Miehen pojalla hengen ahdistus.

Anonyymi

Eli poika (10vuotta) saa meillä ollessaan hengen ahdistusta ja päänsärkyä. Poika on meillä jokatoinen viikonloppu. Äitinsä sanoo sitä allergiaksi kissoihin, joita meillä siis on. Oireileeko allergia hengen ahdistuksena joka tekee pojan apaattiseksi? Hänellä on jotkin siniset allergia pillerit sekä jonkinlainen avaava piippu. Kumpaakaan ei auta poikaa. Siivoan kuin hullu taloa enne pojan tuloa, meillä on myös ilmanpuhdistin ja kissoja ei lasketa makuuhuoneisiin. Olen todella huolissani pojan terveydestä, mutta koen jääneeni ihan yksin huoleni kanssa. Pojan äiti ei vastaanota minulta mitään, en saa puuttua enkä voi olla oikeassa jos epäilen hänellä olevan astmaa. Olen tarjoutunut myös auttamaan pojan urheilu harrastuksissa niin että voin ottaa häntä mukaani kun menemme uimaan tai viemään poikaa harrastuksiin. Poika ei harrasta virallisesti mitään liikuntalajia. Olen ymmärtänyt että säännöllinen liikunta auttaa pitämään oireet pienempinä.
Olen hyvin väsynyt tilanteeseen etenkin kun vähän väliä esille tulee että minulla ei pitäisi olla kissoja. Harrastan kissanäyttelyitä ja kasvatan myös pienimuotoisesti kissoja. Mietinki että olenko liian pikkumainen ja itsekeskeinen, jos en halua luopua harrastuksestani ja samalla kissoistani vaan yritän saada pojan fyysistä kuntoa ensin paremmaksi.
Saa antaa neuvoja tai vaikka purnata jotakin jos siltä tuntuu. Piti vaan päästä avautumaan tästä aiheesta johonkin.

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Allergia aiheuttaa aika yleisesti hengitystieoireita.
      Ja toki kun kyseessä on vasta 10-vuotias lapsi niin oireet varmasti aiheuttavat ahdistusta ja mieli taipuu apatian, alakulon puolelle.
      Olet oikeassa siinä kun ajattelet että se johtuu kissoistasi. Kodissa jossa on kissa tai useampi ei auta vaikka kuinka siivoaa, allerginen oireilee silti.
      Tietysti jos ei ole kuin lieviä oireita niin saattaa päästä vähemmällä.
      Vaikka kissat olisivat eri huoneessa se ei auta asiaa koska sitä eläinpölyä on kuitenkin huonetiloissa olemassa, myös kaikissa kankaisissa huonekaluissa, matoissa ym.
      Ilmeisesti tämä poika on aika voimakkaasti allerginen, huomaa jo lääkityksestä.

      Ongelmasi on aika hankala, minä en ainakaan ala antaa minkäänlaisia neuvoja.
      Elämässä on usein tehtävä valintoja, joskus todella tuskallisiakin mutta niistä jokainen päättää henkilökohtaisesti.

      Toivottavasti pystytte saamaan aikaiseksi jonkinlaisen ratkaisun kaikkien parhaaksi, muuta en voi sanoa.

    • Anonyymi

      Astmalta kuulostaa. Astma reagoi kissoihin, jolloin tulee hengeahdistusta. Hyvä jos pojalla avaava lääke mukana, mutta hoitava hengitettävä lääke pitäisi olla myös käytössä. Astmaatikkona kun et hapetu kunnolla niin se aiheuttaa päänsärkyä ja väsymystä. Kyllä perheet ovat joutuneet luopumaan kissoistaan tai koiristaan, kun lapsella todetaan astma (ja allergia).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3169
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1632
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1545
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1350
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe