Ahmiminen....

Anonyymi

Montako kilokaloria pittää syyä että se on ahmimista

4

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      noin 5000kilokaloria.

    • Anonyymi

      Ei siinä ole mitään kalorirajaa. Kaikki runsaasti liikaa syöminen siten että se on jo haitallista, voidaan tulkita ahmimiseksi. Erityisesti silloin jos se liiakasyöminen tapahtuu nopeassa tahdissa, vaikkapa mättämällä peräkkäin useita isoja hampurilaisaterioita.

    • Moi!

      Mitään kalorimäärää ei ole olemassa, josta voisi tarkastaa onko oma syöminen ahmimista vai ei. Jos sinulla on syötyäsi fyysisesti huono olla, on kuvottava tai ällä olo, se on yksi merkki ahmimisesta. Toinen, ja tärkeämpi, on se että tulee syyllinen olo tai häpeää syötyä ruokamäärää. On halu salailla ja yrittää pitää huolen siitä, että kukaan ei saa tietää.

      Usein ahminta on yhteydessä siihen, että meillä on stressiä, vaikeita tunteita tai ajatuksia, olemme yksinäisiä tai meillä on muuten huono olla. Eli sen sijaan että yrittäisit olla syömättä tai syödä vähemmän, olisi hyvä miettiä näitä tunnejuttuja, yrittää puhua vaikeistakin asioista ja yrittää saada niitä asioita elämäänsä, joita kaipaa.

      Puhuminen, se on usein paras lääke.

      Ystävällisin terveisin

      Sami / Lounais-Suomen-SYLI ry
      www.syliin.fi
      www.syomishairioliitto.fi

    • Anonyymi

      moikka. mulla on ollut paljon ahmimista, en haluis myöntää sitä mut nii. Mikä muu kuin puhuminen auttaisi? ei oikein oo ketään jolle puhua. vanhemmat ei oikein ymmärrä aina mun ongelmia ja kaverit ei ehkä ymmärrä hirveen hyvin. voiko tästä puhua jollekkin ammattilaiselle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      5016
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2289
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2169
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      222
      2153
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1363
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1244
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      953
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      897
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      879
    Aihe