Miksi tavarasta ei voi luopua?

Anonyymi

Siivoan laatikoita ja siellä on tavaraa mitä en ole käyttänyt vuosiin. Silti vain osa menee kiertoon/roskiin.
Tekisi mieli heittää koko laatikko jätelavalle katsomatta mitä se sisältää kun en ole sitä pahemmin avannut. Mutta entä jos tarvii jotain?
No en varmana tarvitse. Mutta jos sittenkin.

On tämä vaikeaa.

2

136

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monesti on käynyt että heti kun olen heittänyt menemään jotain mitä arvelin, etten tarvitse koskaan, pian sen jälkeen tulee kuin tuleekin tilanne, että sitä olisi tarvinnut.
      Murphyn laki on pirullinen laki...

      Jos ne tavarasi mahtuvat olemaan laatikossa ja/tai se laatikko itse mahtuu asuntoosi, onko sitä silloin välttämätöntä heittääkään pois?

    • Anonyymi

      Olen joistain -mielestäni- harvoin käyttämistäni tavaroista pitänyt vähän aikaa pientä käyttöseurantaa. Aina kun olen tarvinnut niin olen pistänyt päivämäärän (myös vuosiluku) ylös niin tulee vähän dataa että miten usein tarvitsee.

      Käyttökunnossa olevaa, vanhaakaan tavaraa ei mielestäni kannattaisi heittää ainakaan roskiin, pikemminkin myydä tai vähäarvoisen vain antaa seuraavalle tarvitsijalle jos ei itse koe tarvitsevansa enää.

      Rikkinäinen tavara on tietysti eri asia, jollei sitä sitten helposti ja arvoonsa nähden edullisesti pysty korjaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe