Alkoholistin leima otassa

Anonyymi

Enpä arvannut miten iso asia se on. Tuntuu kuin koko maailma olis kääntynyt mua vastaan. Ei asiaa baareihin, paskaa on jauhettu, puukkoa selkään. Poliisit kyttää kuin rikollista, sammuukohan se kohta. On totta että oon ollu melko näkysä. Oon viis veisannu siitä ettei julkisesti sais pulloa kallistella. Putkaan on korjattu ehkä 30 kertaa viimeisen 7 vuoden aikana. Katkoilla on tullu käytyä eli lanssia oon käyttäny taksina. Kävin aa ssa sanomassa olevani alkoholisti. Hiukan hävettää, lähinnä se lanssia käyttö muutaman kerran mutta mullehan siitä lasku tulee. Sairaalasta melkein häätäävät ulos. Antavat ymmärtää että jos en ryhdistäydy niin se on mielenterveys eikä mikään alkoholismi. Oikeesti tuntuu niinku olis joku merkattu, tarkkailun alla oleva henkilö. Viime aikoina, en pelkästään pandemian takia, oon päättänyt olla ihan kotona. Käyn toki kaupassa. En tilaa enää kanssa, en juo julkisesti enkä joudu putkaan tai katkolle. Jospa se näin tehtynä siitä pikku hiljaa. Joku sano mulle että sun tarvii skarpata. Että kotiin harjoittelee jos joskus kaljaa mieli tekee. Muutamasta kaupasta eivät minulle koko myy kaljaa. Joku on käyny puhumassa.

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin se vain on, alkoholistit eivät ole arvoasteikossa kovin korkealla.
      Ihmisiä arvioidaan yleensä sen mukaan miten tuolla julkisilla paikoilla käyttäytyy.

    • Suomi on täynnä alkoholisteja,kotinurkalla taas samat dokut hakee Lidlistä keskaria,itsellä on juomia kotona ,viinejä,en juo koskaan yksin,ja olen aina tiennyt ettei minusta tule alkoholistia,nyt viimeksi pari viikkoa sitten oli Canarialla ,nautin aitoa ranskalaista champpanjaa,se oli edullista Corte Ingles Gourmet osastolla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3032
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2304
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      50
      2136
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1903
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1418
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1248
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe