Kävin koejamassa autoja eilen ystäväni liikkeessä.
Molemmat autot olivat noin 500km ajettuja eli uusia.
Bemarin teho on kova, ilman ajonvakautusta tuntuu lähtevän suorastaan käsistä, suuntavakaus tuntuu keinotekoiselta, alusta hieman liian kova jopa pehmeällä asetuksella. Äänentoistolta olisin odottanut enemmän tämän hintaiselta autolta.
Mersu tuntuu heti siltä että auto on tehty juuri sinulle, AMG:ssa on potkua enemmän kuin pienessä kylässä ja autossa hienosti toteutettu ajonvakautus, auto lähtee todella rajusti mutta siltikään et tunne oloa että auto lähtisi ''lapasesta''.
Autossa upea äänentoisto H/K:ta ja matala basso hivelee korvia.
Pisteet:
BMW 5/10
Mercedes 9/10
Mercedes AMG vs. BMW M
10
254
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä sinä tiedät minun makuni, tai toisten maut? Viitaus kirjoitukseesi.
Itse katselin mersua ja minulla tulee mieleen japsit, kun on monen moista blig bligiä ja nappuloita yms.
Bmw omassa karuudessaan toimii aina minulle, kun en japsi stailista välitä, ajo ominaisuuksista en tiedä mb, kun ei houkutellut koe ajolle, sitten yhtään.
Vaihdoin bmw Juuri ja päädyin nissunin sähköautoon, kun kypsyin autokeskuksen mulkkuihin BMW myyjiin, kun ovat asiakasta ylenpänä, en olisi uskonut itse ikinä, mutta näin kävi kymmensien vuosien merkki orjuuden jälkeen ja nyt mukavasti sähköautolla, on muuten uskomaton kiihtyvyys 0-70 harva pärjää vierellä valitettavasti sitten alkaa jäämään, käy kokeilemassa.
Ja parasta on, kun saa ajaa bensa pumppujen ohi, hieman harmitta, kun juuri vaihtoi autoa ja bensan hinta tippui, no kyllä se sieltä nousee
Mersusta ei pisteitä, koska ei miellytä, varmasti monelle paras.
BMW 10/10 miinusta pollttoaine menekki ja mulkut jälleen myyjät, muuten täydellinen kaikilta osin, minulle
Nissuni 7/10 miinusta, ajoominaisuuksista, penkeistä, etuvetoisuudesta, mutta käypä kulkupeli ja plussa olemattomat, käyttökulut ja miellytävä myyjä.- Anonyymi
Kannattaa sitä Meseä käydä ajamassa jos et ole ajanut, paljon paremman ja laadukkaamman tuntuinen kun BMW.
Kerrotko ( ja laitat vielä varmuudenvuoksi linkin) missä yhdessä ”kaverin” autoliikkeessä on koe-ajettavissa uudet (500km ajetut) M sekä AMG autot, niin sen jälkeen voi kertomuksen todenperäisyyttä sitten arvioida uudestaan.
- Anonyymi
Sori täällä ei saa mainostaa liikkeita, toivottavasti ei sensuroi mutta Sport Car Center on paikka, Mersu jo todennäköisesti myyty, BMW ollut myyntilistoilla jo useamman kuukauden, käy sieltä katsomassa.
- Anonyymi
Osta tuo Bemari pois kun lojunut jo liian kauan siellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.scc.fi/vaihtoauto/Mercedes-Benz/e_b_63_b_amg/s-4matic-a--designo--muisti--pysakointiavustin--keyless-go--harman-kardon--ils-led--panorama/008151/
ja
https://www.scc.fi/vaihtoauto/BMW/m5/f10-sedan---m-drivers-paketti--kamera--navigointi--muistipenkki--nahkasisusta--pdc/YJS652/Kyse piti olla uusista, noin 500km ajetuista autoista, ja nuo linkkien autot ovat jotain ihan muuta...
Sports Car Centerilla on hieno valikoima autoja, ja periaatteessa voisi olla "oikea valinta" autoliikkeeksi missa tuo koe-ajo olisi tapahtunut, mutta kyseinen autoliike myy uusia autoja vain Jaguar ja Landrover autoja ja niistä heillä on luonnollisesti myös uusia koe-ajoautoja.
Mutta tuo urheiluauto valikoima mikä heillä on, uudehkoa taikka "melkein uutta", eli noin vuoden vanhoja ja joku 5000-20000km. ajettuja.
- Anonyymi
Huippua vertailla kahta vanhaa autoa keskenään tuolla tavalla. Voihan kiesus!
Ja popit toisessa paremmat, toinen kiesus.- Anonyymi
Ja sulla varmaan onkin uutena ostettu AMG tai M vai?
- Anonyymi
Autossa upea äänentoisto H/K:ta ja matala basso hivelee korvia.
Mitä tuo H/K tarkoittaa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774442Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112383- 1691557
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431466- 1211321
- 1151247
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721169Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81146- 661095
- 35956