Koillismaallakin paljon äläkkää aiheuttanut porojen vapaa laidunnus saattaa nousta arvoon arvaamattomaan koronavirusepidemian myötä.
Sika- ja lintuinfluenssa sekä hullun lehmän tauti ovat saaneet alkunsa eläintuotannon tehostetuista eläintilojen koosta. Suuria määriä eläimiä ahdetaan pieniin tiloihin.
Pahimmat vapaan laidunnuksen ölisijät ovat juuri näitä tuotantoeläimiään ahtaissa sisätiloissa pitäviä. Joku jopa viitsii julkaista videokuvaa karjansa ahdingosta, ikäänkuin suomalaisen tuotannon puolesta puhuen.
Astukaapa nyt esille, te paikallisessa ja valtakunnan politiikassa vaikuttamista yrittävät. Kertokaapa, onko ajatuksenne tuotantoeläinten ahtamisesta pieniin tiloihin ja ympärivuotiseen tarhaukseen muuttunut mihinkään suuntaan?
Vapaa laidunnus vs eläinteollisuuden tautihautomot
Anonyymi
2
80
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, olisi hyvä tappaa kaikki elollinen luonnosta että korona ei leviä. Lemminkäinen voisi vetää asfaltin koko kunnan alueelle niin ollaan kaikki turvassa. Aloittajalle Nobelin palkinto.
- Anonyymi
Lemmikit kuuluu pitää kiinni, poro luetaan niihin näillä korkeuksilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824807- 1882168
- 1321812
- 1751445
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161351ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201279- 301223
- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3151068- 781013