kommentoiti

Anonyymi

tämmöinen parantumassa oleva anorektikko tiedustelisi, että onko teille muille tullut vastaan muiden(perheen jäsenten) kommentointia syömisistä. itsellä sisaruksia josta nuorempi aina syyllistää minua syönnistä. syön kuullemma kaikki hyvät leivät ja jogurtit kaapista. iltapalaksi otan vaikka kaksi rieskaa sulatejuustolla, niin saan varmasti seuraavana päivänä asiasta kuulla.
"taas se yks on vetäny meidän rieskat ja juustot"
hirveän pahaltahan se tuntuu. varsinkin kun on jo muutenkin ahdistava olo. tämän takia vältän syömästä mitään, mikä on loppumassa tai jäänyt viimeiseksi kappaleeksi. ilmeisesti olin paljon siedettävämpi asukas, kun en ollut asukas ollenkaan, vaan sairaalassa ja osastolla. 😔

2

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Musta kannattaisi ottaa asia puheeksi perheenjäsenten kanssa ja muistuttaa heitä siitä, että sä olet nyt erikoistilanteessa, jonka vuoksi sulla on myös erilainen ruokavalio. Parantuva tarvitsee paaaljon enemmän ruokaa kuin ihminen, jolla on kaikki hyvin.

    • Hei,

      olet kirjoittanut viestisi jo liki kuukausi sitten. Toivottavasti asia on jotenkin ratkennut, ja toivottavasti viestini tavoittaa sinut vielä. Syömishäiriöstä toipuminen on rankkaan työhön verrattavissa oleva vaihe, eikä siihen tarvita ymmärtämättömiä kommentteja keneltäkään.

      Aiempi kommentoija ehdottikin jo että asia otettaisiin rauhallisesti puheeksi. Uskon että perheesi ja sisaruksesi välittävät sinusta, mutta kenties nuoremman sisaruksesi on vaikea suhtautua saamaasi huomioon ja huolenpitoon. Syömishäiriö, kuten kaikki pitkäaikaiset sairaudet, vaikuttavat myös perheen vuorovaikutuksen dynamiikkaan, tavalla tai toisella. Mitä arvelet, auttaisivatko vanhempasi asian puheeksiotossa?

      Se, että sinulle asiasta huomautetaan, ei tarkoita ettetkö olisi kaiken sen huolenpidon, huomioimisen ja herkullisten ruokien ja mukavien ruokahetkien arvoinen! Myös sinun kuuluu saada nauttia hyvistä mauista ja ottaa vastaan hyvää kohtelua, niin kotona kuin muuallakin.

      Jos haluat jutella asiasta enemmän, suosittelen lämpimästi osallistumista SYLI-chattiin tai soittamista tukipuhelimeemme. Molempiin voit olla myös anonyymisti yhteydessä.

      https://syomishairioliitto.fi/tukea-ja-toimintaa#tukipuhelin-ja-chat

      Kaikkea hyvää toipumispolullesi!

      Ritva/Syömishäiriöliitto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      25
      2256
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1626
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1403
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1024
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      866
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      724
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      710
    Aihe