Jakohihna

Pitäisi vaihdattaa jakohihna ( 309 1.6 xu52 ) edellisestä hihnan vaihdosta on n: 4v / 50tkm, autolla ajettu 150tkm, mutta miten on vesipumpun kanssa ( huolto suosittaa vaihdettavaksi ) onko hätävarjelun liioittelua noinkin vähän ajetussa autossa?
3622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kyllä se kannattaa vaihtaa koska se on ollut 4
vuotta.minä ajoin samanlaisella koneella
280000 eikä tarvinnut vaihtaa vesipumppua.
mutta jos se on tihkunut vähänkään niin tottakai se
kannattaa samalla vaihtaa,ei se niin kallis ole.

Äänestä
  • Ja on se sen verran hankalassa paikassa se vesi-
    pumppu, että jos jakohihnan vaihtaa niin samalla
    hoituu kätevästi pumpun vaihto, kun on hihnanvaihtoa varten jo jouduttu purkamaan kotelot
    yms. Eikä pumppu paljon maksa.

    Äänestä

no jos ei siinä pumpussa mitään vikaa ole, niin mitä sitä vaihtamaan. Mutta "kiristinrullan" vaihtoa suositellaan vähintään joka toisen remmin vaihdon yhteydessä ja jos käytät tarvikeosia, niin suosittelen joka remmin vaihdon yhteydessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarkka kirjoitti:

Pitäisi vaihdattaa jakohihna ( 309 1.6 xu52 ) edellisestä hihnan vaihdosta on n: 4v / 50tkm, autolla ajettu 150tkm, mutta miten on vesipumpun kanssa ( huolto suosittaa vaihdettavaksi ) onko hätävarjelun liioittelua noinkin vähän ajetussa autossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu