Läppäri ilman käyttöjärjestelmää ongelma.

Minulla on USB-tikulla Ubuntu, ja läppäri ilman käyttöjärjestelmää. Läppäri valoista päätellen kyllä löytää tikun, mutta ei lähde lataamaan siltä. Mikä lie ongelma?
1550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Laita biosista kone käynnistymään tikulta.

Äänestä

Ja miten sä se usb-tikun teit?

Äänestä

Luultavsti tikusta ei ole tehty käynnistyvää.
Tarvitset ohjelman käynnistyvän tikun tekoon. Ei riitä, että hilaa ison tikulle.
Tässä yksi esimerkki: https://rufus.ie/fi_FI.html

Äänestä

BIOS/UEFI asetus jolla määrätään käynnistysjärjestys. Tai kun boottaat niin pitää painaa funktionäppäintä että tulee valikko mistä valitaan miltä bootataan. Tässä
Fujitsussa se on F12. Siinä ainakin jos tikku on boottaava.

Äänestä

Jos teet tikun Ubuntulla, käytä Startup Disk Creatoria. Kuten tuolla on todettu, pelkkä ISO ei riitä.

Äänestä

Ubuntulla tikunteko onnistuu Levytyökalulla. Toiminnolla palauta levykuva.

Äänestä

Sun tarvii painella jotaki näppäintä saadaksesi buuttiluettelon, heti käynnistyksen jälkeen painele F8 , F9 , F12 tai jokin muu näppäin. Sitten tulee se lista josta valitset USB Boot kohdan, ja sit se rupee lataan käyttistä.

Äänestä

Jos siinä on emolevylle injektoitu Windows-lisenssi, hyvällä tuurilla voit asentaa siihen Windows 10:n. Asennustikku pitää tehdä toisessa koneessa. Näin saat koneeseesi o i k e a n käyttöjärjestelmän!

2Äänestä
  • Höpöttäjien olisi suotavaa mennä Windows palstalle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Höpöttäjien olisi suotavaa mennä Windows palstalle.

    ...tai mielellään vieläkin kauemmaksi.

    Äänestä

Kannattaa aina kertoa tietokoneen malli, niin voi puolestasi hakukonettaa, että miten se tietokoneesi käynnistyy tikulta.
Valothan niihin tikkuihin syttyy aina kun on virrat usb-portissa, eli kun kytket virrat tietokoneeseen.
Minulla biosissa on asetus "virrat päällä aina", eli voi ladata vaikkapa kameraa tai dronen akkuja, vaikka tietokoneen sammuttaa, mutta ei kuitenkaan käynnisty kameralla tai dronen akulla ;-.)

Äänestä

Kiitos kaikille, tuo Creator poisti ongelman.
Ja ei, sysipaskaa virusimuria en käytä.

Äänestä

Windows käyttöjärjestelmässä on paljon noita ongelmia.

Äänestä

Ubuntussa on paljon noita asennus ongelmia

Äänestä
  • Ei ollenkaan. Normaalitaitoisella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minulla on USB-tikulla Ubuntu, ja läppäri ilman käyttöjärjestelmää. Läppäri valoista päätellen kyllä löytää tikun, mutta ei lähde lataamaan siltä. Mikä lie ongelma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu