Korona-apu

Anonyymi

Joku vois järjestää urheiluseuralaiset jakamaan Auran keskustaan ruoka-apua. Vois olla vaikka Eu-näkkäriä ja hernekeittoa jollei muu onnistu.
Koulun keittiökin vois olla tekemässä ruokatarvikepaketteja ja auttamassa niiden jaossa.

Paikalliset kaupat vois luovuttaa hävikkituotteet koululle haettaviksi ja jaettaviksi.

Ensin jakais lapun postilaatikoihin, jossa olis yhteystiedot josta tilata.

Tällä olis iso merkitys Auralaisten pääsemiseksi nopeammin tolpilleen kun tämä kriisi on ohi.
Koska apua tarvitsevat voisi paremmin ja veisi paljon vähemmän muita resursseja.

Täällä on hyvä asua ja hyvä yhteishenki. Tämäkin vois onnistua :)

3

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ..ja tarkoitin että ruoka-apu jaettais vaikka kerran viikossa kotiovelle tai postilaatikolle.

    • Anonyymi

      Varteenotettava idea, koska aikaa on toimia nyt avun antamiseen. Se olisi järkevää tekemistä eikä tarvitsisi makoilla sohvalla ja touhuta älypuhelimen kanssa ajankuluksi. Pitäisi kyllä ensin varmistaa jakelijoiden terveydentila etteivät satu olemaan siitä Itävallasta palanneita hiihtoporukan jäseniä joista joillakin/tai joillakin on coronaepäilys (ehkä jo varmistettukkin diagnoosi??). Aurassa nimittäin liikkuu nyt tällainen juttu. Entäpäs sitten yksi varoittava esimerkki : Jos Espanjasta palannut henkilö on määrätty 2 viikon karanteeniin Suomeen paluun jälkeen, niin onko ok. jos hän kuitenkin piipahtelee paikallisissa ruokakaupoissa?? Missä on henkilön vastuullinen järjenkäyttö ??? Ihmettelen vaan.

      • Anonyymi

        Kaikki ulkomailta palaavat pitäisi laittaa ja olisi jos ajat sitten pitänyt eristää helsingissä vaikka yhteen isoon paattiin ja se voisi seilata vesillä kun kerran se reissaaminen niin viehättää ja valuuttaa on. Sitten kun sairastutaan niin kuitenkin turvaudutaan toisten rahoihin ja parutaan ensimmäisinä! Eikä välitetä jos tartuttaa kun itse on jo sairas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7791
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3027
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      344
      1977
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      276
      1624
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      136
      1425
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1209
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1112
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1046
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      1002
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      961
    Aihe