Millaista vaatetusta olette käyttäneet pursiseuran laiturilla tepastellessanne. Pitääkö kenkien olla jotkut Sebagot vai käytkö ihan tavalliset lenkkarit. Varsinaiset purjehdushousut on vähän liian rapahousu tyyliset ja joku Muston takki ei oikein istu kauniiseen kesäpäivään. Oletteko käyttäneet enemmän inshore tyylisiä kamppeita ja millä valmistajalla olisi hyvää mallistoa katsottavaksi. Vaatetuksen pitäisi olla sellaista, että ravintolaankin kehtaa tarvittaessa mennä. Oletteko pitäneet paukkuliivejä päällä laiturilla promenaadanessanne. Että sellaista nyt kyselen teiltä. Niin ja upeaa veneilykesää kaikille.
Asiallinen veneilyvaatetus
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sinuna en kehtaisi tulla koko satamaan saatikka nyt vielä ravintolaan.
Pysyttele kotona vaan!
Minä käytän kimaltavaa toppia, valkoista minihametta ja korkkareita. Pääsen kaikkialle minne haluan, mistähän se johtuu
Pursiseuralle ei todellakaan saavuta missä tahansa ryrkyissä. Heti veneilytarvikeliikkeeseen hankkimaan kunnon veneilyasusteet ensi kesää varten. Kyllä ne siellä neuvoo miten pukeudutaan.
Minulla on sunwind 26 lla kulkiessani aina punainen lateksipuku kommandohupulla ja jvg lippis väärin päin päässä. Hylkii vettä ja saan ihmiset satamassa hymyilemään aina
Käyttöösi sopivaa veneilyvaatetta käyttöösi löytyy kun katsot coastal tai inshore mallistoja. Omat veneilyasusteeni nyt sattuu olemaan Helly Hansenia ja olen ollut tyytyväinen. Sebagon lisäksi mm Timberlandilta on hyviä veneilykenkiä. Housuissa on haalari mallien lisäksi sekä pitkiä vyötäröhousuja että shortseja olemassa. Veneilyvaatetta kyllä löytyy muuhunkin kun avomeren ääriolosuhteisiin. Sopivat asusteet tekee veneilystä miellyttävämpää ja on osa harrastusta siinä missä vaatetus on osa muitakin harrastuksia.
After dail ei ole mitään veneilyä. Sitä voi harrastaa vaikka ei olisi ikinä veneessä käynytkään.
On se veneilyä siinä missä afterski kuuluu alppilajeihin.
Taidat kuulua niihin joidenka mielestä vain joku masokistinen extermepurjehdus on vain veneilyä. Mukava oleilu satamassa ja pieni lenkki hyvässä säässä saariston suojassa on juuri sitä parasta ja ainoaa oikeaa veneilyä.
Muston offshoretakki on ehdoton säässä kuin säässä. Keskikesällä voi sen kanssa kulkea paljain jaloin ja shortseissa, mutta shortsien on oltava Gore Texiä. Helly Hansen on peruskoululaisten katuvaate.
Mitä on after dali?
After salvador dali näyttelyn. Junou...heittäydutään pukeutumisella yhtä hulluksi kuin taulujen maalaaja oli aina
Se oli dail!
Ahaa siis joku ensi kesän uusi trendi. Ihmettelinkin jo näitä tämän ketjun pukeutumis ehdotuksia.
Ei en harrasta veneilyä juuri lainkaan, joskus vähän pulpettiveneellä käyn lähisaaressa mutta after sailia harrastan pursiseuran ravintolassa ja terassilla. En pidä sitä veneilynä ollenkaan.
No se on sinun mielipiteesi, mutta olet tässäkin asiassa väärässä.
Jaa, no jos tässäkin niin missä muissakin asioissa?
Minulla on märkäpuku aina ja kaikkialla. Vähän se on hiostava kesäiltoina pursiseuran terassilla mutta pukeutuminen oikein on minulle pyhää
Minula on pursiseuran pipo, kansitakki, shortsit ja uimaräpylät yleensä terassilla