Tyypilliset Audikuskit

Anonyymi

"Audikuski pitää itseään vähän muita parempana. Yhä useammin törmää korkeastikoulutettuihin Audikuskeihin, jotka ovat maaseudulta. Heille vaihtoehtona ei ole ollutkaan BMW tai Mercedeksen kaltainen auto, koska kylän ammattikoululaiset ajoivat korkeakoulutetun nuoruusaikoina vanhoilla romuilla, joissa on joko BMW:n tai Mercedeksen logo. Opintojensa jälkeen monen korkeakoulutetun matka on kulkenut pääkaupunkiseudulle. Monelle pienen paikkakunnan tulijalle pääkaupunkiseudun rytmi on kuitenkin shokki, vaikkei sitä halutakkaan myöntää. Pikkupaikkakuntalainen alkaa miettiä autonhankintaa. Täytyisi olla jotain korkeakoulutetulle sopivaa. Audi vaikuttaa sporttiselta ja hyvältä, ajattelee pikkupaikkakuntalainen. Naapuripitäjästä Helsinkiin aikoinaan muuttanut esimieskin ajaa Audilla, joten pikkupaikkakuntalainen ajattelee alitajuisesti myös parantavansa uramahdollisuuksiaan.

Helsingin hektinen elämäntyyli tarttuu hiljalleen myös pikkupaikkakuntalaiseen. Helsingissä vain on pakko pärjätä ja näyttää kotikunnalla vieraillessa, että hyvin menee. Tämä alitajuinen paine yhdessä työelämän paineiden kanssa kasvattaa stressitasoa. Liikenteessä sitten paikallistuntemuksen puute ja tottumattomuus kaupunkiliikenteeseen kasvattaa stressitasoa entisestään. Pääsääntöisesti rauhallinen pikkupaikkakuntalainen saa raivokohtauksia Audissaan, kun liikenne ei etene tai hän itse on väärillä kaistoilla ryhmittyneenä ja takana alkavat äänimerkit soida."

Kommentti: Ja nyt nämä pellet sitten lähtevät ahdistusta pakoon maaseudulle kaikkia suosituksia vastaan, kun ei olekaan enää kivaa Helsingissä.

10

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse ajan takavetoisella M-B hybridillä . En logon takia, vaan ajo-ominaisuuksien. Niistähän ei Audikuski ymmärrä mitään. Logo on Audipetterille tärkein.

      • Anonyymi

        vajaavetoisella.

        Onneksi ajan quattrolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vajaavetoisella.

        Onneksi ajan quattrolla.

        mulla on muuli. Sekin on neliveto ja menee maastossa kuin maastossa.


      • Anonyymi

        M-B hybridin omistajat ei ole täällä "suoli24:lla" kommentoimassa, joten koita herätä unestasi.


    • Anonyymi

      Minua ei ainakaan liikennesulut pidättele, koska olen suomen tärkein ihminen, ja saan ajaa vapaasti, ja mennä minne haluan tästedeskin. Ja omilla hyväksi havaituilla liikennesäännöilläni.

      Audi King.

      • Anonyymi

        Jee, sulut ei pidättele kuin niitä, jotka hölmöläisyyttään menee katsomaan niitä tiesulkuja, Audillakin pääsee läpi, jos on oikealla asialla, kuten muunmerkkisilläkin.


    • Anonyymi

      Mitäpä kädettömät ja hermostuneet muumit tänään?

    • Anonyymi

      onhan Audi vw 1 auto ja ylväin

    • Anonyymi

      Voi pyhä Sylvi sentään, eikö muuta ongelmaa ole, Audi on laatuauto ja sillä saa mennä niinkuin itse haluaa, poliisi sitten hoitaa ne "mädät omenat" pois korista.

    • Anonyymi

      "Kommentti: Ja nyt nämä pellet sitten lähtevät ahdistusta pakoon maaseudulle kaikkia suosituksia vastaan, kun ei olekaan enää kivaa Helsingissä."
      Nythän vasta helsingissä onki kivaa, kun maalaiset ei tänne pääse kuin pakottavista syistä, rauhallista on ja liikenne sujuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      55
      4712
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      248
      3545
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      257
      3255
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      112
      3223
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      32
      1915
    6. 101
      1538
    7. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      166
      1160
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      66
      1041
    9. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      123
      969
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      841
    Aihe