Korona-apu

Anonyymi

Joku vois järjestää urheiluseuralaiset jakamaan Auran keskustaan ruoka-apua. Vois olla vaikka Eu-näkkäriä ja hernekeittoa jollei muu onnistu.
Koulun keittiökin vois olla tekemässä ruokatarvikepaketteja ja auttamassa niiden jaossa.

Paikalliset kaupat vois luovuttaa hävikkituotteet koululle haettaviksi ja jaettaviksi.

Ensin jakais lapun postilaatikoihin, jossa olis yhteystiedot josta tilata.

Tällä olis iso merkitys Auralaisten pääsemiseksi nopeammin tolpilleen kun tämä kriisi on ohi.
Koska apua tarvitsevat voisi paremmin ja veisi paljon vähemmän muita resursseja.

Täällä on hyvä asua ja hyvä yhteishenki. Tämäkin vois onnistua :)

3

144

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ..ja tarkoitin että ruoka-apu jaettais vaikka kerran viikossa kotiovelle tai postilaatikolle.

    • Anonyymi

      Varteenotettava idea, koska aikaa on toimia nyt avun antamiseen. Se olisi järkevää tekemistä eikä tarvitsisi makoilla sohvalla ja touhuta älypuhelimen kanssa ajankuluksi. Pitäisi kyllä ensin varmistaa jakelijoiden terveydentila etteivät satu olemaan siitä Itävallasta palanneita hiihtoporukan jäseniä joista joillakin/tai joillakin on coronaepäilys (ehkä jo varmistettukkin diagnoosi??). Aurassa nimittäin liikkuu nyt tällainen juttu. Entäpäs sitten yksi varoittava esimerkki : Jos Espanjasta palannut henkilö on määrätty 2 viikon karanteeniin Suomeen paluun jälkeen, niin onko ok. jos hän kuitenkin piipahtelee paikallisissa ruokakaupoissa?? Missä on henkilön vastuullinen järjenkäyttö ??? Ihmettelen vaan.

      • Anonyymi

        Kaikki ulkomailta palaavat pitäisi laittaa ja olisi jos ajat sitten pitänyt eristää helsingissä vaikka yhteen isoon paattiin ja se voisi seilata vesillä kun kerran se reissaaminen niin viehättää ja valuuttaa on. Sitten kun sairastutaan niin kuitenkin turvaudutaan toisten rahoihin ja parutaan ensimmäisinä! Eikä välitetä jos tartuttaa kun itse on jo sairas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      609
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      518
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    9. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      511
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe