Jos hääyönä morsian huomaa ettei sulhasella ota eteen ollenkaan tai tyyppi tulee reisille jo makuuhuoneen ovan narahtaessa, niin silloin ollaan kusessa.

    Äänestä

Kempeleen pastori provoilee. Kumma, ettei yhtään isompaa kirotushirvettä.

Äänestä

Olisiko hyvä vain odottaa, ainakin noin nuorien, ilmeisesti morsian on 18 v !? Kyllä siihen "riemuun" vielä kerkiää ! Oletettavasti olette VL-perhettä ? Kysyppäs vaikka äidin mielipidettä, vaikka olet jo 18 v. ?!? ( et ehkä kysy ?)
Jos Luoja suo ja itse olette perheen perustamisen kannalla, niin lapsi voi tulla heti vihkimisestä 9 kk:n päästä. Oletko kypsä äidiksi tai puolisosi isäksi, sillä perheestä on suuri vastuu otettava, siinä saa joksikin aikaa jättää monta omaa "harrastusta" syrjään..
Ensin ammatti, sitten asunto ja vasta kolmantena "akka", näin ohjeistettiin ennen vanhaan meitä nuoria !! Monta asiaa jää kokematta, siis "kantapään kautta", kun ensin kasvaa itse aikuisen vastuuseen.
On parempi ajatella yläpäällä, kuin alapäällä !
.Äiti ja Isä, ne ovat tärkeät virkanimitykset perheessä ! Sulhasella on suuri vastuu, jos meinaa yhtyä morsiameen ennen papin aamenta. Maailmassa on ollut vain yksi "neitseestä syntynyt", siis nainen ei sen jälkeen ole tullut yksin luonnollisesti raskaaksi !! Maailma ajattelee toisin, mutta ei uskova ihminen niin tee. !? ( terv.äiti, lähes. 70 v. )

Äänestä
  • Nuoret eivät elä enää mummojen ja vaarien määräysvallassa. 18 v on täysi-ikäinen eikä kysele vanhemmilta neuvoja hyvin henkilökohtaisissa asioissa. Näin se on ja pitää olla.
    Jokainen päättää itse elämästään, lopettakaa holhous.
    Mies yhtyy vaimoonsa ja heistä tulee pari. Niin on aina ollut myös Raamatussa eikä siellä pappi ole vihkinyt ketään. Se vaan on näiden uskonnollisten tiukkapipojen omia vaatimuksia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nuoret eivät elä enää mummojen ja vaarien määräysvallassa. 18 v on täysi-ikäinen eikä kysele vanhemmilta neuvoja hyvin henkilökohtaisissa asioissa. Näin se on ja pitää olla.
    Jokainen päättää itse elämästään, lopettakaa holhous.
    Mies yhtyy vaimoonsa ja heistä tulee pari. Niin on aina ollut myös Raamatussa eikä siellä pappi ole vihkinyt ketään. Se vaan on näiden uskonnollisten tiukkapipojen omia vaatimuksia.

    Tässä ketjussa ulkoistetaan usko, kun puhutaan uskonnosta. Ne sydämen kristityt, joille
    usko on henki ja elämä, haluavat kuunnella omantuntonsa ääntä! Siihenkin pitää olla vapaus. Me olimme 24 ja 25 vuotiaita mennessämme avioliittoon ja hääyö oli ensi kokemuksemme yhdynnästä. Yhtään hetkeä emme ole harmitelleet ratkaisuamme. Saimme siitä kiitollisena mielen ja ilon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tässä ketjussa ulkoistetaan usko, kun puhutaan uskonnosta. Ne sydämen kristityt, joille
    usko on henki ja elämä, haluavat kuunnella omantuntonsa ääntä! Siihenkin pitää olla vapaus. Me olimme 24 ja 25 vuotiaita mennessämme avioliittoon ja hääyö oli ensi kokemuksemme yhdynnästä. Yhtään hetkeä emme ole harmitelleet ratkaisuamme. Saimme siitä kiitollisena mielen ja ilon.

    Pitää muistaa se että Te teitte niin ja se oli Teidän valinta. Te voitte esittää oman mielipiteenne kuten teittekin mutta toisten elämään ei pidä puuttua eikä ohjailla.
    Jokainen itse päättää mitä tekee. Edes lahko ei voi siihen vaikuttaa millään tavalla.
    Eikö asia ole näin? Vai onko?

    Äänestä

Tässäkin asiassa kysyisin TÄHTIRUHMÄN neuvoja.
Mutta itse voin kertoa yli 40 vuotta aviossa olleena, että kannattaa harjoittaa myös seksiä ennen avioliittoa. On nimittäin niin, että monilla tulee yllätyksiä naimisiinmenon jälkeen, kun ensi kertaa kokeillaan yhdystää ja yhtäkkiä eteen nouseekin sellaisia ongelmia, syystä tai toisesta, että avioliitto on pelkkää helvettiä, eikä erota voi.
Kokekaan ja olkaa varmoja joka suh´teessa toisistanne, niin voitte turvallisesti rakentaa pitkää ja onnellista avioliittoa ja parisuhdetta. Näin on, kokemuksen äänellä puhuvan neuvo.

Äänestä
  • Yleispätevä raamatullinen on se että naikaa kun olette sen tarpeessa, olittepa avioliitossa tai ette. Jumala sanoi Eevalle että mieheesi tulee sinun halusi olemaan. Aivan normaalia kun Jumala sen sanoi.
    Esittäkääs nyt Raamatusta se kohta jossa Jumala määrää parin kirkkoon papin vihittäväksi. Sitä ei ole. Siis kaikki pulina esiaviollisesta naimisesta on lopetettava. Ne naivat jotka naivat eikä tätiryhmällä ole siihen mitään sanottavaa.

    Äänestä

Kyllä TÄHTIRYHMÄLLÄ on sanottavaa, he ovat veljiensä kyttääjiä, tai, hmmm... velnjiensä vartijoita, kuten seuroissa sanotaan. TÄHTIRYHMÄÄN pääsee vain ansioituneet ja muita paremmat veeällät.

Äänestä

Kristittyjen jumala ja uskonoppineet ovat perverssin kiinostuneita ihmisten sukupuolielämästä. En ymmärrä. No kateudesta ja vallankäytöstähän uskonnoissa lopulta on kyse. Alistatko itsesi sellaisille.

Että antaa palaa, paljon, pitkään, pohjaan asti ja paljaalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olaan kihlapari 22v ja 18v

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu