"Audikuski pitää itseään vähän muita parempana. Yhä useammin törmää korkeastikoulutettuihin Audikuskeihin, jotka ovat maaseudulta. Heille vaihtoehtona ei ole ollutkaan BMW tai Mercedeksen kaltainen auto, koska kylän ammattikoululaiset ajoivat korkeakoulutetun nuoruusaikoina vanhoilla romuilla, joissa on joko BMW:n tai Mercedeksen logo. Opintojensa jälkeen monen korkeakoulutetun matka on kulkenut pääkaupunkiseudulle. Monelle pienen paikkakunnan tulijalle pääkaupunkiseudun rytmi on kuitenkin shokki, vaikkei sitä halutakkaan myöntää. Pikkupaikkakuntalainen alkaa miettiä autonhankintaa. Täytyisi olla jotain korkeakoulutetulle sopivaa. Audi vaikuttaa sporttiselta ja hyvältä, ajattelee pikkupaikkakuntalainen. Naapuripitäjästä Helsinkiin aikoinaan muuttanut esimieskin ajaa Audilla, joten pikkupaikkakuntalainen ajattelee alitajuisesti myös parantavansa uramahdollisuuksiaan.
Helsingin hektinen elämäntyyli tarttuu hiljalleen myös pikkupaikkakuntalaiseen. Helsingissä vain on pakko pärjätä ja näyttää kotikunnalla vieraillessa, että hyvin menee. Tämä alitajuinen paine yhdessä työelämän paineiden kanssa kasvattaa stressitasoa. Liikenteessä sitten paikallistuntemuksen puute ja tottumattomuus kaupunkiliikenteeseen kasvattaa stressitasoa entisestään. Pääsääntöisesti rauhallinen pikkupaikkakuntalainen saa raivokohtauksia Audissaan, kun liikenne ei etene tai hän itse on väärillä kaistoilla ryhmittyneenä ja takana alkavat äänimerkit soida."
Kommentti: Ja nyt nämä pellet sitten lähtevät ahdistusta pakoon maaseudulle kaikkia suosituksia vastaan, kun ei olekaan enää kivaa Helsingissä.
Tyypilliset Audikuskit
10
443
Vastaukset 10
- Anonyymi
Itse ajan takavetoisella M-B hybridillä . En logon takia, vaan ajo-ominaisuuksien. Niistähän ei Audikuski ymmärrä mitään. Logo on Audipetterille tärkein.
- Anonyymi
vajaavetoisella.
Onneksi ajan quattrolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vajaavetoisella.
Onneksi ajan quattrolla.mulla on muuli. Sekin on neliveto ja menee maastossa kuin maastossa.
- Anonyymi
M-B hybridin omistajat ei ole täällä "suoli24:lla" kommentoimassa, joten koita herätä unestasi.
- Anonyymi
Minua ei ainakaan liikennesulut pidättele, koska olen suomen tärkein ihminen, ja saan ajaa vapaasti, ja mennä minne haluan tästedeskin. Ja omilla hyväksi havaituilla liikennesäännöilläni.
Audi King.- Anonyymi
Jee, sulut ei pidättele kuin niitä, jotka hölmöläisyyttään menee katsomaan niitä tiesulkuja, Audillakin pääsee läpi, jos on oikealla asialla, kuten muunmerkkisilläkin.
- Anonyymi
Mitäpä kädettömät ja hermostuneet muumit tänään?
- Anonyymi
onhan Audi vw 1 auto ja ylväin
- Anonyymi
Voi pyhä Sylvi sentään, eikö muuta ongelmaa ole, Audi on laatuauto ja sillä saa mennä niinkuin itse haluaa, poliisi sitten hoitaa ne "mädät omenat" pois korista.
- Anonyymi
"Kommentti: Ja nyt nämä pellet sitten lähtevät ahdistusta pakoon maaseudulle kaikkia suosituksia vastaan, kun ei olekaan enää kivaa Helsingissä."
Nythän vasta helsingissä onki kivaa, kun maalaiset ei tänne pääse kuin pakottavista syistä, rauhallista on ja liikenne sujuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510